4. FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2018 przeszły do historii!

Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

Balonowi Mistrzowie Świata Juniorów 2018 – fot. Kacper Kolibowski

W dniu 16 września o godzinie 12.30 na lotnisku Kruszyn odbyła się oficjalna ceremonia zamknięcia 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018. W trakcie jej trwania, oficjalnie ogłoszono zwycięzców. Tytuł Balonowego Mistrza Świata Juniorów, wywalczył Czech, Jan Suchy. Tuż za nim, na drugim miejscu podium i z tytułem Wicemistrza Świata „wylądował” Roy Gommer z Holandii. Natomiast Brytyjczyk, Dominic Bareford – aktualny, ogólny balonowy Mistrz Świata uplasował się na 3 miejscu z tytułem II Balonowego Wicemistrza Świata Juniorów. W zawodach brało udział trzech reprezentantów Polski. Wśród naszych pilotów, najlepszy wynik osiągnął Marek Kalinowski z Aeroklubu Krakowskiego, zajmując 9 miejsce. Kolejny z Polaków, Denis Dawidziuk z Leszczyńskiego Klubu Balonowego uplasował się na miejscu 12. Natomiast Kacper Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ, zajął 29 pozycję w klasyfikacji generalnej Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018. W klasyfikacji krajowej, zwyciężyli reprezentanci Holandii. Drugie miejsce zdobyli Czesi. Trzecie, Rosjanie. Wręczono również specjalny puchar dla najmłodszego zawodnika mistrzostw, którym okazał się być Michael Fink z Niemiec. Pełne wyniki zawodów, znajdą Państwo tutaj: www.flymonitor.ru/en/competition/537/total/

Dziękujemy wszystkim sponsorom, bez wsparcia których zawody by się nie odbyły. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy kibicowali pilotom, obserwowali rywalizację, jeździli na miejsca startów, wspierali baloniarzy, robili fantastyczne zdjęcia i trzymali kciuki za dobrą pogodę. Dziękujemy za tydzień wielkich emocji i najpiękniejszych widoków na kujawskim niebie.
Do zobaczenia na następnych zawodach balonowych organizowanych przez Aeroklub Włocławski, które – mamy nadzieję, odbędą się już w przyszłym roku!

Więcej informacji, jak również galerię zdjęć z zawodów (wkrótce), znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie Mistrzostw Świata – www.juniorworlds2018.com oraz na oficjalnym fan page’u zawodów na Facebooku – www.facebook.com/jwhabc2018/.