NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Cykliści we Włocławku

Wszystko zaczęło się od udziału w rajdach „prezydenckich” organizowanych przez Urząd Miasta. Ponieważ były to tylko trzy rajdy w roku, szukałem chętnych do wspólnych wypraw rowerowych wśród kolegów i znajomych. Prawie zawsze kogoś znalazłem, choć dużo musiałem jeĄdzić sam.

Pewnego razu zaproponowano mi zrobienie i prowadzenie strony internetowej Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Musiałem więc zapoznać się z jego działalnością. W ten sposób dowiedziałem się o istnieniu Koła Rowerowego „Szprycha”, do którego natychmiast przystąpiłem. Wkrótce okazało się, że „Szprycha” to też trzy, cztery rajdy w roku. Dla mnie stanowczo za mało. Zaproponowałem więc Cześkowi Kulińskiemu stworzenie własnego klubu i samodzielne organizowanie rajdów. Natychmiast podjął temat i poznał mnie z Pawłem Grabczewskim, wielkim entuzjastą rowerów. Wspólnie zaczęliśmy wymyślać trasy kolejnych wycieczek rowerowych, pamiętając by na trasie rajdu znajdowały się zabytki, pomniki przyrody, ciekawe miejsca. Początkowo w rajdach brało udział 10 – 12 uczestników, później ta liczba wzrastała, by osiągnąć 25 – 35 rowerzystów.

Od 27 maja 2007, czyli od rajdu rowerowego do Nieszawy, który prowadził Czesław, zorganizowaliśmy wspólnie 17 rajdów i wycieczek rowerowych (zdjęcia z nich są w Galerii Foto na naszej stronie). Praktycznie w każdą sobotę była impreza rowerowa, aż do 20 października 2007, kiedy to postanowiliśmy zakończyć sezon rowerowy rajdem nad jezioro Dzilno i ogniskiem. Przyszedł czas na organizowanie klubu. Członków nie trzeba było szukać. Przez cały rok jeździliśmy praktycznie w stałej, ok. 20-osobowej grupie i spośród nich wyłonili się członkowie założyciele.
17 października 2007 roku Zarząd Oddziału Kujawskiego PTTK uchwałą nr 61 zatwierdził Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK „CYKLISTA”. Od tego czasu jesteśmy formalnie klubem rowerowym.
W Polsce jest bardzo dużo takich klubów, jest też mnóstwo stron internetowych poświęconych turystyce rowerowej. Nie znalazłem jednak takiego klubu, który zorganizowałby tyle imprez rowerowych co nasz CYKLISTA. Zaistnieliśmy dzięki garstce zapaleńców, którzy prawie każdą sobotę poświęcali na wyprawy rowerowe. Kto to jest, wystarczy obejrzeć zdjęcia z rajdów. Za to chcieliśmy im wszystkim serdecznie podziękować!

Krótko o nas:
Czesław Kulińskientuzjasta krajoznawstwa, miłośnik sztuk pięknych, literatury i historii.
Paweł Grabczewskipasjonat wycieczek rowerowych, lubi historię, geografię i piękne krajobrazy.
Zbigniew Suszyńskikomputery, strony internetowe, fotografia cyfrowa i jazda rowerem to jego świat.

Zbyszek Suszyński

Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy
PTTK „CYKLISTA”

87-800 Włocławek,
ul. Słowackiego 1a,
tel. 054 232 33 54

Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK "CYKLISTA"