Nie wszystkie miejscowości w powiecie aleksandrowskim mogą póki co poszczycić się publikacjami opisującymi ich dzieje. Tymczasem do rąk mieszkańców bądkowskiej gminy trafiła kolejna książka autorstwa miejscowego, gimnazjalnego nauczyciela historii, Józefa Nowakowskiego.
Tym razem autor opisał wieloletnie swoje poszukiwawcze zmagania, zmierzające do ustanowienia gminnych symboli heraldycznych: herbu, flagi i pieczęci. Godzi się przypomnieć, że inicjatywą nieodpłatnego przeprowadzenia kwerendy źródłowej i opracowania historycznego wywodu i koncepcji heraldycznej gminnych symboli wyszedł do Wójta i Rady Gminy jeszcze wiosną 2001 r. O tym jak trudnym było to zobowiązanie świadczy to, że dopiero trzy lata później powstała pierwsza koncepcja, pozytywnie oceniona przez Komisję Tradycji Rzeczypospolitej, ale odrzucona przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Prace nad druga koncepcją, wymagającą oddzielnej kwerendy i nowego opracowania historyczno-heraldycznego dla jej uzasadnienia, trwały do 2007 r. I choć jej graficzne rozwiązania opracował profesjonalnie pan Krzysztof Dorcz, ta również nie zyskała uznania Komisji Heraldycznej. Dopiero trzecia, nawiązująca do usytuowania gminy Bądkowo na Kujawach i kujawskiej symboliki heraldycznej, zyskała akceptację Komisji Heraldycznej, co pozwoliło bądkowskiej Radzie Gminy 22 kwietnia 2009 r. przyjąć zaproponowane znaki heraldyczne.
Publikacja zatytułowana „Jak powstawały herb, flaga i pieczęcie GMINY BĄDKOWO” opisuje krok po kroku z jak trudnym zadaniem przyszło się zmagać inicjatorowi całego przadsięwzięcia, zanim gminne symbole zostały ustanowione. Rozdział zatytułowany „Patrząc na herb, czyli jak należy go opisać i odczytać?” do opracowania został dołożony z myślą o społeczności lokalnej, zwłaszcza jej najmłodszej części, jako że zarówno język heraldyki jak i jej symbolika, dla ogromnej większości ludzi nie zawsze są czytelne. Dlatego również obszerna bibliografia i kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów gminy, pozwolą zainterewowanych historią, a zwłaszcza dziejami lokalnymi, pogłębić tę wiedzę i wzbudzić szacunek do „małej ojczyzny” oraz osiągnięć jej przodków.
Niestety, książka jest do nabycia tylko w Bądkowie, bowiem jej skromny, 300 szt. liczący nakład, został opublikowany przez autora dzięki rezygnacji z honorarium autorskiego własnym sumptem i całkowicie na zasadach non profit.
Znaczna ilość narkotyków przechwycona przez kryminalnych
Włocławski Festiwal Literatury Biograficznej i Faktu „Bio Top” 2024
WERNISAŻ WYSTAWY „O MAŁY WŁOS! RZECZ O FRYZJERSTWIE I BARBERINGU”