NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 30.09.2014

Włocławek, dn. 30 września 2014 r.

  • Ponad tysiąc pacjentów dziennie korzysta z usług MZOZ! Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej to największa placówka służby zdrowia w mieście, która świadczy bezpłatną, podstawową opiekę zdrowotną. W siedmiu Przychodniach Ogólnych i Dziecięcych oraz dwóch Przychodniach – Praktykach Lekarza Rodzinnego, przyjmowani są pacjenci dorośli i dzieci. Ośrodki MZOZ są zlokalizowane tak, by objąć opieką zdrowotną mieszkańców wszystkich włocławskich osiedli. W ramach MZOZ udzielane są również świadczenia zdrowotne w: – Poradniach dla Kobiet, – Poradniach Stomatologicznych, – Poradni Reumatologicznej, – Poradni Neurologicznej, – Poradni Terapii Uzależnień, – Poradni Zdrowia Psychicznego, – Poradni Rehabilitacyjnej oraz Dziale Fizjoterapii. Każdego dnia, ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej MZOZ, korzysta ponad tysiąc mieszkańców Włocławka. Poradnie specjalistyczne Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej przyjmują średnio-miesięcznie: – 950 pacjentek w Poradniach dla Kobiet, – 700 pacjentów w Poradni Stomatologicznej, – 100 pacjentów w Poradni Reumatologicznej, – 90 pacjentów w Poradni Rehabilitacyjnej, – 150 pacjentów w Poradni Neurologicznej oraz 120 pacjentów w Poradni Zdrowia Psychicznego. W Dziale Fizjoterapii wykonywanych jest miesięcznie ok. 2900 zabiegów fizykalnych. Warto wiedzieć, że Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku realizuje bezpłatne programy profilaktyczne. Są to: 1. Program profilaktyki chorób układu krążenia, adresowany do kobiet i mężczyzn w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat; 2. Program profilaktyki gruźlicy adresowany do pacjentów od 18. roku życia; 3. Program profilaktyki raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25-59 lat; 4. Program profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy; 5. Program zdrowotny w zakresie profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat, zamieszkałych na terenie miasta Włocławka; 6. Program z zakresu profilaktyki, terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych dla mieszkańców Włocławka. W strukturze MZOZ działa również Dom Pomocy Społecznej. Należący do Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej DPS jest nowoczesną placówką pomocy społecznej zapewniającą całodobowy pobyt osobom somatycznie chorym i niepełnosprawnym fizycznie. Placówka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób mających trudności w poruszaniu się. Przestronne 2-osobowe pokoje, z pełnym węzłem sanitarnym, sale terapeutyczne, świetlica, jadalnia, pokój gościnny i pokój dziennego pobytu, zapewniają mieszkańcom Domu komfortowe warunki pobytu, a wykwalifikowani pracownicy dokładają wszelkich starań, by zapewnić troskliwą opiekę, poczucie bezpieczeństwa i serdeczną atmosferę.
  • Nowe stojaki rowerowe we Włocławku Włocławscy rowerzyści mają do dyspozycji 17 nowych stojaków na rowery, które we wrześniu zostały zainstalowane na terenie miasta. To efekt sugestii internautów, wsłuchiwania się w głosy środowiska rowerzystów i pokłosie „Planu tworzenia miejsc postojowych dla rowerów we Włocławku”. Nowe stojaki rowerowe (ocynkowane, w kształcie odwróconego „U”) pojawiły się w następujących lokalizacjach: – 5 sztuk na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Królewiecka/Warszawska; – 6 sztuk na Placu Wolności przy budce telefonicznej; – 2 sztuki przy ul. Kościuszki w sąsiedztwie budynku Urzędu Miasta oraz 4 sztuki przy ulicy Kościuszki przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Rosnąca popularność komunikacji rowerowej w ostatnich latach, zaowocowała znacznym rozwojem sieci ścieżek rowerowych we Włocławku.- Najnowsze, a zarazem najdłuższe obecnie ścieżki rowerowe, zostały wybudowane wraz z przebudową drogi krajowej numer 1 (obecnie DK 91) wzdłuż ul. Toruńskiej oraz ul. Okrzei – mówi Marek Wiliński z Miejskiego Zarządu Dróg. – Już dziś są one tak połączone, żeby cykliści mogli swobodnie poruszać się między poszczególnymi osiedlami Włocławka.

