NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 30.07.2014

Włocławek, dn. 30 lipca 2014 r.

  • Okazałe dęby szypułkowe, głogi, świerki, kasztanowce, wiśnie ozdobne… Te i inne gatunki drzew rosną w centrum Włocławka, przy Starym Rynku Łącznie blisko 50 drzew zdobi płytę Starego Rynku. Są to: robinia akacjowa, świerk, dąb szypułkowy, cis, klon jawor, kasztanowiec, wiśnia ozdobna, śliwa ałycza, tawuła. Ponadto, irga w niskich rzędach żywopłotów nasadzonych w roku 2013 – 2 000 krzewinek. Stary Rynek ozdabia także blisko 5,5 tysiąca sezonowych kwiatów w dużych klombach: begonie, aksamitki, starce, lobelie. Rośliny, które się nie przyjęły ( w sensie wzrostu i dalszego rozwoju ) są w trakcie sezonu wymieniane na nowe egzemplarze. Podobnie z roślinami, które już przekwitają, np. z lobeliami. One też będą lada moment wymieniane na inne gatunki. Przypomnijmy:Przebudowa Starego Rynku we Włocławku miała miejsce w 2013 roku. Była etapem kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest rewitalizacja Starego Miasta pn.: „Ku Wiśle”, ujętego w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku, przyjętym uchwałą Rady Miasta Włocławek z dnia 18 listopada 2009 roku, z późniejszymi aktualizacjami i zmianami. Projekt, w prawie 47,99 % kosztów kwalifikowanych, był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Koszt całkowity inwestycji: 5 138 708,11 zł. Ozdobą Starego Rynku jest zegar słoneczny anelematyczny, tabliczki pamiątkowe wmurowane w nawierzchnię, ławki, oświetlenie. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne zastosowano przy przebudowie schodów, w części stanowią jednolitą platformę, łagodnie opadającą ku dołowi. Taki kształt schodów jest znacznie wygodniejszy dla osób odwiedzających Stary Rynek. Intencją rewitalizacji Starego Rynku było podkreślenie wartości historycznych i użytkowych placu. Projekt uzgodniono z konserwatorem zabytków ( Stary Rynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej ). Obecnie Stary Rynek stanowi pewną całość z innym, ulubionym traktem spacerowym włocławian – Bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i wybudowaną u ujścia rzeki Zgłowiączki przystanią wodną przy ul. Piwnej.
  • Czekamy na opinie włocławian dotyczące koncepcji zagospodarowania Placu Wolności Od kilku dni pokonkursową wystawę, złożoną ze studenckich prac na opracowanie funkcjonalno-przestrzennej koncepcji Placu Wolności, można oglądać na Placu Wolności. Wcześniej plansze z projektami studentów można było zobaczyć w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku. Jednak ze względu na obowiązki i pracę, nie wszyscy mieli taką możliwość. Teraz studenckie koncepcje są dostępne szerszej grupie włocławian. Przypominamy, że o ostatecznym kształcie projektów zdecydują włocławianie. Na adres prasa@um.wloclawek.pl mieszkańcy mogą wysyłać swoje opinie, pomysły, sugestie dotyczące koncepcji zaproponowanych przez studentów. Uwagi mogą mieć różny charakter – mogą dotyczyć rozwiązań komunikacyjnych, małej architektury czy zagospodarowania zieleni. Podpowiedzi w formie pisemnej można również wrzucać do skrzynki, która znajduje się w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku.
  • Zmiany w kursach linii nr 12 i 15 Dzisiaj (30 lipca) wyłączony zostanie z użytkowania przystanek przy alei Chopina (Delfin) dla linii nr 12 i 15 w związku z rozbiórką kładki. Najbliższy przystanek dla linii nr 12 i 15 znajduje się przy alei Chopina – na wysokości Hali Mistrzów lub ulicy Okrzei (al. Chopina).
  • Od teraz nielegalne wysypisko można zgłosić przez internet Jednym z głównych celów wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej była likwidacja dzikich wysypisk. We Włocławku statystyka dotycząca nielegalnych składowisk wygląda następująco. Ich liczba uległa zwiększeniu, natomiast ilość odpadów powstałych w wyniki ich likwidacji zmniejszyła się. W roku 2012 ilość zlokalizowanych i zlikwidowanych wysypisk wyniosła 31 sztuk. Ilość odpadów, które udało się zebrać podczas ich likwidacji, to 222 Mg. Rok później zlokalizowano i zlikwidowano 36 sztuk nielegalnych wysypisk, przy czym podczas ich likwidacji zebrano 168 Mg odpadów komunalnych. W tym roku zlikwidowano już ponad 60 dzikich wysypisk śmieci, ale zebrano na nich około 150 Mg. To pokazuje, że choć liczba dzikich wysypisk rośnie, ilość wyrzucanych w ten sposób odpadów maleje. Niemniej miastu zależy, by problem ten minimalizować. Dlatego od teraz, każdy mieszkaniec Włocławka, informację o nielegalnym wysypisku może zgłosić on-line. To prosta i skuteczna metoda, by przeciwdziałać zaśmiecaniu lasów, placów, skwerów itd. By zgłosić problem wystarczy wejść na stronę http://www.zbierajselektywnie.pl/zglos-nielegalne-wysypisko, a następnie wypełnić formularz. Podając imię, nazwisko, adres e-mail, temat i treść zgłoszenia, można wskazać, w którym miejscu zlokalizowane jest nielegalne składowisko śmieci, a tym samym zadbać o najbliższe otoczenie.
