NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 24.10.2016

Włocławek, dn. 24 października 2016 r.

  • Briefing prasowy Zapraszamy na briefing prezydenta Marka Wojtkowskiego, który będzie miał miejsce dziś o 8.50 przed salą 302. Tematem krótkiego spotkania z dziennikarzami będzie dzisiejsza sesja rady miasta.
  • Dziś kolejna sesja Rady Miasta Dziś, tj. 24 października br. o godz. 9.00 w sali nr 4 ratusza odbędą się obrady XXV sesji Rady Miasta Włocławek. Przedmiotem obrad będą m.in. projekty uchwał w sprawie: określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych,  określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, nadania nazw ulicom i placom publicznym i innym obiektom, ustalenia opłat za korzystanie z pomieszczeń szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek,  przyjęcia „Programu Aktywności Lokalnej dla Miasta Włocławek na lata 2016 – 2020”, przyjęcia  Programu „Włocławska Karta Seniora”. Radni podejmą także projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uprawnień pasażerów do ulg i zwolnień w opłatach za przewóz w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej w granicach administracyjnych miasta Włocławek wykonywanym przez Operatora – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. we Włocławku.Szczegółowy porządek obrad sesji oraz projekty uchwał dostępne są pod adresem http://www.bip.um.wlocl.pl/
  • Prezydent Włocławka na Kongresie Transportu Publicznego Dziś, tj. 24 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpoczyna się dwudniowy Kongres Transportu Publicznego 2016.W Kongresie weźmie udział prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, który został zaproszony do udziału w debacie pt. „Rola rozwiązań komunikacyjnych na obszarach objętych rewitalizacją”.

    Kongres Transportu Publicznego jest okazją do wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizatorów transportu publicznego. To spotkanie reprezentantów władz i urzędów centralnych, zainteresowanych problematyką rozwoju nowoczesnego transportu zbiorowego i przemianami przestrzeni miejskiej.

    Więcej o Kongresie Transportu Publicznego 2016: http://www.kongrestransportupublicznego.pl/

  • Plany budowy średnicówki – konsultacje z mieszkańcami Jutro, tj. we wtorek 25 października o godz. 17.00 w II LO im. Mikołaja Kopernika przy ul. Uroczej rozpocznie się otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie trasy średnicowej i związanych z tym rozwiązań komunikacyjnych. Serdecznie zapraszamy do udziału.
  • Aktualizujemy mapę akustyczną Włocławka Urząd Miasta wyłonił wykonawcę, który zajmie się aktualizacją mapy akustycznej i programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Włocławek.Zakres rzeczowy mapy obejmuje m.in. pozyskanie niezbędnych danych do wykonania aktualizacji mapy akustycznej, wykonanie numerycznego modelu terenu, wykonanie trójwymiarowego modelu budynków, opracowanie modelu akustycznego miasta Włocławka, wykonanie map w skali 1 : 10000, opracowanie na podstawie mapy akustycznej Programu ochrony środowiska przed hałasem. Przedmiot zamówienia zostanie wykonany w podziale na 3 etapy.

    Realizatorem zamówienia będzie BMT com Sp. z o. o. z Gdańska, za cenę brutto wynoszącą 391.878,00 zł.

    Określona w specyfikacji przetargowej data sporządzenia całościowego opracowania to 30.05.2018 r.

  • Rozpoczynają się Regionalne Dni Psychoterapii, Włocławek współgospodarzem W dniach 24-28 października Włocławek, obok Inowrocławia i Torunia, będzie jednym z miast gospodarzy IV Regionalnych Dni Psychoterapii. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Ważne sprawy małych ludzi” i będzie dotyczyć różnorodnych form pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów, wychowawców.Głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat psychoterapii i pomocy psychologicznej wśród mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego, a więc tego, czym jest psychoterapia, jakie są jej kierunki, kto może i powinien z niej korzystać, itp. Wśród zaproszonych gości znajdują się znani psychoterapeuci z różnych polskich ośrodków, reprezentujący różnorodne podejścia w psychoterapii.

    Obok wystąpień będą również odbywać się różnorodne warsztaty dla chętnych, prowadzone przez psychoterapeutów z Torunia, Inowrocławia i Włocławka. W ramach wydarzenia będzie ponadto istniała możliwość skorzystania z bezpłatnych porad w ośrodkach i gabinetach terapeutycznych na terenie Torunia i Włocławka.