    Obecnie długość ścieżek rowerowych na terenie Włocławka to ok. 40 km.

    Nie tylko włocławianie, ale równie często turyści korzystają ze ścieżek rowerowych w naszym mieście – mówi Sylwia Wojciechowska, dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystycznej. – Osoby, które odwiedzają Informację Turystyczną przy Warszawskiej, pytają co we Włocławku warto zwiedzić z perspektywy rowerowego siodełka. Zachęcamy do skorzystania z sieci ścieżek rowerowych, dzięki którym dotrzemy do największych atrakcji turystycznych w mieście. Proponujemy między innymi odrestaurowane bulwary ze Starym Rynkiem, przystań wodną u ujścia Zgłowiączki czy Centrum Kultury Browar B. Ścieżką dojedziemy nad jeziora Czarne i Wikaryjskie. Rowerem dotrzemy również do Wieńca Zdroju i lotniska w Kruszynie. Cieszy mnie perspektywa, że ścieżek rowerowych we Włocławku będzie coraz więcej. Już teraz jesteśmy atrakcyjnym miastem dla cyklistów, którzy chętnie wybierają się na wycieczki całymi rodzinami.

  • Konkurs „Barwy Wolontariatu” – najlepsi wolontariusze poszukiwani Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu, zaprasza do kolejnej edycji konkursu Barwy Wolontariatu adresowanego do wolontariuszy oraz placówek współpracujących z nimi. Jest to już czternasta edycja konkursu, który stwarza okazję, aby w sposób szczególny podziękować wolontariuszom na co dzień współpracującym  z organizacjami pozarządowymi, placówkami publicznymi i osobami prywatnymi. Konkurs jest okazją, aby pokazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy obecni są niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom, organizatorzy co roku, mają okazję nagradzać ciekawe postaci wolontariuszy, którzy pomagają zarówno w pracach biurowych, jak i tych, którzy biorą udział w terapiach dzieci niepełnosprawnych, ochotników pomagających w organizacji imprez sportowych, wydarzeń okolicznościowych, konferencji, udzielają porad prawnych, odwiedzają pensjonariuszy hospicjów i szpitali. Konkurs ma charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie – regionalnym, wybrani zostaną laureaci regionalni (na poziomie województw). Ich zgłoszenia zostaną przekazane do etapu ogólnopolskiego. Na tym etapie Kapituła dokona wyboru dziesięciu nominowanych do wyróżnienia wolontariuszy. Z tej grupy podczas Gali  Wolontariatu wyłonionych zostanie trzech zwycięzców. Uroczysta Gala kończąca konkurs odbędzie się w styczniu 2015. Kandydatów do konkursu należy zgłaszać do 31 października listownie, osobiście lub pocztą elektroniczną, do właściwego ze względu na teren działania wolontariuszy Centrum Wolontariatu lub placówki współpracującej przy organizacji konkursu. Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie: wolontariat.org.pl/barwy-wolontariatu
  • Sławny Gordon Haskell zagra w „Browarze B.” Angielski rockowo-bluesowy wokalista, autor nastrojowych ballad, basista – Gordon Haskell wystąpi 5 października we Włocławku. Muzyk, brzmieniem podobny do Chrisa Rea, rozpoczął karierę w latach 60-tych w zespole Les Fleur De Lys, dekadę później był wokalistą legendarnego brytyjskiego King Crimson.  