NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 24.11.2014

Włocławek, dn. 24 listopada 2014 r.

  • Harcerze będą mieli nową bazę w budynku przy ul. Szpitalnej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozwinie kierunki techniczne. Samorząd Włocławka przekazał obiekty za symboliczną złotówkę Przypomnijmy: 14 listopada br. w Urzędzie Miasta Włocławek miało miejsce podpisanie aktu notarialnego pomiędzy miastem a Chorągwią Kujawsko-Pomorską Związku Harcerstwa Polskiego. Uchwałą Rady Miasta z dnia 8 września 2014 r. wyrażono zgodę na udzielenie harcerzom bonifikaty w wysokości 99 % od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasto Włocławek, położonej przy ul. Szpitalnej 33. Obiekt po byłej Izbie Wytrzeźwień został przeznaczony na działalność pożytku publicznego; w nowej harcerskiej bazie młodzi ludzie będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w ramach działalności statutowej ZHP. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego jest opublikowana pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/?app=uchwaly&nid=7691&y=2014 Samorząd Włocławka wspiera także rozwój i poszerzanie bazy szkolnictwa wyższego. Dnia 27 października 2014 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty w wysokości 99% od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Włocławek oraz Miasta na prawach powiatu Włocławek, na rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku z przeznaczeniem na cele działalności oświatowej i naukowej. Chodzi o nieruchomość zabudowaną położoną we Włocławku przy ul. Energetyków oraz o nieruchomość niezabudowaną przy ul. Mechaników. Są to obiekty po byłym Zespole Szkół nr 5. Dzięki przychylności miasta, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa poszerzy swoją ofertę edukacyjną, bowiem w budynku przy ul. Energetyków uczelnia planuje otworzyć nowy kierunek – mechanika i budowa maszyn. Uchwała Rady Miasta w sprawie wyrażania zgody na udzielenie bonifikaty włocławskiej uczelni, jest opublikowana pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/?app=uchwaly&nid=8024&y=2014
  • Otwarty konkurs ofert na usługi opiekuńcze Zarządzeniem Prezydenta Miasta ogłoszony został otwarty konkurs ofert na organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych dla osób potrzebujących w miejscu zamieszkania, na terenie Włocławka. Zadanie to będzie realizowane od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z przedmiotem zadania, usługi opiekuńcze powinny być realizowane z uwzględnieniem dostosowania poszczególnych usług do indywidualnych potrzeb osób wymagających pomocy i obejmować: – pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb ruchowych, – opiekę higieniczną, – opiekę pielęgnacyjną zaleconą przez lekarza, – w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Oferty należy składać do 11 grudnia (do godz. 15.30) w sekretariacie Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławek, ul. Kościuszki 12, pok. 20 lub na wyżej wymieniony adres nadesłać za pośrednictwem operatora pocztowego (decyduje data stempla pocztowego).
  • System wideodetekcji na moście Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, na włocławskim moście stalowym zainstalowany jest tzw. system wideodetekcji. Urządzenia detekcji stają się nierozłącznym elementem infrastruktury drogowej. Miejscami, gdzie bezpośrednio służą badaniom ruchu są nowoczesne sygnalizacje świetlne. Bez względu czy sterowniki drogowej sygnalizacji świetlnej pracują w trybie izolowanym, czy są elementem skomplikowanego systemu zarządzania ruchem, zadaniem detekcji jest dostarczanie danych o sytuacji na drodze. Sygnały odbierane są przez kamery, zamontowane na moście. Jeżeli ruch pojazdów odbywa się płynnie, nie ma problemów ze zjazdem z mostu, co jest szczególnie istotne w godzinach porannych. Na moście tworzą się wówczas korki, denerwujące kierowców. Miejski Zarząd Dróg wysłużył już czas zielonych świateł przy zjeździe z mostu do 50 sekund. Jednak brak płynności w ruchu, spore przerwy pomiędzy pojazdami sprawiają, że system widzi często pustą pętlę wirtualną pomiędzy samochodami i wyłącza światła. Jazda tuż za samochodem, znajdującym się przed nami, bez długich przerw, może w istotny sposób przyczynić się do usprawnienia ruchu na moście. Informacja jest opublikowana pod adresem: http://www.mzdwloclawek.pl/index.php?p=aktualnosc&id=611.
