NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 21.112014

Włocławek, dn. 21 listopada 2014 r.

  • Dziś o godz. 10.00 w sali nr 302 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Pałuckiego, poświęcona sportowi we Włocławku.
  • Dziś pracownicy socjalni mają swoje święto. Nagrodzi ich Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki Dziś o godz. 13.30 w Starej Remizie przy ul. Żabiej rozpoczną się obchody Dnia Pracownika Socjalnego. Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki wręczy listy gratulacyjne 38 pracownikom, m.in. MOPR-u, domów pomocy społecznej i placówek dla dzieci.
  • Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki wystosował list do Prezesa Anwil SA Prezydent Andrzej Pałucki pogratulował Jackowi Podgórskiemu nominacji na stanowisko Prezesa Zarządu Anwil SA życząc, by ta nominacja przyniosła zmiany jakościowe w zarządzaniu, których efektem będą nowe projekty i przedsięwzięcia Anwilu SA. realizowane również z troską o przyszłość zatrudnionych w spółce osób. Jednocześnie Prezydent Andrzej Pałucki skierował do prezesa Podgórskiego pytanie o to, czy Zarząd Anwil SA rozważa możliwość wprowadzenia czterobrygadowej organizacji czasu pracy, bowiem pracownicy Anwilu są zaniepokojeni tego rodzaju doniesieniami twierdząc, iż w znacznej mierze wpłynie to na pogorszenie, stosowanego obecnie, systemu pięciobrygadowego. W trosce o zatrudnionych w Anwilu włocławian i ich rodziny, Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki poprosił o udzielenie informacji, czy opcja zmian w systemie czasu pracy faktycznie jest przez Zarząd Anwil SA rozważana. pdf-ikonaTreść pisma przesyłamy w załączniku.
  • Zapłacimy mniej za prąd. Przetarg na dostawę energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej został rozstrzygnięty Grupa Zakupowa to 13 beneficjentów, wśród nich Włocławek, którzy na mocy porozumienia, wspólnie przystąpili do przetargu na zakup energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulicznego, a także dla jednostek organizacyjnych i instytucji kultury. Przetarg został już rozstrzygnięty a najkorzystniejsza oferta wybrana. Za cenę 2 022 311.92 zł energię elektryczną do lokali i obiektów dostarczy „PKP ENERGETYKA S.A.”. Natomiast „ENERGA OBRÓT S.A.”, za kwotę 470 375.62 zł, dostarczy prąd dla potrzeb oświetlenia drogowego. Warto zaznaczyć, że ceny zaproponowane w ofertach spółek są zdecydowanie niższe od standardowego cennika, co pozwala na duże oszczędność. Dzięki zeszłorocznemu przetargowi w budżecie Włocławka zostało ok. 1,2 mln złotych. Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia była dostawa energii elektrycznej o łącznym, szacowanym wolumenie 14.916,12 MWh w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Dla samego Włocławka energia zostanie dostarczona do 323 punktów poboru energii elektrycznej. To m.in. placówki oświatowe (żłobki, przedszkola, szkoły), instytucje kultury (Centrum Kultury Browar B., Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Warszawskiej, Teatr Impresaryjny, Galeria Sztuki Współczesnej), placówki pomocy społecznej, placówki sportowe i turystyczne oraz inne jednostki budżetowe. Energia zostanie dostarczona również do 98 punktów zasilania oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Oprócz Włocławka Grupę Zakupową tworzą: Gmina Baruchowo, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mechanizacji Rolnictwa sp. z o.o. w Baruchowie, Gmina Boniewo, Gmina Brześć Kujawski, Gmina Choceń, Gmina Fabianki, Gmina Izbica Kujawska, Gmina Miasto Kowal, Gmina Lubanie, Gmina i Miasto Lubraniec, Gmina Włocławek oraz Gmina Stara Biała. Warto zaznaczyć, że na ulicach Włocławka zainstalowanych jest 8 271 lamp oświetleniowych o łącznej mocy ok. 1 MW. 5 588 sztuk należy do spółki Energa, pozostałe 2 683 lampy stanowią własność Gminy Miasto Włocławek.
