W ostatnich dniach października b.r. na rynku fonograficznym ukazał się album Adama Klareckiego z muzyką organową zarejestrowaną na zabytkowym instrumencie bazyliki katedralnej we Włocławku. Album „Organy bazyliki katedralnej we Włocławku” wydany został przez firmę fonograficzną „Ars Sonora” (ARSO-CD-20). Materiał zarejestrowany został w dniach 5-7 września 2011 roku.
Adam Klarecki jest cenionym i aktywnym artystą na polskiej scenie muzycznej. Jest zapraszany do udziału w czołowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej. Studia na wydziale instrumentalnym odbywał w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Repertuar zarejestrowany na płycie tworzy w większości muzyka organowa epoki romantycznej, o czym zadecydowała historyczna dyspozycja instrumentu. Płytę otwiera jednak jedno z najbardziej znanych dzieł Johanna Sebastiana Bacha – wirtuozowska „Toccata i fuga d-moll” (BWV 565).
Artystyczną wartość nagrań uzupełniają informacje zawarte w dołączonej do płyty książeczce. Przedstawiona w niej została historia organów katedralnych, zamieszczono dyspozycję instrumentu, omówiono repertuar muzyczny płyty oraz zaprezentowano życiorys wykonawcy. Bogato ilustrowana graficzna strona edycji albumu oraz bardzo dobra jakość nagrania z pewnością spełnią oczekiwania wielbicieli muzyki organowej i zadowolą najwybredniejszych audiofilów.
We Włocławku płyta dostępna jest w Księgarni Diecezjalnej oraz w siedzibie Włocławskiej Informacji Turystycznej przy ulicy Warszawskiej.
ks. Janusz Drewniak
Pożar pomieszczenia gospodarczego we Włocławku
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”