NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Etnokonkurs – najpiękniejszy Kujawski Pająk

Centrum Kultury “Browar B.” zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w Etnokonkursie na najpiękniejszego Kujawskiego Pająka.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie (dzieci, młodzież i dorośli) oraz grupowo (np. rodziny, sekcje plastyczne, koła Gospodyń Wiejskich). Pająki ludowe były tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa “pająk” nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.
Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Na kolorowe pająki czekamy w Izbie Tradycji Kujaw CK “Browar B.” do 6 grudnia 2022 r.
Regulamin Konkursu i Kartę zgłoszenia zamieszczamy tutaj: https://ckbrowarb.pl/etnokonkurs-na-najpiekniejszy-kujawski-pajak-2/
Autorem pająka wykorzystanego na banerze jest pani Marlena Krzysiak, Twórca ludowy w dziedzinie plastyki zdobniczej, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Centrum Kultury „Browar B.”