  • Ulica Browarna doczeka się nowej nawierzchni Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, rozpoczął się już remont ulicy Browarnej. To zadanie jest realizowane w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku – Rewitalizacja Starego Miasta Ku Wiśle – Element III. Zgodnie ze specyfikacją przetargową, do końca października 2015 roku oprócz Browarnej przebudowane zostaną ulice: Łęgska, Szpichlerna i Towarowa. Jezdnie zmienią się następująco: na 75% jezdni ulicy Łęgskiej od Starego Rynku do ulicy Ogniowej pojawi się kostka kamienna z odzysku, na pozostałej części położona zostanie nowa kostka kamienna granitowa. Na jezdni przy ulicach Browarnej i Szpichlernej pojawi się w 100% materiał z odzysku (brukowiec). Natomiast jezdnia w ciągu ulicy Towarowej zostanie wylana asfaltem. Zmieni się również nawierzchnia chodników wzdłuż wymienionych ulic. Chodniki przy ulicach Łęgskiej, Browarnej i Szpichlernej będą wykonane z płyt kamiennych granitowych i kostki granitowej. Natomiast chodnik na ulicy Towarowej będzie wykonany z płyt betonowych, zaś na wysokości placu z pomnikiem pojawią się płyty kamienne granitowe oraz kostka kamienna granitowa. Roboty będą realizowane m.in. w branżach: sanitarnej, drogowej i elektrycznej. Ponadto, zmieni się zieleń; chore i zdeformowane drzewa zostaną wykarczowane, a w ich miejsce będą posadzone nowe. Przy jezdniach pojawią się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Przebudowa zostanie zrealizowana w ramach zadania: Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku – Rewitalizacja Starego Miasta Ku Wiśle – Element III. W związku z robotami, które rozpoczęły się na ulicy Browarnej, kierowcy mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu.
  • Odpowiedzialność karna nieletnich – bezpłatne seminarium (II edycja) Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku zaprasza nauczycieli, wychowawców i pedagogów szkolnych na bezpłatne seminarium pt. „Odpowiedzialność karna nieletnich”, które odbędzie się 4 grudnia w godzinach 13:30-15:00 przy ul. Nowomiejskiej 25 we Włocławku. Seminarium poprowadzi Edyta Olszewska – specjalista ds. prewencji Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. Na spotkaniu zostaną poruszone takie kwestie, jak: interwencja w szkole, procedury postępowania w trudnych sytuacjach, nauczyciel – funkcjonariusz publiczny. Zgłoszenia na formularzu zgłoszeniowym, dostępnym na odn.ckziu.wloclawek.pl, do dnia 23.11.2014 r. przyjmuje sekretariat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w CKZiU we Włocławku, ul. Nowomiejska 25, e-mail: rekrutacja@ckziu.wloclawek.pl, telefon: 54 232 63 07. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w seminarium.
  • W najbliższą niedzielę w Gimnazjum nr 9 odbędzie się pokaz kotów rasowych Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godziny 17.00. Organizatorem pokazu jest Stowarzyszenie Hodowców Kotów, a honorowy patronat sprawuje Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki
  • Cudze chwalimy, swoje… nie zawsze znamy. Polecamy wiedzę o mieście, jego symbolach i honorowych obywatelach Na stronie internetowej BIP znajduje się kompendium wiedzy o Włocławku. W dziale „Informacje o Włocławku” można zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi m.in. historii Włocławka, jego symboli, a także z sylwetkami honorowych obywateli naszego miasta. Nie wszyscy wiedzą, że we Włocławku urodził się naukowiec, który zsyntezował kwas askorbinowy, czyli witaminę C (niezależnie od W. N. Hawortha). Następnie, badając hormony kory nadnerczy, wyizolował aldosteron i kortyzon (w 1936 roku). Tym naukowcem był Tadeusz Reichstein, który w 1950 otrzymał Nagrodę Nobla (razem z Ph.Sh. Henchem i E.C. Kendallem). Grono honorowych obywateli Włocławka to 8 wybitnych postaci: Ojciec Święty Jan Paweł II, arcybiskup Henryk Józef Muszyński, Tadeusz Reichstein, Ludwik Bauer, Władysław Nowca, Edward Rydz-Śmigły, Maria Danilewicz Zielińska i Władysław Józef Sołtan. Barwy Włocławka to: żółta i czerwona, a hejnał naszego miasta to fragment melodii ludowej ( kujawiaka ). Patronem Włocławka jest błogosławiony Michał Kozal, biskup i męczennik II wojny światowej. Więcej informacji o mieście można znaleźć pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/?cid=181