  • PCK rozdaje „Pudełka życia” Do 28 listopada potrwa akcja „Pudełko życia” organizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku. Jej celem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia przede wszystkim osobom starszym, schorowanym oraz samotnym, w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia oraz zdrowia. Analiza sytuacji demograficznej województwa kujawsko-pomorskiego wskazuje, iż staje ono przed problemem zmian demograficznych, spowodowanych głównie zmianą struktury wieku społeczeństwa oraz zachodzącym procesem depopulacji. Prognozowane zmiany wskazują, iż w 2035 roku liczba ludności w wieku 65 lat i więcej wzrośnie prawdopodobnie o 56% w porównaniu ze stanem z końca 2012 r. W niewystarczającym stopniu w stosunku do potrzeb, osoby w podeszłym wieku korzystają z opieki w domach pomocy społecznej czy ze wsparcia w zakresie usług środowiskowych i opiekuńczych. Zjawiskiem szczególnie negatywnym w regionie są nasilające się z upływem lat problemy zdrowotne, są one zróżnicowane i nasilają się z wiekiem. Niestety często są to osoby, które nie posiadają już rodziny oraz bliskich im osób. Według danych statystycznych GUS liczba seniorów w naszym mieście wzrośnie o 100%. Na podstawie własnych obserwacji pracowników Oddziału Rejonowego PCK we Włocławku można stwierdzić, że liczba osób starszych, samotnych i chorych, znajdujących się pod opieką sióstr i opiekunek PCK (średnio rocznie 330 osób) wolno, lecz systematycznie rośnie. W odpowiedzi na prognozowane wyzwania demograficzne, związane ze znacznym zwiększeniem liczby i udziału ludności starszej, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku podjął działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia obejmującego przede wszystkim osoby starsze, schorowane oraz osamotnione. Właśnie temu służy akcja pn. „Pudełko życia”. Polega ona na umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu, w jego domu. W tym przypadku jest to pudełko ulokowane w lodówce, opatrzone specjalną naklejką. Taki prosty przedmiot może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy używanych lekach. Projekt realizowany był już z dużym powodzeniem w kilku miastach Polski: Wejherowo, Lublin, Jelenia Góra, Chełmno, a w województwie kujawsko-pomorskim w Toruniu i Grudziądzu. Projekt jest skierowany głównie do osób starszych, samotnych i chorych. Włocławskie PCK chce rozdysponować 750 „Pudełek życia”.
  • Włocławski Katalog Biznesowy – kilkaset firm w jednym miejscu Zachęcamy do odwiedzania i korzystania z Włocławskiego Katalogu Biznesowego. Katalog jest przeznaczony do bezpłatnej prezentacji firm z Włocławka i regionu województwa kujawsko-pomorskiego. Na chwilę obecną w ewidencji katalogu zarejestrowanych jest kilkaset firm. By proces ich wyszukiwania był szybszy i sprawniejszy, firmy uszeregowano według ponad 60. kategorii działalności gospodarczych. To oznacza, że wyszukiwanie interesującej nas firmy z konkretnej branży, zajmuje tylko chwilę. Równie proste jest dodawanie firmy do Włocławskiego Katalogu Biznesowego. Czytelna instrukcja prowadzi przedsiębiorców przez kilka nieskomplikowanych kroków rejestracji. Poszukujący konkretnych firm znajdą w katalogu najważniejsze informacje. Klikając w nazwę firmy poznamy nie tylko jej adres internetowy i numer telefonu, ale również opis działalności, liczbę zatrudnionych a nierzadko też zdjęcia siedziby firmy. Włocławski Katalog Biznesowy dostępny jest tutaj: http://www.przedsiebiorcy.wloclawek.eu/.
  • Wielka Gala Trzech Tenorów w najbliższy piątek w Browarze B. Mariusz Adam Ruta, Romuald Spychalski, Mirosław Niewiadomski (lub Dawid Kwieciński) oraz Anna Jurczyńska (lub Anna Cymmerman) wystąpią w „Browarze B.” w piątek 28 listopada o 19.00. W programie koncertu najpiękniejsze melodie operetkowe, musicalowe, pieśni neapolitańskie…
    Bilety po 35 i 40 zł do nabycia w kasie CK „Browar B” ul. Łęgska 28 w pon. i wt. 8:00-18:00 oraz śr., czw. i pt. 8:00-15:30. Koncert organizuje Art Impress, tel. 888739323.
