NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

150 Rocznica Powstania Styczniowego

Pomnik Stanislao Elbano de Bechi’ego na ulicy Chopina stał się miejscem patriotycznej uroczystości. Właśnie tu, pod pomnikiem bohatera Powstania 22 stycznia działacze Prawa i Sprawiedliwości, Klub Gazety Polskiej, harcerze oraz mieszkańcy Włocławka oddali hołd Powstańcom z okazji 150 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody te zorganizowały włocławskie struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Chmielewski (PiS): jaroslaw-chmielewski-wloclawek-22-01-2013-n
Kamil Kołata (FM PiS Włocławek): kamil-kolata-wloclawek-22-01-2013
Wojciech Jaranowski (PiS): wojciech-jaranowski-wloclawek-23-01-2013
Wiesław Michał Milewicz (Klub GP): wieslaw-michal-milewicz-wloclawek-22-01-2013

Uroczystości rozpoczęły się w miejscu gdzie jeszcze do niedawna stało dawne carskie więzienie na ul.Stodulnej. Stamtąd grupa harcerzy na czele z dwoma rekonstruktorami w strojach Powstańców Styczniowych przemaszerowała bardzo szybkim krokiem, prawie niezauważona przez mieszkańców Włocławka, pod pomnik na ul.Chopina gdzie odbyły się tego dnia główne uroczystości.

Rekonstruktorzy zaciągnęli przed pomnikiem wartę honorową gdzie po okolicznościowych wystąpieniach złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano pieśni patriotyczne.
Po głównej uroczystości uczestnicy przeszli na cmentarz komunalny aby tam zapalić znicze na grobach Powstańców Styczniowych.

Komentarz: Mimo że to kolejna uroczystość patriotyczna w naszym mieście bez kompani honorowych bez pocztów sztandarowych i orkiestry dętej to na pewno więcej w nich polskiego ducha niż w oficjalnych uroczystościach miejskich.

Tomasz Popowski
25.01.2013