NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Galeria Sztuki Współczesnej – Sierpień 2010


6 sierpnia o godz. 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej 2/4 we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby jednego z największych polskich artystów rzeźbiarzy – profesora Stanisława Słoniny. Tytuł ekspozycji: ” Spotkanie ducha z materią”.

W Salonie Młodych natomiast, również 6 sierpnia , zaraz po wernisażu w Głównej Sali , otworzymy wystawę fotografii przyrodniczej i podróżniczej Zygmunta Prondzyńskiego pt. „Spotkani w drodze”.

Obydwie wystawy będzie można oglądać do 29 sierpnia br.

Prof. Stanisław Słonina

Wywodzi się z Małopolski, urokliwego Krzczonowa, gdzie urodził się w 1936 roku.

Zakopiańskie Liceum Technik Sztuk Plastycznych – obecnie nazwane „Szkołą Kenara” – ukończył w 1956 roku.

W roku 1962 otrzymał dyplom z wyróżnieniem u prof. Mariana Wnuka w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od tego też roku zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem, a w macierzystej uczelni został zaangażowany jako nauczyciel akademicki, gdzie pracował 44 lata.

Z tytułem naukowym profesora zwyczajnego przeszedł na emeryturę w 2006 roku.

W swoim dorobku posiada liczne realizacje rzeźbiarskie, medalierskie, pomnikowe.

W tym m.in. pomnik Ojca św. Jana Pawła II w Buenos Aires, Łowiczu, Żyrardowie czy też pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie i Płocku.

Do najbardziej znaczących realizacji sakralnych należą rzeźby usytuowane w Kościołach: Warszawy, Pruszkowa, Podkowy Leśnej.

Jego dzieła znajdują się w licznych zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

W uznaniu dorobku artystycznego otrzymał ponad 20 nagród, wyróżnień i odznaczeń. W tym min: złoty medal parlamentu argentyńskiego za pomnik Jana Pawła II w 1997r., medal Papieskiej Rady ds. Kultury za całokształt twórczości sakralnej w 2007 r., odznaczenie krzyżem św. Stanisława za osiągnięcia artystyczne o tematyce sakralnej w 2010 roku.

Tekst z folderu do wystawy :

„SPOTKANIE DUCHA Z MATERIĄ”  – to tytuł wystawy prof. Stanisława Słoniny we Włocławskiej Galerii.

Autor samą definicję rzeźby określa właśnie takim stwierdzeniem i tym samym otwiera szersze spojrzenie na jej sensualne znaczenie.

Pragnie, aby obiekt rzeźbiarski nie był „odbierany” w kategoriach tylko zewnętrznej estetyki, ale nade wszystko wciągał w sferę jakiejś emanacji i… tajemnicy.

Dla jednych będzie to przekaz idei, dla drugich przekaz ducha, a dla jeszcze innych ciekawe twórcze doświadczenie. Twórca w swoich poszukiwaniach zmierza do tego, by materia pełniła rolę służebną i pomagała w wyrażaniu ledwo „wyczuwalnej” nadoczywistości świata.

Stąd Jego siatki są tym środkiem wyrazowym, który wizualizuje przestrzeń i angażuje do współdziałania nawet powietrze.

Jest to swoisty rysunek przeniesiony w przestrzeń.

Według autora to jest jeszcze daleka droga do estetycznych porywów duszy, ale wydaje się, że już wychodzą naprzeciw siebie duch… i materia.

Zygmunt Prondzyński

Miejsce urodzenia – Lipnica k. Chojnic. Rocznik 1952.

Absolwent : socjologii Uniwersytet Warszawski, 1976, studiów podyplomowych wiedzy o teatrze , filmie i telewizji Uniwersytet Łódzki , 1982.

Doświadczenie zawodowe: animator życia artystycznego stypendia, konkursy, plenery plastyczne, dziennikarz, badacz rynku i opinii publicznej.

Zainteresowania: reportaż polski po II wojnie światowej, media, literatura podróżnicza i fotograficzna, Bałkany – zwłaszcza kraje byłej Jugosławii  historia i literatura.

