NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 28.08.2014

Włocławek, dn. 28 sierpnia 2014 r.

  • Około 3800 uczniów rozpocznie w przyszłym tygodniu nowy rok szkolny w pierwszych klasach Od 1 września 2014 roku do klas pierwszych, w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek, będzie uczęszczać około 3800 uczniów. W szkołach podstawowych do pierwszych klas trafi ok. 1200 uczniów. W tym niespełna 450 sześciolatków i ponad 750 siedmiolatków. Blisko 850 „pierwszaków” zasiądzie w ławkach szkół gimnazjalnych. Najwięcej uczniów, około 1700, trafi od 1. września do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. W liceach ogólnokształcących będzie to niewiele ponad 750 uczniów, w zespołach szkół niespełna 950. W najbliższym roku szkolnym dzieci i młodzież będą uczęszczać do: 21 przedszkoli, 14 szkół podstawowych, 11 gimnazjów, 5 liceów ogólnokształcących oraz 6 zespołów szkół o profilu techniczno-zawodowym, w skład których wchodzą: technika, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły dla dorosłych. Ponadto, na terenie Włocławka, funkcjonują inne placówki o charakterze pedagogiczno-oświatowym, tj.: Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół Muzycznych, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Zespół Placówek nr 1 (bursa szkolna i schronisko młodzieżowe). Od 1 września na oświatowej mapie Włocławka dojdzie do kilku zmian. Przy I. Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kujawskiej utworzono Gimnazjum Dwujęzyczne i obie placówki połączone zostały w Zespół Szkół Ogólnokształcących. Natomiast do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego włączono Centrum Doskonalenia i Edukacji, i od teraz obie placówki będą funkcjonowały pod nazwą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dodajmy, że wg stanu na 30 września 2013 r. w placówkach oświatowo-wychowawczych Miasta Włocławek liczba etatów nauczycielskich wynosi: 2 019, 67. Struktura zatrudnienia wskazuje na dominującą liczbę nauczycieli dyplomowanych (59,1%). Nauczyciele mianowani stanowią 27,8% wszystkich zatrudnionych nauczycieli, kontraktowi 11,3%, stażyści 1,6%, natomiast nauczyciele bez stopnia awansu to 0,2%. W nowym roku szkolnym w kilku placówkach oświatowych pojawią się nowi, wyłonieni w konkursach, dyrektorzy. W Przedszkolu Publicznym nr 6 – Iwona Patroniak, w Przedszkolu Publicznym nr 12 – Joanna Gralak, w Przedszkolu Publicznym nr 13 – Aneta Złotowska, w Przedszkolu Publicznym nr 32 – Dorota Brykner a w Zespole Szkół nr 9 – Iwona Jędrzejczak.
  • O blisko 2,5 tysiąca osób, w stosunku do stycznia, zmniejszyła się w lipcu liczba bezrobotnych. We włocławskim pośredniaku na poszukujących pracy czeka blisko 800 ofert Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku na koniec lipca 2014 r. wynosiła 17 629 osób (powiat grodzki – 9 393 osób, powiat ziemski – 8 236 osób) i była niższa od liczby bezrobotnych zarejestrowanych na koniec stycznia 2014 r. o 2 375 osób, tj. 11,8%. W porównaniu do stanu na koniec lipca 2013 r. liczba bezrobotnych spadła o 1 114 osób (powiat grodzki spadek o 929 osób, powiat ziemski spadek o 185 osób). Stopa bezrobocia wg stanu na 31.07.2014 r. dla powiatu grodzkiego wyniosła 18,7%, natomiast dla powiatu ziemskiego 25,8%. Według stanu na 27.08.2014 r. liczba wolnych miejsc pracy i stażu w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku wyniosła 791. Najwięcej ofert pochodziło z następujących branż: budownictwo (293), przemysł (198) i handel/usługi (140). Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku posiada jeszcze środki z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego na następujące zadania: – dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, – refundację kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnych, – staże, – bony stażowe, – bony szkoleniowe, – bony na zasiedlenie, – bony zatrudnieniowe, – granty na telepracę, – zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia oraz PAI – Program Aktywizacja i Integracja.
  • W ciągu DK 91 powstanie kolejna podczyszczalnia wód opadowych i roztopowych Przetarg na to zadanie ogłosił Miejski Zarząd Dróg. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na budowie podczyszczalni wód opadowych i roztopowych w ciągu drogi krajowej nr 91. Zakres prac określonych w przetargu obejmuje m.in.: roboty ziemne (w tym wykonanie podłoża z materiałów sypkich), roboty branży kanalizacyjnej, obejmujące posadowienie rurociągów i urządzeń podczyszczalni, roboty towarzyszące oraz odtworzeniowe (w tym odtworzenie nawierzchni, zieleńców, ogrodzeń) oraz sporządzenie projektów tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Na oferty Miejski Zarząd Dróg czeka do 10 września 2014 roku.
  • Będą nowe książki dla dzieci i młodzieży  Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku wzięła udział w naborze doPriorytetu 2 Programu Biblioteki Narodowej  „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Wniosek MBP znalazł się z grupie wniosków rozpatrzonych pozytywnie.  Dzięki temu biblioteka zakupi książki za kwotę 13.334 zł. Strategicznym celem priorytetu jest wspieranie -w formie partnerstwa bibliotek publicznych i bibliotek szkolnych- dostępu do nowości wydawniczych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz kształtowanie postaw korzystania z wiedzy i informacji pozyskanych z szeroko rozumianej literatury. W ramach projektu część książek trafi do szkolnych bibliotek partnerskich szkół  – na zasadzie depozytu do czerwca 2015 r.  Będą to następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 10, Gimnazjum nr 2 oraz Zespół Szkół nr 8. Wśród zakupionych książek znajdą się lektury szkolne, audiobooki oraz komiksy.Program jest nowym elementem polityki bibliotecznej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 w zakresie wzmocnienia potencjału bibliotek publicznych i szkolnych. Jego założeniem jest wypracowanie partnerstwa i modelu współpracy bibliotek publicznych i szkolnych w celu zwiększenia zasięgu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz poprawy jakości obsługi czytelniczej tych grup.
