NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Aikido we Włocławku

Aikido to sztuka samoobrony, etyczna obrona, która nie pozostawia trwałych uszkodzeń!

Autonomiczna Akademia Aikido
ul. Żurawia 26/17
87-800 Włocławek
tel.: 601 683 400
www.aikido.info.pl
e-mail:wloclawek@aikido.info.pl

ai– harmonia, koordynacja, integracja, spotkanie
ki– energia wewnętrzna, „duch”, siła witalna
do– droga, ścieżka wiodąca poprzez praktykę ku oświeceniu, metoda

Aikido – droga do duchowej i cielesnej współpracy w harmonijnej zgodzie z prawami natury,
sztuka bycia w nastroju i obycia się z przeciwnikiem.

Pierwsza sekcja powstała w październiku 1979 r. przy ognisku TKKF „Relax”. Wówczas aikido zaczęła ćwiczyć Barbara Chrabąszczewska, która w 1984 roku zdobyła uprawnienia instruktorskie i została trenerem tej sztuki walki we Włocławku

Początki poznawania aikido nie były łatwe. Na treningi jeździliśmy do Szczecina, gdzie w Stoczniowym Ośrodku Metodyki Aikido, uczyliąmy się u Mariana Osińskiego, posiadającego wówczas 2 DAN. Marian Osiński był założycielem pierwszej sekcji aikido w Polsce (Szczecin 1976 r.). Później braliśmy udział w licznych stażach prowadzonych przez mistrzów japońskich odwiedzających Polskę.

Barbara Chrąszczewska na stopień mistrzowski 1 dan zdała w 1992 roku przed M. Fujita sensei (7 DAN), na 2 dan w roku 1995 przed S. Seki sensei (7 DAN), zaś na 3 dan w marcu 2002 roku przed Y. Kobayashi sensei (wszyscy egzaminatorzy z Hombu Dojo w Tokio). Jako pierwsza kobieta w PFA zdobyła tak wysoki stopień mistrzowski. W lutym 2003 roku otrzymała z rąk Prezydenta PFA tytuł egzaminatora Polskiej Federacji Aikido – Fukushidoin.
W minionych latach sekcję odwiedzali następujący mistrzowie: Marian Osiński (Szczecin)- założyciel, organizator i wieloletni nauczyciel aikido w Polsce, Hans Gauffin 6 dan (Szwecja), Jerzy Pomianowski 5 dan (Prezydent PFA – Warszawa), Roman Hoffmann 5 dan (Prezes PFA – Warszawa), Marian Wiśniewski 5 dan (Złotów).

Sensei Barbara Chrabąszczewska zdała egzamin na 4 DAN. Egzaminatorem z Hombu Dojo z Japonii był Yoshiaki Yokota shihan 7 DAN. Egzamin odbył się podczas stażu w Warszawie w dniu 28.10.2007r.

Tekst pochodzi ze strony www.aikido.info.pl