Poszukiwania fotograficzne od 1998 r. Miejsca najczęściej odwiedzane ze sprzętem fotograficznym:  „Bory Chojnickie”  w Borach Tucholskich; Włocławek – park, Wisła, obiekty sakralne; miasteczka kujawskie; Bałkany.

Wydawca i autor kalendarza na 2008 r. – „Włocławek – „Park nad Zgłowiączką”

Dwukrotne wyróżnienie w konkursie „Parki narodowe” 2001 i 2006

Wystawy:

EMPiK Włocławek:  „Wypatrzone w Maroku” 2006,  „Kuba -za pięć dwunasta” 2008 ,

Galeria Sztuki Współczesnej Włocławek:  Włocławek – „Park nad Zgłowiączką” 2008,

JazzBar Tradycja Włocławek:  „Dzień, może dwa, w Kosowie” 2007,

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego Swornegacie k. Chojnic:  ” Bory Chojnickie- magiczna

dziesiątka” 2009.,

Galeria „Pod Dachem Nieba”, Ciechocinek; „Jugo-Bałkańskie rozdroża. Miejsca-Ludzie- Cienie”(2010)

SPOTKANI W DRODZE – ZOSTAJĄ

Nie szukam, a przychodzą. Przechodząc obok. Najczęściej wypełniają pejzaż. Przeszkadzają w kadrowaniu pustej jeszcze przed chwilą uliczki, kwiatów na balkonie czy miejsca tragedii. Sam nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Przecież zapuszczona uliczka żyje przechodzącą akurat dziewczyną, staruszką bojącą się przejść na druga stronę lub kumoszkami z torbami cięższymi od codziennych trosk. Pelargonie czy begonie też lepiej się prezentują w otoczeniu opiekunki podlewającej je z zardzewiałej konewki.

Skoro nie szukam, a są, mogą być w moim kadrze. Jeśli chcą. Byłem nieco zszokowany, kiedy wokół cmentarza urządzonego w parku, w centrum Sarajewa cieniom pamięci zakłócały ciszę grupki młodzieży oprowadzane przez nauczycieli biologii. Domyślam się, gdyż wskazywali na drzewa; nie zatrzymywali się przy nagrobkach poległych podczas oblężenia miasta. Miną, gestem nie okazali niechęci, sprzeciwu. Dali mi przyzwolenie.

Są przechodzący, których nie pokazuję. Nieustannie powraca do mnie obraz przemarszu kalek, ofiar ostatniej wojny bałkańskiej, deptakiem Mostaru. Nie wiem, dlaczego kilkudziesięciu mężczyzn o kulach, na wózkach lub wspierających się o najbliższych, nagle wypełniło ulicę. Szli w stronę Starego Mostu. Kopia ryciny pokazującej wizytówkę Mostaru wisi nad moim biurkiem. Tamten obraz ofiar wojny mam w sobie na niewidocznej kliszy; obiektywem dobiłbym i poniżył ich powtórnie.

Nie szukam. Przychodzą. Zostają-spotkani w drodze.
Zygmunt Prondzyński


Z Galerią w plenerze

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza na kolejne wakacyjne plenery plastyczne.

11 sierpnia 2010 r. w godzinach : 10.00 – 12.00,
– spotkanie na dziedzińcu Klasztoru o.o. Franciszkanów

18 sierpnia 2010 r. w godzinach : 10.00 – 12.00,
– nad jeziorem Czarnym (spotkanie na końcu drogi dojazdowej)

25 sierpnia 2010 r. w godzinach : 10.00 – 12.00,
– spotkanie na Placu Grodzkim przy „Wzorcowni”

Uczestnicy plenerów, jak zwykle znajdą się pod fachową opieką artysty plastyka Krzysztofa Walczewskiego.

Galeria zapewnia sztalugi i brystol , materiały do malowania i rysowania , tj. ołówki, farby, pastele, uczestnicy powinni mieć własne.

Zgłoszenia do udziału w plenerach przyjmowane są w siedzibie Galerii przy ul. Miedzianej 2/4, tel. 54 411 21 20.

Plenery odbędą się tylko przy bezdeszczowej pogodzie.
Serdecznie zapraszamy !