  • Do połowy września czekamy na opinie włocławian w sprawie przebudowy Placu Wolności Od kilku tygodni mieszkańcy Włocławka opiniują, komentują i przysyłają uwagi dotyczące przebudowy Placu Wolności. Funkcjonalno-przestrzenne koncepcje zagospodarowania centrum miasta zaproponowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Wszystkie 30 prac można oglądać na wystawie na Placu Wolności oraz na oficjalnej stronie miasta pod adresem: http://www.wloclawek.pl/zdjecia/?kat=794&page=1. Cały czas czekamy na uwagi, sugestie i propozycje włocławian dotyczące koncepcji zaproponowanych przez studentów. Można to zrobić w dwojaki sposób. W holu głównym Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku stoi skrzynka, do której można wrzucić swoje opinie i komentarze. Można to również zrobić drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres prasa@um.wloclawek.pl. Włocławianie chętnie korzystają z obu opcji. Uwagi i podpowiedzi mieszkańców mają różny charakter. Większość dotyczy jednak miejsc parkingowych, rozwiązań komunikacyjnych, małej architektury oraz zagospodarowania zieleni. Zebrane opinie posłużą do stworzenia finalnej wersji projektu zagospodarowania Placu Wolności. Miasto będzie się starać o unijne dofinansowanie na realizację tego projektu. Jeśli pojawi się taka możliwość, centrum Włocławka zyska nowe, piękne oblicze.
  • Już spływają pierwsze pytania do Prezydenta Przypominamy, że na oficjalnej stronie miasta działa już zakładka Zapytaj Prezydenta. To prosty sposób na to, by nie wychodząc z domu, zadać Prezydentowi pytanie w interesującej nas sprawie. W tym celu wystarczy wypełnić prosty formularz, lub wysłać e-maila. Formularz i regulamin dotyczące zakładki Zapytaj Prezydenta, znajdują się tutaj: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/13069.html.
  • Pomoc rodzinie w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej!Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna we Włocławku przypomina, że udziela pomocy rodzinom dziecka, przejawiającego trudności w zachowaniu lub posiadającego zaburzenia emocjonalne, które często utrudniają kontakty z rówieśnikami. W zależności od diagnozy problemu i sytuacji w rodzinie, terapeuci pracują z całą rodziną lub tylko z rodzicami bądź samym dzieckiem. Celem pracy terapeutycznej z rodzicami jest rozwijanie u nich umiejętności wychowawczych, korekta nieprawidłowych oddziaływań wychowawczych, a także wsparcie w procesie wychowania. Natomiast celem pracy z całymi rodzinami jest pomoc w pokonywaniu kryzysów rozwojowych i sytuacyjnych, poprawa umiejętności komunikacyjnych w rodzinie oraz uaktywnienie i wzmocnienie sił rodziny do poradzenia sobie z problemem. Osoby zainteresowane pomocą mogą zgłaszać się do Poradni przy ulicy Ogniowej 8/10 na dyżury konsultacyjne. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 54 232 59 18 lub pisząc na adres e-mail: ppp-wloclawek@wp.pl Nie jest konieczne skierowanie ze szkoły lub od lekarza.
  • Klub „Stara Remiza” zaprasza na zajęcia!Klub „Stara Remiza” zaprasza dzieci od 6 roku życia na zajęcia plastyczno-artystyczne sprzyjające rozwojowi twórczej aktywności. Podczas zajęć dzieci poznają rozmaite techniki plastyczne połączone z elementami muzyki, rytmiki oraz żywego słowa. Zajęcia odbywają się w ciepłej atmosferze sprzyjającej podnoszeniu kreatywności i naturalnego potencjału dziecka. Udział w zajęciach poprawia sprawność manualną, koncentrację, samoocenę, a przede wszystkim daje nieskrępowaną radość tworzenia. Mało liczne grupy pozwalają na indywidualne podejście do każdego uczestnika. Zajęcia trwają przez cały rok szkolny we wtorki i czwartki w godzinach od 17.00 do 19.00 w Klubie „Stara Remiza” przy ul. Żabiej. Koszt zajęć to 30 zł miesięcznie. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu 54 232 10 22.
  • Włocławek na trasie „Pianobusu Tomka Stroynowskiego” W miniony wtorek ekipa telewizyjnego programu „Pianobus Tomka Stroynowskiego” kręciła we Włocławku zdjęcia do odcinka poświęconego ziemi kujawskiej. W programie pojawią się ujęcia z terenu Przystani Wodnej przy ul. Piwnej oraz z nadwiślańskich Bulwarów. Przypomnijmy, że „Pianobus Tomka Stroynowskiego” to cykl muzyczno-podróżniczo-edukacyjnych audycji telewizyjnych, podczas których kompozytor i pedagog Tomek Stroynowski wprowadza widza w muzyczną różnorodność regionów Polski. Oś cyklu stanowi aspekt krajoznawczy, ponieważ to dany region jest głównym bohaterem każdego z odcinków – przede wszystkim jego muzyczne tradycje, ale też charakterystyczne budynki, zabytki, miejsca i oczywiście ludzie. Więcej szczegółów pod adresem: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/5077_54734.html. A wideo z kręcenia programu „Pianobus Tomka Stroynowskiego” we Włocławku publikujemy tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=j8eci9O-I48&list=UUO7sR6H2JEi3lrMB4_DRPbg.