NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Bieg tropem wilczym

Bieg Tropem Wilczym, to przedsięwzięcie upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W tym roku w 11 edycji w całej Polsce biegło ponad 100 tys. uczestników. Wojska Obrony Terytorialnej z Kujaw i Pomorza wpierały przedsięwzięcie nie tylko na sportowo.

Szanując pamięć

Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej byli zaangażowani w czynne uczestnictwo, ale i w zabezpieczenie logistyczne biegu zarówno w Toruniu, Włocławku, jak i w Zwierzyńcu. Dodatkowo zabezpieczyli stanowiska promujące WOT, rodzaju służb zbrojnych, który jako priorytet traktuje pamięć o Żołnierza Wyklętych.
Szer. Dariusz Jankowski żołnierz 81 blp od 6 lat jest organizatorem Biegu Tropem Wilczym w Aleksandrowie Kujawskim i jego okolicach. W tym roku w miejscowości Rożno Parcele dzięki m.in. jego zaangażowaniu pobiegło blisko 150 uczestników.
„Tak odczuwam swoją misję. Za punkt honoru poczytuję sobie upamiętnienie waleczności i heroizmu niezłomnych. Widzę tragizm ich losów i niesprawiedliwość, która ich spotkała. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tej materii.”- powiedział żołnierz.
W biegach zorganizowanych w całym województwie zabezpieczeniem i zapewnieniem bezpieczeństwa imprez zajęło się kilkudziesięciu terytorialsów.
Kilkunastu z nich wzięło czynny udział. Kilku stanęło na podium. Pokazali tym samym, jak ważny jest zdrowy tryb życia i tężyzna fizyczna.

Patronem 8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej jest gen. Elżbieta Zawacka, ps. „Zo”, żołnierz wyklęty. Z koszarów (na terenie których obecnie stacjonuje jednostka) na ul. Warszawskiej 10, w 1939 roku wyruszał wraz z Armią Pomorza na bitwę nad Bzurą m.in. zamordowany przez komunistów ppor. Łukasz Cieplicki.

8.K-PBOT