NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Jedzie, jedzie straż ogniowa” Do skansenu w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Jedzie, jedzie Straż Ogniowa”, który odbędzie się w dniu 7 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.

Ochotnicze Straże Pożarne to organizacje, które należą do najstarszych i zarazem najbardziej zasłużonych dla wiejskiej społeczności. Od początku swojego istnienia odgrywały ogromną rolę w walce z niszczącą plagą pożarów oraz integrowały życie społeczno-kulturalne wsi.

O zaletach wynikających z faktu bycia strażakiem opowiedzą widowiska: „Czy z chłopoka można zrobić Strażoka” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo, „Dziecioki Strażoki” przygotowane przez Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna oraz „Poli się” z repertuaru Grupy Młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Grabkowa zaprezentuje popularne utwory muzyczne w aranżacjach na instrumenty dęte.

Dodatkową atrakcją będą pokazy dawnego i współczesnego sprzętu pożarniczego m.in. użycia piany gaśniczej. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł sfotografować się w wozach strażackich i mundurach należących do Ochotniczych Straży Pożarnych z Kłóbki i Krzewia.

Konkursy przygotowane z myślą o dzieciach sprawdzą ich sprawność fizyczną i wiedzę na temat Straży Pożarnej.

Na wszystkich czekać będą atrakcje w postaci pokazów zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych. Tradycyjnie od twórców ludowych (będących w skansenie już od godziny 13.00) można będzie zakupić oryginalne, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane przedmioty, a na stoiskach z tradycyjnym jadłem skosztować kujawskich specjałów.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

MZKiD

Proj. M. Kolanowska
Proj. M. Kolanowska