NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 23.02.2017

Włocławek, dn. 23 lutego 2017 r.

  • Projekt nowej sieci szkół. Konferencja prasowa Dziś, tj. 23 lutego o godz. 11.00 w sali nr 5 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się konferencja prasowa poświęcona projektowi nowej sieci szkół we Włocławku.

    Szczegóły tego tematu przekażą: Barbara Moraczewska – zastępca prezydenta Włocławka ds. edukacji i spraw społecznych, Agnieszka Białopiotrowicz – dyrektor Wydziału Edukacji UM, Anna Piętka – kierownik Referatu Obsługi Szkół i Placówek w Wydziale Edukacji UM.

  • Dyżur w kawiarni obywatelskiej Dziś, tj. 23 lutego w godz. od 13.00 do 15.00 w kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9 będzie dyżurował Kierownik Sekcji Rozwoju Społecznego i Sprawozdawczości Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

    Plan najbliższych dyżurów jest opublikowany: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/pl/blog/wpis/58

  • Przetarg na dokumentację zintegrowanego węzła przesiadkowego Urząd Miasta ogłosił postępowanie przetargowe w ramach zadania: „Rozwój zrównoważonego transportu zbiorowego poprzez poprawę efektywności energetycznej, wdrażanie technologii niskoemisyjnej we Włocławku, w ramach projektu BIT – CITY II”. Specyfikacja przetargowa jest podzielona na 2 zadania.

    W ramach części nr 1 przetargu – przedmiotem zamówienia jest opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej niezbędnej do prawidłowego przygotowania, wykonania i rozliczenia inwestycji polegającej na utworzeniu zintegrowanego, multimodalnego węzła przesiadkowego wraz z powiązaniem układu komunikacyjnego z dworcem PKP/PKS we Włocławku.

    W ramach części nr 2 przetargu –  przedmiotem zamówienia jest opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej niezbędnej do prawidłowego przygotowania, wykonania i rozliczenia inwestycji polegającej na przebudowie pasa drogowego w zakresie rozbudowy pętli/zatoki autobusowej w systemie Park & Ride.

    Zamawiający planuje ubiegać się o dofinansowanie ww. zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata na 2014 – 2020.

    Zgodnie z wytycznymi specyfikacji przetargowej, wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w ramach zadania nr 1 i 2 w terminie 180 dni od dnia zawarcia umowy, z zastrzeżeniem, że sporządzenie i przekazanie Zamawiającemu koncepcji zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację zadania nastąpi w terminie 50 dni od dnia zawarcia umowy, a złożenie wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę – w terminie 120 dni od dnia zawarcia umowy.

    Data otwarcia ofert w tym przetargu to 28.02.2017.

  • Warsztaty doradztwa zawodowego w MOPR W dniu 27.02.2017r. w ramach programu „Rodzina w Centrum” odbędzie się kolejny 1-dniowy warsztat z zakresu doradztwa zawodowego dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą, zatytułowany: „Ja – przyszły pracownik”.

    Uczestnicy będą mogli zdobyć nową wiedzę i umiejętności z obszaru takich kompetencji społecznych jak asertywność, komunikacja interpersonalna i autoprezentacja. Jednym z elementów warsztatów będzie także analiza umiejętności, zainteresowań i predyspozycji zawodowych w kontekście planowania swojej ścieżki zawodowej.

    Udział w warsztacie jest bezpłatny. Rekrutacja jest otwarta.

    Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt telefoniczny – 54 413 50 95 wew. 63 lub osobisty w Centrum Wsparcia Rodziny w MOPR Włocławek ul. Żytnia 58, pokój nr 20.

    Informacja o warsztatach: http://mopr.wloclawek.pl/?cid=1494

  • Centrum Organizacji Pozarządowych dziękuje za wymianę ciepła Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zamieściło na swojej stronie informację o zakończeniu akcji „Wymiana ciepła”, z podziękowaniami dla wszystkich, którzy na nią odpowiedzieli.

    W komunikacie czytamy: „Wymiana rzeczywiście otworzyła mnóstwo serc i umysłów. Dziękujemy za każdą chwilę, za każdą wymianę i za to, że byliście z nami do samego końca. Żegnamy z masą dobrej energii i ciekawych doświadczeń, z nadzieją na kolejne wymiany energii..

    Pozostałe po zbiórce rzeczy pojadą do organizacji, która wspiera osoby bezdomne we Włocławku/ do Caritasu/”.

    Informacja jest opublikowana: http://cop.wloclawek.pl/2017/02/stokrotne-dzieki-za-udzial-w-akcji-wymiana-ciepla/

  • Kultura i zdrowie z bonusami dla seniorów Bilety na imprezy organizowane przez Centrum Kultury Browar B. można kupować z 15-procentową zniżką. Bonus dotyczy posiadaczy Karty Seniora i obejmuje wydarzenia, których organizatorem jest Browar B. Również Teatr Impresaryjny daje seniorom możliwość zakupu biletów ulgowych.

    Obecnie na liście partnerów lokalnych programu Karta Seniora znajduje się 14 podmiotów działających we Włocławku. Są to podmioty różnego typu: sklepy, placówki kultury, podmioty świadczące usługi z zakresu rehabilitacji czy szeroko pojętego zdrowia publicznego. Na przykład Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej oferuje posiadaczom Karty Seniora zniżki na szczepienia ochronne, badanie RTG czy rehabilitację leczniczą.

    Wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora-edycja Włocławek dostępne są w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławek przy ul. Kościuszki 12, w pok. 24, w godzinach pracy Urzędu. Aby uzyskać kartę należy: ukończyć 60 rok życia, być mieszkańcem Włocławka oraz okazać się dowodem tożsamości.

    Szczegółowe informacje na ten temat: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/205/wloclawska-karta-seniora

  • Rok Władysława Raczkiewicza w Kujawsko-Pomorskiem W związku z przypadającą w 2017 roku 70. rocznicą śmierci tego wybitnego polityka, patrioty, państwowca, 4 listopada 2016 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej  podjął uchwałę o ustanowieniu 2017 roku Rokiem Władysława Raczkiewicza. Wcześniej, 20 czerwca 2016 r. stanowisko w sprawie ustanowienia, w naszym regionie, Roku Władysława Raczkiewicza przyjął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

    Kim był Władysław Raczkiewicz? Między innymi, od lipca 1936 r., do czasu emigracji, był wojewodą pomorskim. Jedną z najważniejszych inicjatyw Raczkiewicza jako wojewody pomorskiego było dążenie do zmiany granic administracyjnych województwa, co udało się wcielić w życie 1 kwietnia 1938 r. W granicach województwa znalazły się wówczas powiaty: lipnowski, nieszawski, rypiński, włocławski, bydgoski, inowrocławski, szubiński i wyrzyski. Reforma administracyjna państwa z 1938 r. wiązała się z realizacją idei „Wielkiego Pomorza”, służącej przełamywaniu barier związanymi z granicami zaborów i obaleniu stereotypów oraz różnic mentalnościowych pomiędzy wspólnotami etnograficznymi i regionami historycznymi.

    Więcej o postaci Władysława Raczkiewicza i jego dokonaniach: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/rok-wladyslawa-raczkiewicza

  • Posiedzenia Komisji Rady Miasta Włocławek Dziś, tj. 23 lutego w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 obradować będą komisje Rady Miasta.

    O godz. 8.30 w sali nr 20 odbędzie się posiedzenie Komisji Porządku Prawnego i Publicznego. Radni zapoznają się m.in. z informacją z zakresu bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie miasta Włocławek w 2016 roku. Kierunki działania Inspekcji w roku 2017 oraz profilaktyką w zakresie szeroko rozumianej przemocy domowej, ze szczególnym uwzględnieniem „Niebieskiej karty” oraz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i kobiet.

    O godz. 11.00 również w sali nr 20 rozpocznie się posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Radni przyjmą m.in. plan pracy komisji oraz plan kontroli komisji na rok bieżący.

    O godz. 12.00 w sali nr 20 obrady rozpocznie Komisja Budżetu, Rozwoju i Promocji Miasta. Przedmiotem obrad komisji będzie m.in. przyjęcie sprawozdania z działalności komisji za rok 2016 oraz planu pracy komisji na rok 2017.

    Natomiast o godz. 13.00 w sali 302 zbiorą się członkowie Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Radni zaopiniują m.in. projekty uchwał w sprawie: –  ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Włocławek w zakresie kształtowania pozytywnych wzorców na rynku pracy oraz stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, – ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Włocławek w zakresie realizacji zadania pn. ”Rewitalizacja kwartału od ul. 3-Maja do ul. Tumskiej”, określenia warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe oraz bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości na cele mieszkaniowe i określenia wysokości stawek procentowych tych bonifikat.

    Szczegółowe porządki obrad komisji dostępne są pod adresem http://www.bip.um.wlocl.pl

  • Komunikat prasowy opracowania planów adaptacji do zmian klimatu
    w 44 miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

    Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, którego głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu dla każdego z 44 największych polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.

    Projekt ze względu na swoją skalę jest unikalną i jedyną inicjatywą tego typu w Europie, gdzie Ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej ilości jednostek, zachowując jednocześnie indywidualne podejście do potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

    Miasta są terenami szczególnie wrażliwymi, w których koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania. Obecnie ludność polskich miast ocenia się na około 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju – skala problemu jest więc olbrzymia. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i na kondycję ekonomiczną całych państw, jak również na jakość życia ich mieszkańców.

    W miastach wojewódzkich, które należą do grupy miast powyżej 100 tys. mieszkańców jest generowana ponad połowa polskiego PKB. Projekt stanowi pierwszy krok na drodze do adaptacji terenów miejskich do zmian klimatu, przykład dla innych obszarów i punkt odniesienia dla dalszych prac w zakresie adaptacji w Polsce.

    Projekt jest realizowany przez wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska: konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo- inżynierskiej Arcadis. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

    W ramach prac nad projektem eksperci Konsorcjum przeprowadzą liczne analizy i opracowania, ale cały proces przygotowania MPA będzie realizowany we współpracy z władzami miast oraz przy aktywnej partycypacji społecznej i zaangażowaniu mieszkańców. Wdrożenie działań zaplanowanych w MPA przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.

    W ramach projektu zaplanowano szeroką kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie służyć podnoszeniu świadomości mieszkańców w zakresie zmian klimatu i adaptacji do ich skutków.

    Profile społecznościowe projektu: www.facebook.com/44mpaPL , www.twitter.com/44mpaPL

    Już wkrótce ruszy strona internetowa projektu: www.44mpa.pl

    Osoba do kontaktu: Sylwia Sulima – Zespół Informacji i Promocji Biuro Projektu sylwia.sulima@ios.gov.pl, tel. +48 696 403 697.