NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 27.07.2015

Włocławek, dn. 27 lipca 2015 r.

  • Inwestycje we Włocławku. Liceum Marii Konopnickiej odzyskało dawną świetność Realizatorem prac była firma CHEMIKOR Marian Kalociński z Włocławka, która – zgodnie ze sztuką budowlaną i konserwatorską – pieczołowicie odrestaurowała budynek przy ul. Bechiego, wybudowała boiska wielofunkcyjne, parking, w trakcie realizacji inwestycji zostało także zburzone i wybudowane od nowa zachodnie skrzydło szkoły. Rok szkolny 2015/2016 uczniowie powitają już w nowej placówce. – Inwestowanie w edukację to inwestowanie w przyszłość naszej młodzieży – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Liceum Marii Konopnickiej jest znakomitym przykładem na to, że zabytkowym gmachom można nie tylko przywrócić dawny blask, ale także stworzyć w nich nowoczesną, multimedialną przestrzeń do nauki. Miłośnikom historycznych ciekawostek przypominamy, że liceum wznoszono etapami, na przełomie lat 20. i 30. dwudziestego wieku. Szkołę zbudowała firma Białobrzeski i Syn, według projektu architekta Gottfrieda Kelnera. Gmach Liceum Marii Konopnickiej przy ul. Bechiego ma 5 241 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Po kapitalnym remoncie cała przestrzeń została na nowo zagospodarowana, elewacja odnowiona, a teren wokół szkoły wreszcie zyskał funkcję rekreacyjną. Na remont zabytkowego gmachu i wybudowanie nowej infrastruktury przy szkole, miasto przeznaczyło blisko 12 mln złotych.
  • Program pomocy dla rodziców i bliskich osób zażywających narkotyki. W poniedziałki w siedzibie WCOPiT przy ul. Żabiej odbywają się bezpłatne spotkania Spotkania indywidualne i grupowe organizuje Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo „Powrót z U”. Spotkania mają miejsce w każdy poniedziałek w siedzibie Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystycznej przy ul. Żabiej 12A. Mogą z nich skorzystać rodzice i bliscy osób zażywających narkotyki. Rejestrację na spotkania prowadzi Poradnia Profilaktyczno – Społeczna w Toruniu (w godz. 9:00 – 14:00) tel. 56 62 26 14, kom. 884 004 033. W każdy poniedziałek – porady indywidualne i rodzinne – 13.00 – 16.15, grupy wsparcia dla rodziców – 16.45 – 19.15, terapie współuzależnienia dla bliskich – 16.30 – 19.30.
  • Dopalacze – gdzie szukać pomocy Numer 800 060 800 – to bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. Numer 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12–20, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji gdy dzieci spotykają się z: agresją i przemocą w szkole, cyberprzemocą i zagrożeniami związanymi z nowymi technologiami, wykorzystywaniem seksualnym, substancjami psychoaktywnymi, depresją, myślami samobójczymi, zaburzeniami odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12–8, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Więcej informacji i materiałów do pobrania, związanych z akcją STOP dopalaczom, publikujemy pod adresem: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/12756_57541.html
  • Święto Policji 2015. Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Jutro ( wtorek, 28 lipca ) o godz. 13.00 w sali nr 302 rozpocznie się konferencja prasowa Prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego i Komendanta Miejskiego Policji insp. Piotra Stachowiaka. Tematem konferencji będą wojewódzkie obchody Święta Policji 2015 we Włocławku.
  • Nauczycielski egzamin Dziś w Urzędzie Miasta ruszają egzaminy dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Postępowania egzaminacyjne zakończą się 31 lipca. Weźmie w nich udział 37 pedagogów. Ze szczegółami procedury ubiegania się o awans zawodowy można zapoznać się pod adresem: http://www.bip.oswiata.wloclawek.pl/?cid=28
  • Włocławianin w Indonezji Paweł Ciuba z Włocławka reprezentuje Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Indonezji. Tegoroczny maturzysta Liceum Ziemi Kujawskiej wyleciał do Indonezji razem z Zofią Kaczmarek, uczennicą Liceum Akademickiego w Toruniu. Uczniowie z naszego regionu znaleźli się w pięcioosobowej drużynie narodowej. Olimpiada Astronomiczna w Indonezji potrwa do 3 sierpnia.
  • Trwa nabór do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego W-F z Klasą W minionej, drugiej edycji programu, uczestniczyły placówki z Włocławka: Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół Samochodowych i Zespół Szkół Elektrycznych. WF z Klasą wspiera nauczycieli – daje inspirację na bardziej zróżnicowane, atrakcyjne i innowacyjne lekcje WF. Organizatorzy zachęcają: „Wierzymy, że to najlepsza droga do podniesienia prestiżu nauczycieli wychowania fizycznego i frekwencji na lekcjach WF-u – nadania im ważności. Pokazujemy, jak zwiększyć aktywność uczniów i uczennic oraz sprawić, żeby ruch dawał radość młodym ludziom i stał się ich nawykiem na całe życie”. WF z Klasą to projekt edukacyjny realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej, współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Więcej o tym przedsięwzięciu można przeczytać tutaj: http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/przewrot-na-wf-ie-rejestracja-do-iii-edycji
  • Dziś Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku rozpoczyna rekrutację na bezpłatne studia stacjonarne na kierunku pielęgniarstwo W dniu 17 lipca br. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał PWSZ uprawnienia do prowadzenia kształcenia na kierunku pielęgniarstwo od roku akademickiego 2015/2016. Studia pierwszego stopnia na pielęgniarstwie mają profil praktyczny i trwają 3 lata tj. sześć semestrów. Absolwent pielęgniarstwa otrzymuje dyplom ukończenia studiów I stopnia i tytuł zawodowy licencjat pielęgniarstwa uznawany w UE. Ukończenie studiów I stopnia uprawnia absolwenta do podjęcia studiów II stopnia i studiów podyplomowych. Podczas studiów absolwent zdobywa wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych, wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Umie korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki. Wie jak promować zdrowie i jak zapobiegać chorobom. Posiada umiejętność sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym. Umie organizować pracę własną. Potrafi nawiązać współpracę w zespołach opieki społecznej, a także inicjować i wspierać działalność społeczności lokalnych na rzecz zdrowia. Biuro rekrutacyjne mieści się w budynku dydaktycznym PWSZ przy ulicy Mechaników 3, pokój nr 12 i 20, tel. 668 075 483, 668 075 602, 664 907 254 – szczegółowe informacje na stronie internetowej uczelni www.pwsz.wloclawek.pl – zakładka „Dla kandydatów”.
  • Do środy 29 lipca można się zapisywać na wakacyjny turniej badmintona Zawody odbędą się 1 sierpnia na Orliku przy Zespole Szkół Elektrycznych. Animatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych. Wpisowe do turnieju wynosi 10 zł. Szczegóły pod numerem telefonu: 503 197 053.