NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

A może w ferie do Muzeum?

W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w lutym prezentowane są trzy wystawy czasowe. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze ich nie widzieli, do zwiedzania. Czas ferii zimowych sprzyja tego typu formom spędzania wolnego czasu.

Zdjęcie z wystawy REMBRANDT I INNI. ..., z arch. MZKiD we W-ku, fot. E. Jabłońska.
Zdjęcie z wystawy REMBRANDT I INNI. ..., z arch. MZKiD we W-ku, fot. E. Jabłońska.

W Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 eksponowana jest wystawa „Rembrandt i inni. Mistrzowie grafiki europejskiej XVI-XVIII w. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”. Na wystawie po raz pierwszy prezentowana jest unikatowa kolekcja grafik znajdujących się w zbiorach włocławskiego muzeum. Drzeworyty, miedzioryty i akwaforty Rembrandta van Rijn, Hansa Sebalda Behama, Heinricha Aldegrevera, Albrechta Altdorfera, Parmigianina, Vespasiano Strady czy Jacopo Palmy il Vecchio, artystów, których dziełami poszczycić się mogą największe muzea narodowe, przedstawiają najwyższy poziom rytownictwa europejskiego ze „złotego” okresu rozwoju grafiki. Ekspozycja jest niepowtarzalną okazją poznania ponad stu prac najwybitniejszych mistrzów sztuki europejskiej nigdy wcześniej nieprezentowanych. Szeroka skala tematów i motywów, jakie ilustrują ryciny, począwszy od scen biblijnych, mitologicznych po portrety i sceny rodzajowe pozwala prześledzić sposoby ich ujęcia, rozwój stylistyczny, ale także bogactwo symboliki i doskonałego warsztatu ich twórców. Wystawa czynna jest do 20 lutego br.

Zdjęcie z wystawy CERAMIKA PRADZIEJOWA..., z arch. MZKiD we W-ku, fot. Ewa Jabłońska.
Zdjęcie z wystawy CERAMIKA PRADZIEJOWA..., z arch. MZKiD we W-ku, fot. Ewa Jabłońska.

W Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 w lutym można zwiedzać dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich to „Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”. Na wystawie prezentowana jest ceramika gromadzona przez nasze muzeum od początku jego istnienia (1909 r.). Zakres czasowy prezentowanych zabytków obejmuje okres od pojawienia się na naszych ziemiach ok. 7 tysięcy lat temu we wczesnym neolicie, wyrobów ceramicznych, aż po przełom średniowiecza i nowożytności – XV/XVI w. Wystawa zawiera kilkaset zabytków związanych niemalże ze wszystkimi kulturami archeologicznymi występującymi w naszym regionie. Większość prezentowanych eksponatów stanowią oryginalne, ręcznie lepione (okres pradziejowy) oraz toczone na kole (średniowiecze) naczynia, pozostałe zaś reprezentują inną niż garncarska wytwórczość ceramiczną związaną z tkactwem – przęśliki i ciężarki tkackie, szeroko rozumianym budownictwem – polepa i płytki posadzkowe oraz szeroko pojmowaną estetyką – ceramiczne paciorki, jako elementy dawnej biżuterii. Część zwykle mniejszych, pojedynczych zabytków zaprezentowana jest w tradycyjnych gablotach, inne występujące w tzw. zespołach zwartych (np. groby) pokazane są w postaci rekonstrukcji obiektów, głównie grobów tych kultur archeologicznych, których przedstawiciele zwykli wyposażać groby w ceramikę.

Zdjęcie z wystawy W ŻŁOBIE LEŻY, z arch. MZKiD we W-ku, fot. B. Wąsik.
Zdjęcie z wystawy W ŻŁOBIE LEŻY, z arch. MZKiD we W-ku, fot. B. Wąsik.

Druga to wystawa szopek szkolnych „W żłobie leży”. Jest to plon III Wojewódzkiego Konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, zorganizowanego w 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Ciechocinku. W konkursie tym udział wzięły dzieci z przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz ośrodków opiekuńczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w większości z terenu powiatu aleksandrowskiego i włocławskiego. Łącznie z kilkunastu placówek nadesłano 58 szopek. Włocławska wystawa prezentuje przede wszystkim szopki nagrodzone w konkursie, a więc takie, których estetyka wykonania, wkład pracy i oryginalne pomysły zwróciły szczególną uwagę jurorów konkursu. Szopki prezentowane na wystawie zaskakują sposobem wykonania i łączenia ze sobą surowców. Obok tradycyjnych materiałów, jak: drewno, tektura, papier, wata, słoma czy trzcina, pojawiają się szopki wykonane z pieczywa, chrupek, prażonej kukurydzy, modeliny, masy solnej, szkła i jeszcze wielu innych ciekawych dodatków.

Obie wystawy prezentowane są do 27 lutego br.

Szersze informacje o wystawach oraz godzinach pracy Muzeum na stronie: www.muzeum.wloclawek.pl. Zapraszamy.

Sponsor Muzeum w 2011 roku

Źródło: MZKiD