NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Intensywny tydzień kujawsko-pomorskich terytorialsów

Ostatni z gorących majowych weekendów upłynął żołnierzom 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod znakiem szkolenia. We wszystkich 4 batalionach szkoliło się ponad 700 żołnierzy.

Najmłodszy w strukturze 8.K-PBOT 84 batalion lekkiej piechoty z Włocławka pod względem skuteczności i atrakcyjności szkolenia nie ustępuje pozostałym pododdziałom. Żołnierze ukończyli szkolenie w formie zajęć dobowych, czyli spędzili 24h na działaniach taktycznych w terenie. Terytorialsi z trzeciego co do wielkości powierzchniowej miasta w województwie kujawsko-pomorskim szlifowali żołnierskie rzemiosło w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO).

W pierwszej kolejności wykonali strzelanie na strzelnicy myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego Włocławek Ostrowy, po czym przeszli do zajęć z taktyki realizując szereg zagadnień. Dobowa forma zajęć umożliwiła przeprowadzenie zajęć dzienno-nocnych. Dzięki temu doskonalono bytowanie w terenie przygodnym i zakładanie bazy przejściowej. Tę część szkolenia rotacyjnego przeprowadzono w terenie lesistym należącym do Nadleśnictwa Włocławek. Żołnierze z Włocławka ćwiczyli również m.in. umiejętność pracy na mapie wojskowej czy ewakuację rannego z wykorzystaniem składanych noszy.

W 8.K-PBOT szkolono się jednak nie tylko w weekend. Żołnierze 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu oraz kompanii szkolnej z tego samego kompleksu wojskowego przy ul. Jagiełły zmierzyli się z egzaminem po etapie szkolenia indywidualnego, czyli pętlą taktyczną. Jest to sprawdzian wieńczący dwutygodniowe szkolenie zintegrowane w formie poligonowej, które każdy terytorials jest zobligowany przejść raz w roku po zakończeniu etapu szkolenia.

Na egzaminie zmierzyli się między innymi z dostarczaniem amunicji czołgając się, pokonywaniem terenu skokami, wykonywaniem normy z zakładania maski przeciwgazowej czy strzelaniem z MSBS Grot w ograniczonym czasie zgodnie z nowym programem strzelań z broni strzeleckiej. Żołnierze, którzy ukończyli pozytywnie czwartkowy egzamin, przejdą teraz do etapu szkolenia specjalistycznego, który potrwa kolejny rok w formie szkoleń rotacyjnych odbywających się w jeden weekend w każdym miesiącu.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała 15 stycznia 2018 r. Obecnie służy w niej ponad 2300 żołnierzy w 4 batalionach lekkiej piechoty (Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek) i 4 samodzielnych kompaniach: dowodzenia, logistycznej, saperów i szkolnej. Najbliższe wcielenie kolejnych ochotników do służby zaplanowano na 7 czerwca 2024 r. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową w Grudziądzu 22 czerwca 2024 r.

Tekst:
Oficer prasowy 8.K-PBOT
kpt. Paweł BANASIAK
Zdjęcia:
st. kpr. Miłosz BERING 84 blp
kpr. Natalia PIOTROWSKA kszkol