AGROS-NOVA KONCENTRUJE PRODUKCJĘ PRZETWORÓW W ŁOWICZU ZAMYKA ZAKŁAD WE WŁOCŁAWKU
Proces sprzedaży zakładu produkcyjnego we Włocławku, który Agros-Nova ogłosiła w kwietniu 2012 roku planowano zakończyć w grudniu ubiegłego roku. Ostatecznie jednak w ostatnim tygodniu maja br., w związku z tym że nie udało się sfinalizować Umowy sprzedaży, Agros-Nova podjęła decyzję o likwidacji zakładu. Decyzja podyktowana jest wyłącznie względami ekonomicznymi. W obecnej sytuacji rynkowej Spółka nie może sobie pozwolić na dublowanie kosztów stałych, gdy dysponuje niewykorzystanymi mocami produkcyjnymi w innych swoich zakładach.
Zakład we Włocławku jest dziś jednym z czterech zakładów Grupy Agros-Nova. Trzy pozostałe mieszczą się w Tymienicach koło Zduńskiej Woli, Wąsoszu koło Częstochowy oraz Łowiczu, do którego zostanie przeniesiona produkcja przetworów wytwarzanych do tej pory w zakładzie we Włocławku.
Pracownicy zatrudnieni w zakładzie we Włocławku zostaną objęci procesem zwolnień grupowych zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zwolnienia będą przeprowadzane w trybie ustawowym do końca sierpnia br. Dotyczy to 121 pracowników.
„W sytuacji ogromnego wzrostu kosztów i spadku popytu na rynku zmuszeni jesteśmy poszukiwać i wdrażać wszelkie rozwiązania, które przyniosą Firmie konieczne oszczędności.” – tłumaczy Marek Sypek, Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Agros-Nova. – „Ponad pół roku dłużej niż zakładaliśmy to w planach trwał proces sprzedaży zakładu we Włocławku. Rozmawialiśmy z kilkoma podmiotami i staraliśmy się za wszelką cenę znaleźć nowego właściciela i zapewnić pracownikom miejsca pracy. Niestety ostatecznie procesu sprzedaży nie udało się sfinalizować i kierując się rachunkiem ekonomicznym podjęliśmy tę trudną decyzję o likwidacji zakładu – wyjaśnia Prezes.
Optymalizacje organizacyjne, funkcjonalne, finansowe, personalne Agros-Nova od prawie dwóch lat wdraża we wszystkich pionach i działach. Jak pokazał audyt firm konsultingowych, z których jedna jest międzynarodowym ekspertem w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, największe rezerwy kosztowe w Spółce zlokalizowane są w obszarze produkcji. – „W sytuacji, gdy mamy niewykorzystane moce produkcyjne w zakładzie w Łowiczu i Włocławku nie możemy pozwolić sobie na dublowanie wysokich kosztów stałych. Aby poprawić efektywność kosztową w Pionie Operacji, musimy skoncentrować produkcję w jednym zakładzie.” – konkluduje Prezes Sypek.
Ze względu na niższe jednostkowe koszty wytwarzania, jak również obecną infrastrukturę produkcyjną i skalę działania, oraz – co ma kluczowe znaczenie – korzystną ze względów logistycznych lokalizację zdecydowanie korzystniejsze dla Spółki okazało się rozwijanie produkcji w Łowiczu.
Źródło: Agros Nova Brands Sp. z o.o.
XIX KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU
Wirtualne zakupy i inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!
W Teatrze – Sylwestrowy wieczór…