NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

4 Medale judoków Olimpijczyka w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Kolejny dobry start zanotowali judocy „Olimpijczyka” Włocławek podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich, która odbyła się w Łodzi w dniach 4 – 7 lipca br.

Do finałowych rozgrywek zakwalifikowało się sześcioro judoków Olimpijczyka, którzy rywalizowali o tytuł najlepszego w kraju w kategorii junior młodszy (ur. 1996 -1998).

W pierwszych dwóch dniach startowały dziewczęta, w tym trzy Mistrzynie Polski Młodziczek (Karolina Wróbel, Wiktoria Tomczak i Angelika Szymańska), które jako wyróżniające się zawodniczki, przewyższające poziom swoich rówieśniczek otrzymały prawo startu z PZ Judo w kategorii starszej. Najlepiej spisała się Karolina Wróbel, najmłodsza uczestniczka OOM

(ur. 14.12.2000r.) zdobywając złoty medal w kategorii do 40kg. Po raz pierwszy w OOM wystartowała również Wiktoria Tomczak zdobywając brązowy medal w kat. do 48kg.

Na trzecim stopniu podium w wadze do 52 kg. stanęła  również Angelika Szymańska – złota medalistka OOM sprzed roku w wadze do 48kg, złota medalistka Pucharu Europy Młodziczek, która niespodziewanie przegrała walkę o finał z reprezentantką  „Polonii” Rybnik – Zuzanną Komarek. Nie bacząc na niepowodzenie do walki o brązowy krążek stanęła przed zawodniczką „Startu” Radom – Martą Łukasiak ( nr 1 w rankingu PZJ ), gdzie po wykonaniu akcji rzutowej na TAI OTOSHI (5 pkt.) założyła skutecznie dźwignię i wygrała walkę przed czasem. Kategoria do 52kg była najsilniejszą i najliczniej obsadzoną kategorią, w której ok. 14 zawodniczek miało realne szanse stanąć na podium.

W kolejnych dwóch dniach Olimpiady rywalizowali chłopcy. Srebrny medal  w wadze do 46kg wywalczył Kacper Wróbel – Mistrz Polski Młodzików, zwycięzca Pucharu Europy Młodzików, który po wygraniu 3 walk eliminacyjnych spotkał się w finale z reprezentantem GKS „Czarni” Bytom – Patrykiem Łoziakiem. Walka toczyła się na korzyść Kacpra, lecz na 20 sekund przed zakończeniem pojedynku po nieudanym ataku Wróbel został skontrowany i wynik na tablicy pokazał przewagę rywala. Kacprowi mimo ambicji nie udało się nadrobić straty i musiał zadowolić się srebrnym krążkiem.

W OOM wystartowali również Dawid Wróbel i Radosław Wiśniewski, którym nie udało się wejść do strefy medalowej.

Mimo 4 medali niedosyt zostaje ze względu na kolor medali,  jednocześnie mamy tę pewność, że szkolenie naszych zawodników idzie w jak najlepszym kierunku. Są to młodzi zawodnicy, którzy za pół roku wkroczą w wiek juniora młodszego i dopiero będą walczyć o medale Pucharów i Mistrzostw Europy. Nie będziemy się w tym kierunku śpieszyć, gdyż troje medalistów będzie zmieniać wagę na wyższą . Muszą nabrać masy i „ obicia”  w nowych kategoriach wagowych – komentują szkoleniowcy Aneta Szczepańska i Roman Stawisiński.

Obecnie zawodnicy mieli czas na zasłużony odpoczynek, lecz w sierpniu rozpoczynamy przygotowania do wrześniowych startów. Już 1 września wystartują w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski PFS „Gwardia” Juniorów Młodszych w Bydgoszczy, a w połowie września w Międzynarodowym Turnieju w Wolbromiu. Przygotowania do startów odbywać się będą na obozie sportowym w Cetniewie oraz we Włocławku – dodają trenerzy.

Mniej odpoczynku ma natomiast trenerka Aneta Szczepańska, która coraz częściej wyjeżdża z reprezentacją kraju na zawody międzynarodowe. Tuż po OOM rozpoczęła BPS (bezpośrednie przygotowanie startowe) z reprezentacją juniorek młodszych do startu w EYOF (Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy) rozgrywany w tym roku w holenderskim Utrechcie. Podczas EYOF-u reprezentantka Polski – Kamila Pasternak („Juvenia” Wrocław) zdobyła złoty medal w kategorii powyżej 70kg. Nadmienić trzeba, iż Kamila jest podopieczną trenera Macieja Kwiatkowskiego, który swoją przygodę z judo rozpoczął we Włocławku u trenera Romana Stawisińskiego, a po zakończeniu studiów został we Wrocławiu i szkoli młodzież. (więcej o M. Kwiatkowskim na str. http://www.ippon.org.pl/2013/07/przygoda-z-judo-macieja-kwiatkowskiego-trenera-kamili-pasternak/

Po Olimpijskim Festiwalu przyszedł czas na reprezentację juniorek, gdzie we wrocławskiej hali ORBITA rozegrano Puchar Europy, a po nim międzynarodowy CAMP, w którym uczestniczyły dwie reprezentantki Olimpijczyka : Wiktoria Tomczak i Angelika Szymańska. Dla młodych zawodniczek walki z dużo starszymi zawodniczkami były ogromnym doświadczeniem.

Wyjazdy na akcje szkoleniowe Olimpijczyka były dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Włocławek.

Aneta Szczepańska