NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Judo Szczepańska Team nr 1 w TUZLA-CUP w Berlinie

6 złotych medali, 2 srebrne i 2 brązowe oraz  I m. w klasyfikacji drużynowej seniorów i III m. w młodszych grupach wiekowych,  to dorobek zawodników Judo Szczepańska Team (MKS Olimpijczyk& UKS Papieżka) w 16. Międzynarodowym Turnieju TUZLA-CUP w Berlinie.

W dwudniowych zawodach w stolicy Niemiec udział wzięło 600 zawodników  reprezentujących 50 klubów z: Niemiec, Białorusi, Czech, Finlandii, Szwecji i Polski.

W 1. dniu w kategorii juniorów młodszych, młodzików i dzieci zawodnicy trenowani przez Anetę Szczepańską i Romana Stawisińskiego wywalczyli 7 medali (4 złote, 1 srebrny i 2 brązowe):

I m.
Kacper Wróbel (w. 37 kg) – MKS „Olimpijczyk”,
Angelika Szymańska (w. 44 kg) – MKS „Olimpijczyk”
Dawid Wróbel (w. 50 kg) – MKS „Olimpijczyk”,

II m.
Karolina Wróbel (w. 33 kg) – MKS „Olimpijczyk”

III m.
Wiktoria Tomczak (w.44 kg) – MKS „Olimpijczyk”,
Radosław Wiśniewski (w. 60 kg) – MKS „Olimpijczyk”,

V m.   
Patryk Kostuniak (w. 50 kg) – UKS Papieżka,

VII m.
Cezary Ochmański (w. 34 kg) – UKS Papieżka,

VII m.
Jakub Wojtasiak (w. 50 kg) – MKS „Olimpijczyk”.

Ponadto złoty medal w wadze 30 kg otrzymała Karolina Wróbel – bez walki (brak przeciwniczek). Ta sama zawodniczka  wystąpiła w wadze wyższej, tj.

33 kg  i mimo że górowała zdecydowanie nad cięższymi o 5 kg przeciwniczkami (rzucała je na ippon-wygrana przed czasem), to w kontrowersyjnych okolicznościach straciła kolejny złoty medal–niemieccy sędziowie w walce finałowej najpierw przyznali Karolinie zwycięstwo przed czasem, ale po chwili odwołali tę decyzję i ukarali ją za wykonanie rzutu  seoi-nage z kolan (rzuty z kolan zostały zabronione w tych zawodach w kategorii dzieci).

Znów klasą dla siebie był  Kacper Wróbel, który od dłuższego czasu wygrywa wszystkie turnieje w kategorii młodzików i dzieci w kraju i zagranicą. Bardzo dobrą dyspozycję zaprezentował jego brat Dawid  oraz Angelika Szymańska. Wszyscy wygrali po 4 walki przed czasem, a ozdobą zawodów był rzut uchi-mata sukashi Angeliki Szymańskiej wykonany w 30 sekundzie  walki finałowej. Cieszy, że do dobrej dyspozycji wraca Wiktoria Tomczak.

W klasyfikacji drużynowej juniorów młodszych, młodzików i dzieci zawodnicy Judo Szczepańska Team zajęli III m.

W 2. dniu zawodów w kategorii seniorów MKS Olimpijczyk reprezentowany był przez członków kadry narodowej: mistrza Polski młodzieży-Mateusza Migdalskiego, brązowego medalistę  mistrzostw Polski młodzieży – Dariusza Chełminiaka  oraz zdobywcę Super Pucharu Seniorów-Łukasza Smorzewskiego. W znakomitym stylu Olimpijczycy wywalczyli 3 medale ( 2 złote i 1 srebrny) oraz I m. w klasyfikacji drużynowej.

Najlepszym zawodnikiem w wadze 60 kg  został Dariusz Chełminiak, który po wygraniu 3 walk przed czasem, w walce finałowej pokonał przez yuko (5 pkt) Nareka Neresjana (Asia Sport Neubrandenburg).

Z kolei zwycięzcą wagi 66 kg został Łukasz Smorzewski, który w finale pokonał przed czasem Mateusza Migdalskiego. We wcześniejszych rundach obaj Olimpijczycy pokonali przez efektowne rzuty po 3 przeciwników.

Również występ Filipa Bazela (w. 81 kg), mimo przegranych walk z niemieckimi zawodnikami, późniejszymi medalistami, należy zaliczyć do udanych – w obu walkach wykonał rzuty ocenione na yuko.

Tuż po „TUZLA-CUP” najlepsi zawodnicy Olimpijczyka  udali się  na 24–godzinny pobyt do największego tropikalnego parku rozrywki i wypoczynku w Europie „Tropical Islands”, zlokalizowanego w Brandenburgii 60 km od Berlina.

Kilka dni po powrocie z Berlina członkowie kadry narodowej: Łukasz Smorzewski, Dariusz Chełminiak i Mateusz Migdalski  oraz Filip Bazela wraz z trenerką Anetą Szczepańską – wicemistrzynią olimpijską, medalistką mistrzostw świata seniorek i wicemistrzynią Europy seniorek wyjechali na 7-dniowe zgrupowanie międzynarodowe do Pula (Chorwacja), w którym udział weźmie ok. 250 zawodników z: Chorwacji, Słowenii, Austrii, Niemiec, Węgier, Włoch i Polski.

Camp poprowadzą wybitni w przeszłości zawodnicy, obecnie trenerzy: Antal Kovacs (Wegry) – mistrz olimpijski z Barcelony i mistrz świata z Hamilton oraz Janusz Pawłowski – wicemistrz olimpijski z Seulu, brązowy medalista olimpijski z Moskwy, medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Aktywny udział weźmie także prezes PZJudo dr Wiesław Błach – mistrz Europy, medalista mistrzostw świata, wielokrotny olimpijczyk.