NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Czołem żołnierze! 83 blp melduje się „po przysiędze!”

25 czerwca 65 ochotników złożyło przysięgę w koszarach przy ul. Jagiełły 11 w Grudziądzu. Przepustką do najważniejszego dnia w żołnierskim życiu było zdanie pętli taktycznej, czyli egzaminu podsumowującego szkolenie podstawowe. Do pętli podeszli również ich koledzy ze szkolenia wyrównawczego, którzy w przeszłości złożyli przysięgę wojskową. Dzięki temu struktury 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzmocniły się o blisko 130 żołnierzy.

W blisko 30-stopniowym upale młodzi służbą terytorialsi zmierzyli się z kilkunastoma zadaniami przygotowanymi przez doświadczonych instruktorów. Praca na mapie, taktyka, strzelanie z najnowszego w Siłach Zbrojnych RP karabinka MSBS Grot, pierwsza pomoc, podstawy obrony przed bronią masowego rażenia, czy niezwykle istotne porozumiewanie się w sekcji z wykorzystaniem znaków i sygnałów dowodzenia. Podstawy tych wszystkich zagadnień musieli przyswoić przez zaledwie kilkanaście dni szkolenia. Teraz mają rok na doskonalenie tych umiejętności podczas szkoleń rotacyjnych. Drugi rok to już szkolenia specjalistyczne w jednostkach wojskowych i centrach szkoleń. Cały cykl szkolenia zakończy 3 rok, czyli etap zgrywający.

Prawie dokładnie rok od pierwszej przysięgi w historii 83 batalionu lekkiej piechoty (26 czerwca 2021 r.) słowa roty przysięgi wojskowej z ust żołnierzy WOT wybrzmiały w Grudziądzu już po raz 6. Przez niespełna rok najmłodszy pododdział zrównał się liczebnością z 81 blp z Torunia i 82 blp z Inowrocławia. Zainteresowanie służbą w Grudziądzu, jak i całym województwie kujawsko-pomorskim pozwala nie tylko patrzeć z optymizmem w przyszłość, ale również motywuje do wytężonej pracy nad tworzeniem 84 batalionu we Włocławku, który stał się niezbędny.

Kolejne wcielenie ochotników w województwie kujawsko-pomorskim odbędzie się 12 sierpnia, jako część ogólnopolskiej akcji Wakacje z WOT. To szkolenie podstawowe przygotowane specjalnie z myślą o uczniach, studentach i nauczycielach, ale również wszystkich innych osobach, które 16 dni na jego ukończenie są w stanie wygospodarować tylko w okresie wakacyjnym. Ta „szesnastka” zostanie zakończona 27 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową na Rynku Nowomiejskim w Toruniu podczas czwartego święta 8 K-PBOT. W pierwszą sobotę wakacji w ramach Wakacji z WOT w całym kraju swoje szkolenia rozpoczęło blisko 500 ochotników.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2000 żołnierzy ochotników. Oprócz realizacji szkolenia programowego jej żołnierze biorą udział m.in. w akcji pk. Niezawodna Pomoc, wspierając punkty recepcyjne, informacyjne, czy proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Są obecni również przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie w ramach operacji Silne Wsparcie wspólnie z żołnierzami z innych brygad WOT odpowiadają za ochronę blisko jej połowy.

8 K-PBOT