W 1972 roku Gordon Haskell nagrał solowy album „It Is And It Isn’t”, którego producentem był Arif Mardin współpracujący z takimi artystami jak Phil Collins, Norah Jones, Aretha Franklin, Roberta Flack. Haskell  grywał z wielkim Jimim Hendrixem, tworzył z Cliffem Richardem, Vanem Morrisonem. Przez kolejne dwadzieścia lat dawał kameralne koncerty w Danii i Anglii. „Byłem na pustyni przez długi czas, ale poznałem wiele naprawdę ciekawych postaci w barach” – mówił Gordon. W 2001 roku artysta powrócił triumfując na listach przebojów. Jego utwór „How wonderful you are”był notowany wyżej niż „Hey Jude” Beatlesów i „My way” Franka SinatryBob Harris, znany w całej Wielkiej Brytanii prezenter muzyczny stacji BBC Radio 2, określił piosenkę anglika słowami: „Mi się podobało”. W 2002 roku powstał album „Bar Harr’ego” wydany przez East West Records -ta amerykańska wytwórnia oznaczyła swoją marką między innymi takich artystów jak Simply Red. Po roku 2005 Gordon Haskell zaśpiewał „All in the schame of things” z polską piosenkarką Katarzyną Skrzynecką. Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury „Browar B.” na wyjątkowy koncert 5 października o 18.00. Bilety po 70 zł do nabycia w Centrum Kultury ”Browar B.” ul. Łęgska 28 w godz. 8.00-15.30 w pon. i wt. 8.00-18.00 oraz w Empiku ul. Pułaskiego 14 i na ebilet.pl. Możliwość rezerwacji telefonicznej – 54 427 02 44 lub mailowej: bilety@ckbb.pl.
  • Już 1 października zajęcia pokazowe w Centrum Kultury „Browar B.” W najbliższą środę o godzinie 16:30 Centrum Kultury „Browar B. zaprasza  na najbardziej kreatywne i twórcze zajęcia w mieście! „Kreatywne dziecko” i „Twórcze inspiracje” to warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem POWERTEX – bezpiecznego dla ludzi i środowiska medium utwardzającego. Przy jego pomocy własnoręcznie stworzyć można lalki, biżuterię, doniczki, maski i stroje karnawałowe, spinki, pojemniki, stroiki, bombki, patery i  co tylko do głowy przyjdzie. Stałe zajęcia odbywać się będą w grupach: „Kreatywne dziecko” – grupa 8-14 lat w poniedziałki i środy w godzinach 16:30-18:00 oraz  „Twórcze inspiracje” – grupa 15 + w poniedziałki i środy w godzinach 18:00-20:00. Informacje i zapisy pod nr tel: 54 427 02 47. Liczba miejsc ograniczona!
  • Nabór tancerzy do zespołu „Kujawy” Już dziś odbędzie się nabór do grup tanecznych Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”, który działa przy Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.  Wszystkich zainteresowanych, a w szczególności dzieci i młodzież od 6. do 14. roku życia zapraszamy o godzinie 16:00 do sali treningowej zespołu, która znajduje się w Centrum Kultury Browar B. Wszelkich dodatkowych informacji udziela kierownik zespołu – Maciej Mielczarski pod numerem telefonu: 727-583-077.
  • Recital muzyki fortepianowej w ramach projektu „Region Chopina” Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zapraszają wszystkich włocławskich melomanów na recital muzyki fortepianowej, który odbędzie się w ramach projektu pt. „Region Chopina”, promującego osobę i twórczość Fryderyka Chopina jako markę kulturową naszego województwa. Pomysł realizacji projektu powstał w 2010 r. z uwagi na przypadającą w nim 200. rocznica urodzin wielkiego kompozytora. W naszym regionie recitale fortepianowe mają szczególne uzasadnienie, bowiem Kujawsko-Pomorskie jest drugim województwem po mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc i obiektów związanych z życiem i twórczością Chopina. We włocławskim Teatrze przy fortepianie zasiądzie i utwory Fryderyka Chopina zagra Paweł Wakarecy. Zapraszamy w piątek 3 października 2014 r. o godzinie 17:00 do sali widowiskowej Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego. Prowadzenie koncertu – Dominika Matuszak. Wstęp wolny!