  • Konkurs na świadczenia zdrowotne w MZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej ogłosił kolejne postępowanie konkursowe na świadczenia zdrowotne wykonywane przez lekarzy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w poradniach ogólnych MZOZ. Zgodnie z konkursową dokumentacją, zawarcie umów przewiduje się na okres od dnia 01.09.2014 r. do 31.12.2017 r. Otwarcie ofert z kopertami nastąpi w przyszłą środę (6 sierpnia), a rozstrzygnięcie konkursu tydzień później. Przedmiotem zamówienia jest wykonywania świadczeń zdrowotnych w ramach POZ w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, medycyny ogólnej w przychodniach MZOZ Sp. z o.o. we Włocławku. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://bip.mzoz.pl/userfiles/file/28072014/ogloszenie28072014.pdf.
  • Ruszyła rekrutacja uzupełniająca w PWSZ Od minionego poniedziałku (28 lipca) ruszyła rekrutacja uzupełniająca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku. Studenci mogą zapisywać się na studia licencjackie na następujące kierunki: administracja, pedagogika, zarządzanie, filologia, w tym filologia angielska i filologia germańska oraz na studia inżynieryjne na dwóch kierunkach: informatyka oraz mechanika i budowa maszyn. Biuro rekrutacyjne działa w budynku dydaktycznym przy ul. Mechaników 3. Informacja jest opublikowana pod adresem: https://nowa.psww.pl/component/content/article/8-aktualnosci/328-ruszyla-rekrutacja-uzupelniajaca?Itemid=332. I to nie koniec wieści z PWSZ. Uczelnia pozyskała kolejne środki z funduszy europejskich. Tym razem udało się je zdobyć na kształcenie w ramach Akademickiej Szkoły Policealnej działającej przy PWSZ we Włocławku. Wśród 24 projektów (z 89 zgłoszonych), które zostały najwyżej ocenione i dostaną dofinansowanie znalazł się projekt PWSZ „Zaopiekuj się swoją przyszłością”. Projekt musiał dotyczyć upowszechniania kształcenia osób dorosłych w formach szkolnych. Dzięki dofinansowaniu w ramach tego projektu w najbliższym roku szkolnym mieszkańcy 9 gmin z regionu byłego woj. włocławskiego (Baruchowo, Boniewo, Izbica Kuj., Lipno, Dobrzyń n/W, Wielgie, Chrostkowo, Topólka, Dobre) będą mogli w ramach rocznej szkoły policealnej zdobyć bezpłatnie atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy zawód opiekuna medycznego. W ramach projektu planuje się uruchomienie 3 grup kształcenia, łącznie dla 72 słuchaczy. Zajęcia będą realizowane we Włocławku oraz w terenie – w Izbicy Kujawskiej i Wielgiem. Dla wszystkich słuchaczy zapewnione będą bezpłatne: podręczniki i materiały na zajęcia, odzież ochronna, catering podczas zjazdów, a dla dojeżdżających także zwrot kosztów dojazdu. Nauka na kierunku opiekun medyczny to przede wszystkim kształcenie praktyczne – zajęcia dydaktyczne prowadzone w nowoczesnych pracowniach zawodowych ASP oraz praktyki realizowane u potencjalnych pracodawców w regionie (m.in. w DPS-ach, MZOZ-ach, szpitalach). Informacja jest opublikowana pod adresem: https://nowa.psww.pl/component/content/article/8-aktualnosci/326-kolejne-srodki-z-funduszy-unii-europejskiej?Itemid=332.
  • BULWAR SZTUKI I SPORTU – znamy program kolejnego wakacyjnego spotkania nad Wisłą! W pierwszą niedzielę sierpnia o godzinie 15:00 zapraszamy wszystkich na prezentację zespołów wokalnych i folklorystycznych działających w ramach włocławskich Klubów Seniora. Na scenie na Wiśle w prezentacji zatytułowanej „Od przedszkola do seniora” wystąpią „Stokrotki”, „Senior Kujawy”, „Zazamcze”, „Nasz dom” „Jubilat”, „Wrzos”, „Piast” oraz przedszkolne grupy artystyczne. Na Bulwarach nie zabraknie również stoisk rękodzieła ludowego i artystycznego, na których twórcy zaprezentują swoje wyroby – haft, koronkarstwo, malarstwo ludowe itp. Dla najmłodszych przygotowano wiele zabaw m.in. wycinanki, wyplatanie koszyczków, malowanki, rysowanie kolorową kredą na chodniku, malowanie buziek, zabawy ruchowe. Natomiast BULWAR SPORTU odbywać się będzie pod hasłem „Sprawdź swój umysł i ciało”. O godzinie 15:00 zapraszamy na turniej warcabowy, którego organizatorem jest UKS „Presto”. Po jego zakończeniu o godzinie 17:15 WKB Maratończyk zaprasza na Biegi Coopera i mini biegi Coopera. W trakcie ewentualnej przerwy UKS „Presto”  zadba o najmłodszych, organizując warsztaty „Dzieci dzieciom o szachach”.
  • Propozycja na upalne popołudnie Filii nr 3 Wolne popołudnie? Może do biblioteki? Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza 30 lipca na godzinę 16:30 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Podróżnik”. To propozycja na upalne popołudnie, w czasie którego będzie omawiana książka: „Wypalanie traw” autorstwa Wojciecha Jagielskiego. Gwarantujemy ciekawie spędzony czas! Wstęp wolny.
  • Kolejny spacerek z przewodnikiem W najbliższą sobotę włocławska Informacja Turystyczna zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Spacerek z przewodnikiem”. Tym razem przewodnik Krzysztof Cieczkiewicz opowie ciekawostki związane z jednym z najstarszych w Polsce parków miejskich – Parkiem im. H. Sienkiewicza oraz oprowadzi po Włocławskiej Katedrze. Początek spotkania o godz. 10.00 przy pomniku na Placu Wolności.