NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Bazylika katedralna we Włocławku. Jej obraz w sztuce”


Wystawa, która wpisuje się w obchody 600. lecia włocławskiej katedry, prezentuje jej różnorodne wizerunki w sztuce. Ukazuje jak w zależności od czasu i miejsca powstania, a przede wszystkim stylu poszczególnych artystów mogą być różnorodne wizerunki katedry pod względem formy, kadru czy zapisu dokumentacyjnego. Mimo, że ekspozycja nie jest pokazem pełnej ikonografii katedry, bo nie prezentuje fotografii czy pocztówek, można na niej prześledzić historię i zmiany architektury najważniejszego symbolu Włocławka.

Na wystawie możemy zobaczyć gotycką bryłę katedry (sprzed 1639 r., kiedy zwieńczono wieże barokowymi hełmami), widoki katedry sprzed regotyzacji, która miała miejsce na przełomie  XIX i XX wieku i wizerunki z XX i XXI wieku, identyfikowane z niedawnym czy obecnym wyglądem katedry.

Ważnym elementem ekspozycji jest makieta katedry przedstawiająca jest stan sprzed regotyzacji.

Niektóre z wystawionych prac ze względów konserwatorskich musiały zostać zwrócone do Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie zastąpiły je dotąd nie pokazywane widoki z wnętrza katedry z końca XIX w. m. in. drzeworyty ilustracyjne według rysunków Walerego Brochockiego. Walery Brochocki urodził się w 1847 r. we Włocławku, był cenionym malarzem pejzażu. Mimo że całe artystyczne życie spędził poza Włocławkiem, bywał tu w czasie swych licznych podróży i kilkakrotnie uwiecznił w rysunkach katedrę.

Na wystawie oprócz obrazów znajdują się także medale i wyroby ceramiczne z przedstawieniami katedry. Wśród nich podarowany w tym miesiącu do zbiorów muzeum przez ks. prałata Stanisława Waszczyńskiego „Medal 50-lecie parafii Wniebowzięcia NMP we Włocławku 1947-1997” zaprojektowany przez Stanisława Mystka.

Wystawa udostępniona jest w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. Mimo prac związanych z modernizacją i przebudową ulicy Zamczej oraz utrudnieniami w dojściu, oczekujemy na gości. Wystawa będzie czynna do 16 października. Zapraszamy do jej zwiedzania.

Krystyna Kotula

Sponsor Muzeum – Anwil Grupa Orlen


Wyświetl większą mapę