NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Angelika Szymańska i Kacper Wróbel medalistami Pucharu Polski Juniorów Młodszych

Angelika Szymańska i Kacper Wróbel zdobyli brązowe medale podczas Pucharu Polski Juniorów Młodszych w judo, który odbył się w miniony weekend w Skierniewicach. Podczas dwudniowych zawodów na skierniewickich matach rywalizowało 447 zawodników (300 chłopców i 147 dziewcząt) z całej Polski. Zawody stały na wysokim poziomie, w niektórych wagach startowało po kilku medalistów Mistrzostw Polski i Pucharów Polski. Kategoria juniora młodszego obejmuje roczniki 1996-1997; prawo startu w turnieju mieli także młodzicy (1998-1999).

W pierwszym dniu na matach walczyli chłopcy, a wśród nich judocy MKS „Olimpijczyk” Włocławek. Najlepiej spisał się najlżejszy (ok. 40 kg) i najmłodszy z nich – Kacper Wróbel     (ur. w 1999 r.),  który dopiero od 1 stycznia br. jest młodzikiem. W drodze do  brązowego medalu w wadze 46 kg  Kacper  stoczył 6 walk (5 zwycięstw i  1 porażka) z dużo wyższymi (nierzadko o kilkanaście centymetrów), cięższymi (6-7 kg) i starszymi (2-3 lata) rywalami. Walki Kacpra były niezwykle emocjonujące nie tylko z powodu różnicy warunków fizycznych, ale stylu i umiejętności prezentowanych przez niego. Widoczne to było również w jedynej przegranej walce z Patrykiem Walczykiem z Czarnych Bytom, a rzut deashi barai dający Kacprowi zwycięstwo w  walce z Gracjanem Wyroślakiem  z Gwardii Piła był prawdziwą ozdobą pierwszego dnia zawodów. Tym występem Kacper Wróbel potwierdził, że nie tylko należy do najlepszych młodzików w Polsce i Europie (od 1,5 roku nie przegrał walki w kategorii młodzików i dzieci w Polsce i zagranicą), ale zgłosił aspiracje do bycia liderem w starszej grupie. W wadze Kacpra startowało 30 zawodników, w tym 3 złotych medalistów ubiegłorocznego Pucharu Polski Młodzików (Patryk Walczyk – 46kg , Bartosz Karaś – 42kg i Oskar Kordaś – 38kg), tym większy więc sukces tak młodego judoki.

W drugim dniu zawodów zmagały się dziewczęta. Podobnie jak Kacper Wróbel, najmłodsza i najlżejsza z wagi do 48kg Angelika Szymańska (rocznik 1999, waga 44,7kg) wywalczyła brązowy medal, wygrywając 5 walk przed czasem, w tym z wicemistrzynią Polski juniorek młodszych Weroniką Krawczyk (KJ Koka Jastrzębie Zdrój) i złotą medalistką Pucharu Polski Młodziczek z 2011 r. Klaudią Cieślik (UKS Judo Wolbrom). Minimalna przegrana (przez karę) z mistrzynią Polski juniorek młodszych z 2011 r. z Barbarą Kulik (UKJ 225 Warszawa), z którą zresztą wygrała w listopadzie ubr., to efekt nie tylko zmniejszenia obciążeń treningowych Angeliki w lutym br. z powodu kontuzji, ale przede wszystkim bardzo słabej dyspozycji sędziów. W wadze do 48kg startowały 24 zawodniczki, w tym ubiegłoroczne  złote medalistki Pucharu Polski Młodziczek (Klaudia Cieślik – 48kg i Alicja Czerepko – 44kg) oraz złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Barbara Kulik – 44kg). To pierwszy start Angeliki Szymańskiej w tym roku, której udział w Pucharze Polski do samego końca stał pod znakiem zapytania – przed feriami, podczas zabaw sportowych doznała kontuzji stopy (pęknięcia 5 kości śródstopia). Ambicja i motywacja  zawodniczki była tak duża, że przekonała trenerkę Anetę Szczepańską do swojego startu w zawodach. Jak się okazało udział Angeliki Szymańskiej w tym turnieju można zaliczyć do bardzo udanych.

Druga z zawodniczek z „Olimpijczyka” Wiktoria Tomczak (48kg) skończyła rywalizację na 7 miejscu wygrywając dwie walki, w tym z Alicją Czerepko i odnosząc dwie porażki.

To nie jedyne zawody judoków „Olimpijczyka” w tym roku. Podopieczni Anety Szczepańskiej i Romana Stawisiński startowali już w zawodach kontrolnych, które były sprawdzianami przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w trzech kategoriach wiekowych (młodzik, junior, młodzieżowiec) oraz w turniejach dzieci.

Podczas IX Ogólnopolski Turniej Młodzików i Młodziczek – Dzieci w Kaczorach k. Piły medale zdobywali :

2002 – 2003
1 m – Dorian Tomczak (32kg)
2 m – Aleksander Prokopiak (25kg)
3 m – Mariusz Czapczak (32kg)

2000 – 2001
1 m – Karolina Wróbel (33kg)
2 m – Daniel Nogala (35kg)

1999 – 1998 młodzik
1 m – Kacper Wróbel (42kg)
1 m – Wiktoria Tomczak (48kg)
1 m – Radosław Wiśniewski (66kg) – „Najlepszy Zawodnik Turnieju”
2 m – Jakub Wojtasiak (50kg)
3 m – Dawid Wróbel (60kg)

Z kolei Filip Bazela w  Poznańskim Turniej Judo Juniorów wywalczył 3 m. w wadze 81 kg.

Podczas Grand Prix Mazowsza – VIII Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci i Młodzików o Puchar Wójta Gminy Lesznowola – Łazy medalowe lokaty zdobywali :

2002 – 2003
1 m – Marita Zielińska (35kg)
2 m – Dorian Tomczak (32kg)

1999 – 1998 młodzik
1 m – Kacper Wróbel (42kg)
1 m – Wiktoria Tomczak (44kg)
2 m – Dawid Wróbel (60kg)
2 m – Radosław Wiśniewski (66kg)
3 m – Jakub Wojtasiak (50kg)

W Otwartych Mistrzostwach Skaryszewa w Judo „Skaryszewskie Wstępy” – Skaryszew k. Radomia miejsca na podium należały do :

2002
2 m – Dorian Tomczak (32kg)

2004
2 m – Wiktor Lewandowski (32kg)

1996 – 1999
3 m – Bartosz Bykowski (60kg)
3 m – Radosław Wiśniewski (66kg).

Również swoją obecność na matach w tym roku zaznaczył Łukasz Smorzewski, który wystartował w Pucharze Świata Seniorów w Pradze będącym jedną z kwalifikacji na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Przegrał w 2. rundzie z reprezentantem Łotwy Andrejsem Magersem.

Aneta Szczepańska