NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ferie w kolorze khaki

PROJEKT „FERIE Z MUNDUREM” – DOŁĄCZ DO WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

Już ponad 1200 żołnierzy ochotników ma w swoich szeregach 8. Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Aż 35% z nich to osoby poniżej 25 roku życia, a aż 13% stanowią studenci. W dużej mierze to na osobach dyspozycyjnych i chętnych do służby opiera się potencjał brygady. Od wiosennego zachwiania stanu epidemiologicznego w Polsce, WOT nieustannie realizuje powierzone zadania. W głównej mierze, wysiłek żołnierzy skupia się obecnie na priorytetach związanych ze wsparciem sektora medycznego, personelu świadczącego pomoc i wsparcie pacjentom szpitali i przychodni oraz pensjonariuszom DPS. Żołnierze 8 Brygady WOT stanęli również przed zadaniem zastąpienia nieobecnych z uwagi na kwarantannę wychowawców, opiekując się dziećmi przebywającymi w placówkach opiekuńczo – wychowawczych powiatu tucholskiego.

Sytuacja związana z Covid-19 zaskoczyła wszystkich. Nie wiedzieliśmy co nas czeka i w jakim wymiarze będziemy się w stanie zaangażować jako żołnierze WOT. Na bieżąco reagowaliśmy na pojawiające się zapotrzebowania na naszą pomoc. Natychmiast wdrożone zostały szkolenia kierunkowe, nadające żołnierzom odpowiednie uprawnienia. Naturalnie znaleźliśmy miejsce swojej służby – miejsce blisko naszych sąsiadów, rodzin, wśród mieszkańców naszej małej lokalnej ojczyzny. To obopólna korzyść – żołnierze niosą pomoc, a sami otrzymują również wiele dobrego. To dobra lekcja empatii, poświęcenia dla innych i współpracy wielu służb i zwykłych – niezwykłych ludzi. Wiele wzruszeń, doświadczeń, chwil, które zostaną w pamięci na zawsze. To chyba ta korzyść o którą wszyscy pytają. To najwyższa wartość, dla której warto do nas dołączyć – wyznała szer. Paulina Ozdowska, rzecznik prasowy 8.K-PBOT, a także żołnierz Terytorialnej Służy Wojskowej.

Projekt „Ferie z mundurem” skierowany jest w głównej mierze do uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców akademickich z uwagi na przerwę w nauce / pracy związaną z feriami zimowymi. Propozycja takiej formy szkolenia wypływa z potrzeby sił zbrojnych. Dyktowana jest dużym zaangażowaniem żołnierzy w działania ale jest związana również z odpowiedzią na zapotrzebowania i zapytania kierowane ze strony interesantów. Odpowiadając na te właśnie potrzeby od kilku miesięcy w naszych strukturach działają REKTUTERZY WOT – to doświadczeni, przeszkoleni żołnierze WOT, wydelegowani spośród żołnierzy ochotników. Mają za zadanie opowiedzieć o swojej drodze wstąpienia do 8 Brygady, przedstawić możliwości jakie daje służba oraz udzielić wsparcia kandydatowi na żołnierza od momentu podjęcia przez niego decyzji o wstąpieniu w szeregi WOT do zakończenia szkolenia podstawowego lub wyrównawczego, w zależności od wcześniejszego doświadczenia militarnego ochotnika.

Możesz zostać jednym z żołnierzy WOT, jeśli:
– posiadasz polskie obywatelstwo,
– jesteś pełnoletni,
– nie byłeś karany,
– nie pełnisz innego rodzaju służby oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego,
– jesteś fizycznie i psychicznie zdolny do pełnienia służby wojskowej.
Szkolenie podstawowe projektu „ferie z mundurem” planowane jest w 2 terminach. Żołnierze rozpoczną je w dniach 18-20.12.2020 roku, a kontynuowane będzie w trakcie ferii zimowych 04-16.01.2021 roku. 16 dniowa forma przygotowania kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, dedykowana jest osobom bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Zakończenie szkolenia stanowi uroczysta przysięga wojskowa.

8.K-PBOT