NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Judocy MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” najlepsi w Polsce.

Trwa znakomita passa zawodników Judo Szczepańska Team (MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek) na matach krajowych i zagranicznych.

Podczas Otwartego Pucharu Polski Młodzików w Suchym Lesie k. Poznania podopieczni Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego zdobyli łącznie 6 medali (4zł, 1sr i 1br) .

W klasyfikacji medalowej i punktowej mężczyzn oraz klasyfikacji medalowej ogólnej MKS ”Olimpijczyk” Włocławek z dorobkiem 5 medali ( 3zł, 1sr i 1br) zajął 1 miejsce spośród 44 sklasyfikowanych klubów z całej Polski. Natomiast UKS „Papieżka” Włocławek z 1 złotym medalem zajął 6 miejsce w klasyfikacji medalowej i punktowej mężczyzn.

W Pucharze Polski, organizowanym przez Polski Związek Judo, startowało 388 zawodników z całej Polski.  Judocy „Olimpijczyka” wyprzedzili tak mocne i z bogatymi tradycjami kluby , jak m.in. SGKS Wybrzeże Gdańsk, TS Wisłę Kraków , a przede wszystkim Czarnych Bytom, posiadających fantastyczne warunki treningowe ( 2 poziomowa sala sportowa, hotel) i  budżet kilkadziesiąt razy większy od budżetu MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek.

Tradycyjnie już zawodnicy Judo Szczepańska Team należeli do najlepszych technicznie zawodników Pucharu, wygrywając większość walk przed czasem.

Prawdziwą rewelacją wśród  młodzików był Adrian Górczyński (uczeń SP nr 11, klasy sportowej o profilu judo), który mając bardzo krótki staż treningowy (2,5 roku) zwyciężył zdecydowanie w wadze 73 kg, wygrywając 4 walki (3 przed czasem – ippon, 1 na waza-ari – 7 pkt), w tym z faworytami tej kategorii wagowej: Barłomiejem Zawadzkim (UKJ Białołęka Warszawa) i Erykiem Ryciakiem (AZS UW Warszawa).

Dzięki udanemu występowi w Pucharze Polski Adrian wpisał się do historii UKS „Papieżka” jako pierwszy zwycięzca w tak prestiżowym turnieju – skomentowała Aneta Szczepańska, trenerka judo i nauczycielka SP 11.

Nie dał szans swoim przeciwnikom Radosław Wiśniewski, który mimo że ważył 62,5 kg wygrał w wadze 66 kg 5 walk przed czasem, w tym finałowy, bardzo emocjonujący pojedynek (w początkowej fazie walki  Radek przegrywał na waza-ari) z  faworyzowanym Kerimem Ouerfelli (MKS CM Jordan Kraków) przez trzymanie, wcześniej rzucając swojego przeciwnika na waza-ari. Radek jest kolejnym zawodnikiem Judo Szczepańska Team, który mimo krótkiego stażu zawodniczego (3 lata) wyróżnia się  już dużą dojrzałością i skutecznością w walkach turniejowych.

Oczekiwania trenerów spełnił wreszcie w 100 % Dawid Wróbel, który zdobył złoty medal w  kategorii wagowej 60 kg (ważąc 56,5 kg), wygrywając 4 walki przed czasem i 1 na waza-ari.

Wśród młodziczek po raz kolejny, mimo dużej niedowagi (2,5 kg mniej od swoich rywalek) bezapelacyjnie w wadze 48 kg wygrała rywalizację Angelika Szymańska, która pokonała 5 przeciwniczek przez rzut. W walce finałowej po wykonaniu rzutów  uchi-mata sukashi na waza-ari i ippon zwyciężyła przed czasem Aleksandrę Kaletę UKS Judo Wolbrom, która 2 tygodnie wcześniej wywalczyła złoty medal  w  Pucharze Polski Juniorek Młodszych w Skierniewicach. Predyspozycje techniczne Angeliki (uchi-mata, tai-otoshi, ouchi-gari, osoto-gari) i jej styl walki  bardzo przypomina, zdaniem  Joanny Majdan-trenerki kadry narodowej, techniki judo wykonywane przez Anetę Szczepańską.

Coraz lepiej poczyna sobie w wadze 48 kg Wiktoria Tomczak, która zdobyła brązowy medal  (5 walk wygranych i 1 przegrana).
Dobry występ zanotował również Patryk Kostuniak, który wywalczył 5 miejsce w wadze 55 kg ( 4 wygrane walki i 2 przegrane).

Niespodzianką zawodów był srebrny medal w  kategorii 42 kg Kacpra Wróbla, który po wygraniu 4 walk (3 przed czasem, 1 na waza-ari) przegrał w walce finałowej z Cezarym Tchórzewskim (SGKS Wybrzeże Gdańsk) kontrowersyjną decyzją sędziów (1:2) – sędziowie m.in. nie zaliczyli rzutu wykonanego przez Kacpra równo z sygnałem końcowym. Zarówno trenerzy, jak i sam zawodnik zgodnie uznali, że na pierwszą od 1,5 roku przegraną przez niego walkę w kategorii młodzików złożyły się jednak istotniejsze czynniki niż decyzja sędziów, która należy do elementów rywalizacji sportowej (pewność wygranej daje tylko zwycięstwo przed czasem i do tego trzeba dążyć).

U Kacpra, który ma dopiero 12 lat, a jest już bardzo rozpoznawalnym judoką, pojawiło się zmęczenie fizyczne dużą liczbą stoczonych przez niego walk, jak również  obciążenie psychicznie rolą zawodnika wygrywającego wszystkie walki i to z reguły przed czasem. Spotęgowało to jeszcze szczególne wyróżnienie Kacpra przez trenera 50-lecia PZJudo Ryszarda Zieniawę, który zalicza go do najbardziej utalentowanych młodych judoków – powiedział trener Roman Stawisinski.

W związku z tym, że turniejem docelowym w 1. półroczu br. są Mistrzostwa Polski Młodzików w Krakowie, zawodnicy Judo Szczepańska Team  nie wystąpią w Mondeo-Cup w Berlinie, w którym  Kacper Wróbel miał bronić złotego medalu wywalczonego w 2011 r. – dodaje.

Medaliści Pucharu Polski Młodzików
I m. Angelika Szymańska (w. 48 kg) – MKS „Olimpijczyk”
I m. Dawid Wróbel (waga 60 kg) – MKS „Olimpijczyk”
I m. Radosław Wiśniewski (w. 66 kg) – MKS „Olimpijczyk”
I m. Adrian Górczyński (w. 73 kg) – UKS „Papieżka”
II m. Kacper Wróbel (w. 42 kg) – MKS „Olimpijczyk”
III m. Wiktoria Tomczak (w. 48 kg) – MKS „Olimpijczyk”
V m. Patryk Kostuniak (w. 55 kg) – UKS „Papieżka”

Równocześnie na tej samej hali organizowany był IX Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo Dzieci i Juniorów Młodszych.

Wyniki zawodników MKS „Olimpijczyk” Włocławek

Dzieci 2002-2003 r.
1m – Marita Zielińska (36kg)
2m – Dorian Tomczak (33kg)
3m – Aleksander Prokopiak(24kg)
5m – Mariusz Czapczak (33kg)

Dzieci 2000-2001
1m – Karolina Wróbel (33kg)

Juniorzy młodsi
3m – Damian Barej (55kg)