  • Konkursu Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze”. Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń Fundacja Tumult zaprasza do udziału w piątej, jubileuszowej edycji Konkursu Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze”, która zostanie przeprowadzona jako jedna z sekcji XXII Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, odbywającego się od 15 do 22 listopada br. w Bydgoszczy. Do Konkursu staną krótkie (do 60 sekund) filmy promocyjne lub reklamowe o tematyce związanej z Funduszami Unijnymi. Podczas tegorocznego spotkania odbędą się także warsztaty o tematyce związanej z promocją i nowoczesnymi narzędziami marketingowymi. Wśród tegorocznych ekspertów oceniających nadesłane spoty znajdą się: Natalia Hatalska, Magdalena Florek i Jan Majle. Konkurs oraz warsztaty będą miały miejsce podczas ostatnich dni festiwalowych tj. w terminie od 20 do 22 listopada zgodnie z następującym harmonogramem: 20 listopada – pokaz spotów, obrady jury, pierwszy dzień warsztatów;  21 listopada – spotkanie z jury, omówienie i ocena nadesłanych spotów, drugi dzień warsztatów;  22 listopada – nagrodzenie laureatów Konkursu Spotów Reklamowych podczas Gali zamykającej Festiwal. Więcej szczegółów na stronie: http://www.mojregion.eu/program-rozwoju-obszarow-wiejskich/aktualnosci/czytaj/items/konkursu-spotow-reklamowych-fundusze-europejskie-w-kadrze-23560.html Już teraz zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do konkursu. Osobą do kontaktu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest pani Joanna Zakrzewska, tel. 56 62 18 586, zakrzewska@kujawsko-pomorskie.pl Spoty reklamowe zgłaszane do części konkursowej proszę przesyłać na adres: Fundacja Tumult Konkurs Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze” Rynek Nowomiejski 28, 87-100 Toruń. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września.
  • Startuje II edycja konkursu grantowego „To dla mnie ważne”, organizowanego przez Fundację Aviva. Konkurs to szansa na realizację pomysłów aktywnych osób, które chcą ułatwić życie dzieci i ich rodziców ze swojej okolicy. Od 15 września mogą oni zgłaszać wnioski i starać się o realizację swojego pomysłu. Szansę ma zarówno projekt zgłoszony w pojedynkę, z sąsiadami, w ramach organizacji pozarządowej, a także w imieniu jednostki samorządowej (np. przedszkola lub szkoły). Liczy się inicjatywa! Wystarczy wejść na stronę internetową todlamniewazne.pl i wypełnić krótki formularz, opisując swój projekt oraz wskazując kwotę potrzebną do jego realizacji. Kolejnym etapem jest zdobycie poparcia internautów. To oni poprzez głosowanie zdecydują, które wnioski zostaną przedstawione jury. Do finału przejdzie 20 inicjatyw, które otrzymają najwięcej głosów. Spośród nich jury wybierze laureatów II edycji i rozdzieli pomiędzy nich pulę grantów – 200 tysięcy złotych. Fundacja Aviva zaprosiła do współpracy w jury znane osoby. Wśród nich są: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, autorka wielu publikacji dla dzieci i rodziców, prof. Janusz Książyk – kierownik Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Jacek Olszewski z zarządu Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej, Paweł Woliński – prezes zrzeszającej rodziców Fundacji Mamy i Taty oraz Iga Młynarczyk – popularna blogerka parentingowa angażująca się w różne akcje społeczne na rzecz dzieci. Zarówno wnioskodawcy, jak i głosujący otrzymają podwójną szansę na realizację zgłoszonych i wspieranych inicjatyw.  Fundacja Aviva pracuje nad innowacyjnym pomysłem, który pozwoli na zebranie dodatkowych środków finansowych. Już dziś wiadomo, że będzie to propozycja dla  50 inicjatyw, które w konkursie grantowym otrzymają największą liczbę głosów. W kolejnych tygodniach na stronie konkursu www.todlamniewazne.pl ukażą się szczegółowe zasady skorzystania z drugiej szansy. Jest o co walczyć! Do I edycji konkursu zgłoszono prawie 450 wniosków, na które internauci oddali ponad 800 tysięcy głosów. Dzięki grantom z Fundacji o łącznej wartości 115 tysięcy złotych powstały kolejne miejsca przyjazne dzieciom i ich rodzicom.