  • Rodzinne warsztaty twórcze 30 listopada o godzinie 11:00, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza dzieci wraz z rodzicami bądź opiekunami na warsztaty w ramach spotkania TRADYCJA W MUZEUM pt. „Dawne Włocławki”. Warsztaty odbędą się w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6. W czasie spotkania dowiemy się, jakie funkcje pełniły pierwsze ręcznie malowane naczynia fajansowe? Jakie formy produkowano w fabryce fajansu? W warsztatach weźmie udział twórczyni ludowa Wanda Mikołajewska, malarka włocławskiej fabryki fajansu. Twórczyni zapozna uczestników z techniką zdobienia wyrobów fajansowych. W części warsztatowej dzieci z rodzicami bądź opiekunami będą mieli okazję spróbować sił, malując według własnej inwencji formy biskwitowe. Koszt zajęć to 5 zł od uczestnika. Organizatorzy zapewniają materiały. Liczba miejsc ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w warsztatach. Zapisy na zajęcia przyjmuje Ewa Jabłońska – Dział Edukacji i Promocji, nr tel.: 54 232 30 01 lub adres e-mailowy: edukacjaMZKiD@op.pl
  • „Brzechwa dzieciom” w Teatrze Impresaryjnym 30 listopada o godzinie 11:00 Tetr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza na spektakl dla dzieci pt. „Brzechwa dzieciom” w wykonaniu aktorów Teatru Ludzi Upartych.   To rodzinne, kameralne przedstawienie w reżyserii Jana Polaka jest gwarancją doskonałej zabawy, w której widz bierze aktywny udział. To przedstawienie, które pozwala dostarczyć wiele radości oglądającym, zarówno dzieciom jak i dorosłym. To udana propozycja teatralna dla najmłodszych, gdzie one same bawią się dobrze, a widzowie z nieco niższym PESEL-em mogą powrócić w swój świat dzieciństwa i z satysfakcją stwierdzić, że wspaniałe wiersze Brzechwy, nic a nic nie straciły na aktualności, a Teatr Impresaryjny po raz kolejny spełnił rolę interesującego edukatora, niezastąpionego w kreatywnym kształtowaniu małego odbiorcy… Chcąc zapewnić miłą i rodzinną atmosferę oraz pełną kameralność odbioru, przedstawienie wystawiane jest na Scenie Kameralnej włocławskiego Teatru, co powoduje, że jednorazowo może je obejrzeć niewielka ilość widzów (ok. 50 osób). Zapraszamy Państwa do spędzenia tego andrzejkowego, niedzielnego przedpołudnia w ramach cyklu Niedzielnych Spektakli Familijnych, podczas którego poznacie historię bohaterów Waszego dzieciństwa i dzieciństwa Waszych dzieci m.in. Kaczki dziwaczki, Chrząszcza, Żuka, Kwoki, Żaby. Na scenie zobaczymy Katarzynę Misiak i Piotra Gutowskiego. Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy) do nabycia w kasie Teatru czynnej w dni powszednie w godzinach: 10:00 – 18:00, tel. 54 231 47 66. Ponadto przedstawienie wystawiane będzie w godzinach przedpołudniowych dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w dniach: 18, 19 i 20 listopada oraz 25, 26, 27 i 28 listopada. Początek spektakli przedpołudniowych o godzinie 9:00 i 11:00. Grupowe zamówienia przyjmuje Dział Organizacji Widowni i Reklamy Teatru w dni powszednie w godzinach: 8:00 – 14:00, tel. 54 231 47 60 i 54 231 47 61. Promocyjne ceny biletów!
  • Dobry koncert: Włodek Pawlik Trio Włodek Pawlik to pianista i kompozytor, laureat nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in:stypendium im. K.Komedy , Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów ‚Wrony’ i ‚Pora umierać’ Doroty Kędzierzawskiej, do filmu ‚Rewers’ w reżyserii Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji: ‚Nightwatching’ Petera Greenawaya i ‚Within the Whirlwind’ Marleen Gorris. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia ‚Novecento’ otrzymał nagrodę na IX Festiwalu ‚Dwa Teatry – Sopot 2009′. Koncert Włodek Pawlik Trio (Włodek Pawlik – leader, piano, Paweł Pańta – bass, Cezary Konrad – drums) w ramach cyklu DOBRY KONCERT odbędzie się w Centrum Kultury „Browar B.” ul. Bechiego 4 w niedzielę 7 grudnia o 18.00. Bilety: 30zł (40 zł w dniu koncertu) do kupienia w „Browarze B.” ul. Łęgska 28 w pon. i wt. 8:00-18:00 oraz śr., czw. i pt. 8:00-15:30 oraz w Empiku ul. Pułaskiego 14 i na ebilet.pl.