NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Idzie mróz – pomóżmy bezdomnym

Środa, 16 grudnia 2009 r.

Meteorolodzy zapowiadają znaczny spadek temperatur. Mroźna pogoda może stanowić zagrożenie dla osób bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na ich los.

straz-miejskaWystarczy zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer 986, a municypalni przyjadą i sprawdzą jak wygląda sytuacja na miejscu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to ściągną lekarza z Pogotowia Ratunkowego. W innym przypadku zaproponują bezdomnemu przewiezienie radiowozem do włocławskiego schroniska lub, jeśli będzie nietrzeźwy osadzą w Miejskiej Izbie Wytrzeźwień.

Trzeba zwrócić uwagę, iż nie tylko bezdomni mogą zamarznąć. Zagrożeni są również inni wielbiciele trunków. Każdy pijany leżący na ulicy to potencjalna ofiara zamarznięcia. Nie można przechodzić obojętnie obok takich zdarzeń. Wystarczy wykręcić trzycyfrowy numer a resztę załatwią odpowiednie służby – Policja, Straż Miejska lub Pogotowie Ratunkowe.

Strażnicy dokonali w ostatnich dnia rozeznania skali problemu na terenie miasta. Sytuacja nie jest najgorsza. Większość bezdomnych znajdujących się poza schroniskiem wybiera raczej klatki schodowe niż pustostany. Póki co na terenie miasta nie stwierdzono ani jednego „koczowiska”. Również ruin atrakcyjnych dla bezdomnych alkoholików jest zdecydowanie mniej.

Należy jednak zachować ostrożność i czujność, gdyż bywa, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień a nawet z chwili na chwilę. Czasem nadmiar alkoholu „powala” w najmniej oczekiwanych miejscach. Zdarzają się również przyjazdy z okolicznych wsi i gmin w poszukiwaniu lepszych warunków. Municypalni są przekonani, że z pomocą mieszkańców również i w tym roku nikt w naszym mieście nie zamarznie. (NS)