    We Włocławku we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Adopcyjnym o/Włocławek, Ośrodkiem Wspierania Rozwoju i Bezpłatnym Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym Neuromind oraz prywatnymi gabinetami i ośrodkami terapeutycznymi we Włocławku organizatorzy przygotowali dla mieszkańców 16 darmowych warsztatów i wykładów.

    IV Regionalne Dni Psychoterapii są współorganizowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (oddział w Toruniu), Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Urząd Miasta Włocławek, toruńskie i włocławskie ośrodki psychoterapii oraz toruńską Wyższą Szkołę Bankową.

  • Drogi rowerowe w mieście – pytamy włocławian Przypominamy, że Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Dróg oddał do dyspozycji włocławian ankietę odnoszącą się do propozycji społecznej koncepcji rozwoju transportu rowerowego w naszym mieście.Autorzy ankiety pytają m.in. które odcinki dróg postulowanych w koncepcji rozwoju, powinny być  zrealizowane w przedziałach czasowych: do roku 2018, 2025 i 2030 (należy zaznaczyć konkretne propozycje). Internauci są proszeni o określenie, jak – ich zdaniem –  należy realizować rozwój dróg rowerowych we Włocławku: najpierw śródmieście a następnie połączenia dzielnic z centrum Włocławka czy najpierw połączenia dzielnic ze śródmieściem a następnie śródmieście. W ankiecie można też podać brakujące połączenia w proponowanych ulicach.

    Ankiecie towarzyszy mapka prezentująca koncepcję rozwoju transportu rowerowego we Włocławku: https://mzukid.pl/pl,ankieta_transport_rowerowy.html

  • Bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych Dziś, tj. 24 października w godzinach 9.30-14.30 we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej rozpocznie się bezpłatne szkolenie adresowane m.in. do przedstawicieli organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne.Uczestnicy szkolenia otrzymają wytyczne w zakresie poprawnego przygotowywania oraz sprawozdania zadania publicznego, realizowanego po wejściu w życie rozporządzenia z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych, a także wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

    Szkolenie poprowadzi ekspert – Paweł Werbowy, teoretyk i praktyk, m.in. doradca w jednostkach samorządu terytorialnego z zakresu wprowadzania instrumentów współpracy finansowej z organizacjami pozarządowymi (pożyczki, gwarancje regranting, budżet obywatelski, „małe granty”,  inicjatywa lokalna, dotacja inwestycyjna).

    Szczegółowa informacja o szkoleniu: http://cop.wloclawek.pl/2016/10/zapraszamy-na-szkolenie-realizacja-zadan-publicznych-po-wprowadzeniu-nowych-wzorow-ofert-umow-i-sprawozdan/

  • „Wolny Wybór” – spotkania grupy wsparcia  W ramach działań Stowarzyszenia „Wolny Wybór”, zajmującego się szeroko rozumianą profilaktyką uzależnień, w Klubie Integracji Społecznej MOPR przy ul. Okrzei 61, mają miejsce spotkania grupy wsparcia dla młodzieży mającej problem z nadużywaniem środków psychoaktywnych. Spotkania odbywają się w każdy wtorek, w godzinach 16.00-18.00. Stowarzyszenie zaprasza również członków rodzin, w których pojawił się powyższy problem. Uzyskają oni podstawowe informacje, w jaki sposób pomagać swoim bliskim.Informacja jest opublikowana: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=1377
  • Wernisaż wystawy w Muzeum Diecezjalnym Dziś, tj. 24 października o godz. 11.30 w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku przy Placu Kopernika 3 zostanie otwarta wystawa „Źródła kultury duchowej i materialnej Włocławka”. Prezentować ona będzie najstarszy, średniowieczny okres dziejów naszej diecezji, której początki sięgają pierwszej połowy XII wieku. Powołanie diecezji miało niebagatelny wpływ na rozwój samego Włocławka, który stopniowo z książęcej osady przekształcił się w Miasto Biskupie ze swoja wizytówką – katedrą.Wystawę można będzie zwiedzać do grudnia br., a eksponowane będą na niej bezcenne rękopisy i księgi (na co dzień przechowywane w bibliotece Seminarium Duchownego i Archiwum Diecezjalnym), jak również zabytkowe, gotyckie naczynia liturgiczne.