NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Jubileusz „Mikrofonu dla najmłodszych”.

W dniach 13-15 grudnia 2019 r., w Izbicy Kujawskiej, odbędzie się finał Ogólnopolskiego XXXV Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych”.

Organizacji tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy podjęło się Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Natomiast do współorganizacji przystąpiły: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Stowarzyszenie-Ziemia Izbicka.

Impreza dofinansowana jest ze środków samorządów: gminy Izbica Kujawska, województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiatu włocławskiego.

Izbicki „Mikrofon dla najmłodszych”, to obecnie jedyny festiwal kraju, gdzie młodym wokalistom towarzyszy profesjonalna orkiestra festiwalowa. Kierowniczy jej znany muzyk – kompozytor i aranżer Artur Grudziński.

Wyjątkowość tej imprezy polega również na tym, że do poprowadzenia przesłuchań konkursowych i koncertów zapraszani są laureaci poprzednich edycji festiwalu. W br. będzie to wielokrotna laureatka naszego festiwalu – Eliza Szyłow.

Przyjęta przez organizatorów forma, czyni tę imprezę jedną z najpopularniejszych festiwali dziecięcych i młodzieżowych w kraju, co odzwierciedla się w ilości napływających zgłoszeń.

W bieżącym roku, do biura organizacyjnego festiwalu wpłynęło 256 zgłoszeń z całego kraju, z czego na podstawie nadesłanych „demo” komisja eliminacyjna zakwalifikowała do udziału w finale imprezy 33 solistów. Są wśród nich reprezentanci m.in. Warszawy, Łodzi, Kalisza, Turku, Gdyni, Koszalina oraz Suwałk. Nie zabraknie przedstawicieli naszego województwa.

Uczestnicy (dzieci i młodzież w wieku do 16 lat) rywalizują w trzech grupach wiekowych. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia (statuetki „Wiktoria” i nagrody rzeczowe), a ponadto Grand Prix dla indywidualności festiwalu. Młodych wokalistów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: Irena Filuś, Robert Zapora oraz Krzysztof Grubiński.

Koncert Galowy, w którym wezmą udział wszyscy finaliści odbędzie się w niedzielę 15 grudnia 2019 r. o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej. Ponadto podczas niedzielnego koncertu, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowany będzie Adam Myrta – twórca m.in. tego festiwalu, twórca i opiekun Parku Kulturowego Wietrzychowice, animator kultury i promotor dziedzictwa kulturowego, były dyrektor izbickiej instytucji kultury. Również w tym dniu, honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odbierze Barbara Lewandowska, wieloletnia pracownica i działaczka kultury, koordynator przedsięwzięcia.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

MGOK w Izbicy Kujawskiej