W czwartek, 17 października w Tarnowie, ANWIL oraz firmy należące do Grupy Azoty, podpisały deklarację w sprawie porozumienia na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska w przemyśle chemicznym. Dokument sygnowali także Iwona Hickiewicz – Główny Inspektor Pracy, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP i Andrzej Jagusiewicz – Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Celem wspólnej deklaracji jest wypracowanie modelu współdziałania w obszarze bezpieczeństwa procesowego i zmniejszanie zagrożeń mogących skutkować ewentualnymi awariami przemysłowymi. Sygnatariusze dokumentu dobrowolnie zobowiązali się do partnerskiej wymiany doświadczeń z obszaru bezpieczeństwa procesowego i pracy oraz działań prewencyjnych.
Zdaniem Arkadiusza Banaszka, Członka Zarządu ANWIL inicjatywa ta przyniesie mierzalne efekty dla całego rynku pracy. „Liczę, że wspólnie przyczynimy się do budowy lepszego systemu koordynacji działań między nami i poszerzymy tym samym obszary współdziałania. Mam także nadzieję, że nasze grono powiększy się o kolejnych sygnatariuszy” – dodał.
Dalszą część spotkania wypełniły m.in. warsztaty robocze podczas których przedstawiciele sygnatariuszy wymienili się spostrzeżeniami i uwagami z zakresu BHP. Uczestniczący w dyskusji Mariusz Augustyniak, Szef Prewencji ANWIL przekazał uwagi do sposobu przeprowadzania kontroli w ANWIL przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Komendę Wojewódzką i Miejską Straży Pożarnej oraz Państwową Inspekcję Pracy. Tematem kończącym dyskusję był kształt prac grupy roboczej nad poprawą bezpieczeństwa w branży chemicznej w Polsce.
Deklaracja akcentuje indywidualne zaangażowanie sygnatariuszy; jest jednocześnie zaproszeniem dla innych firm chemicznych oraz instytucji zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym:
„Sygnatariusze deklarują, że będą działać autonomicznie, tworząc własne struktury organizacyjne oraz zapewniać niezbędne środki do realizacji wyznaczonych celów.
Porozumienie ma charakter otwarty. Może przystąpić do niego każda znacząca firma branży chemicznej pod warunkiem aktywnego włączenia się do działań na rzecz eliminowania zagrożeń w środowisku pracy co przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa procesowego i pracy w prowadzonej działalności gospodarczej. W powyższym zakresie do współpracy zapraszane są również instytucje publiczne i organy państwowe.”
Podpisana deklaracja jest kolejnym etapem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w przemyśle. 24 listopada 2011 roku sygnatariuszem Deklaracji w sprawie porozumienia na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska w przemyśle naftowym był PKN ORLEN.
ANWIL S.A.
XIX KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU
Wirtualne zakupy i inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!
W Teatrze – Sylwestrowy wieczór…