  • 15 arkuszy bristolu, 7 kolorów, 2 metry kwadratowe powierzchni – uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych zbudował makietę placówki, która została zaprezentowana podczas obchodów 40-lecia istnienia szkoły Praca nad makietą trwała od kwietnia do września. Zużyto na nią 15 brystoli w 7 kolorach. Konstrukcja budynków wykonana jest z grubego kartonu modelarskiego, a niektóre elementy makiety usztywnione zostały przy użyciu drewna. Ponad 30 różnych rodzajów okien i drzwi stworzono w photoshopie, a ich ilość na makiecie przekracza 300 sztuk. Okna montowane były przy użyciu podciśnieniowego chwytaka, zbudowanego na potrzeby projektu. Trawa, to modelarska mata trawiasta sprowadzona z Niemiec. Elementy zespolono przy użyciu kleju modelarskiego. Makieta ma powierzchnię 2 metrów kwadratowych i waży około 15 kilogramów. Twórca makiety, Patryk Hołtyn, jest uczniem IV klasy o specjalności technik elektronik. Więcej informacji o autorze, a także zdjęcia wykonanej makiety są zmieszczone na: http://www.zsel.edu.pl/wiadomosci/php_2014_2015/makieta.php
  • Propozycja kulturalna na weekend Już dziś warto zapoznać się z ofertą kulturalną Włocławka na najbliższe dni. W piątek, 21 listopada o godzinie 17:30 Galeria pod Wieżą w Starej Remizie zaprasza na wystawę twórczego recyklingu autorstwa Ewy Stypińskiej, zatytułowaną „Coś z niczego”. Otaczają nas góry niepotrzebnych rzeczy, zamiast więc produkować nowe spróbujmy wykorzystać to, co już mamy. Takie surowce jak gazety, tektura, butelki plastikowe, nie noszone ubrania, korki, płyty CD czy rolki po papierze wystarczy przez chwilę zatrzymać w swoich domach, by potem odmienić je nie do poznania. Poprzez wybieranie prostoty stajemy po stronie szacunku do ekologii i środowiska naturalnego. Wykorzystując odpady, dajemy im szanse na „drugie życie”, podkreślamy naszą antykonsumpcyjną postawę. Współorganizatorem wystawy jest Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wstęp wolny. W piątek zapraszamy także do Galerii Sztuki Współczesnej na wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Martyny Makowskiej, który odbędzie się o godzinie 18:00. Autorka urodziła się w 1996 r. Aktualnie jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Od ponad czterech lat rozwija zainteresowania plastyczne -obecnie w Centrum Kultury „Browar B.”. Bierze udział w plenerach i konkursach plastycznych. W roku 2013 zajęła II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Powstanie Styczniowe 1863 i jego bohaterowie”, w roku 2014 III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym TĘCZA oraz I miejsce w XXXII (2013 r.) i XXXIII (2014 r.) włocławskim plenerze malarskim, organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Po ukończeniu liceum chciałaby kształcić się w szkole artystycznej. Z kolei w piątkowy wieczór o godzinie 19:00 w CK „Browar B.” wystąpi Jest to jeden z najciekawszych kwartetów, który przez ponad dziesięć lat swojej intensywnej działalności zapewnił sobie pewne miejsce na europejskiej scenie jazzowej. Kwartet Soundcheck istnieje od 2002 roku. W jego skład wchodzą: Maciej „Kocin” Kociński – saksofony, Krzysztof Dys – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas oraz Krzysztof Szmańda – perkusja i instrumenty perkusyjne. Repertuar zespołu to przede wszystkim kompozycje saksofonisty Macieja „Kocina” Kocińskiego, ale również pozostałych członków grupy. Wszechstronne wykształcenie, spore doświadczenie, szerokie muzyczne zainteresowania sprawiły, że muzycy wypracowali indywidualny styl i brzmienie. Soundcheck koncertował w klubach i na festiwalach w Polsce i za granicą. Na swym koncie ma cztery autorskie płyty, które otrzymały bardzo pozytywne recenzje w wielu krajach Europy: Soundcheck I (2005), Soundcheck II (2007), Soundcheck III druglum (2010) oraz Soundcheck & Aga Kiepuszewska – Marysia – wiersze z Kazachstanu (2011). W 2010 r. specjalnie dla prenumeratorów czasopisma Jazz Forum stworzono kompilację utworów z pierwszych dwóch płyt, którą wydano pod nazwą Soundcheck – Reperkusje. Muzycy wzięli również udział w nagraniu albumu Lena Piękniewska & Soundcheck – Kołysanki na Wieczny Sen (2012). W 2011 roku Maciej „Kocin” Kociński został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii jazzowy kompozytor roku za album Soundcheck III druglum, a w 2012 roku w tej samej kategorii za album Marysia – wiersze z Kazachstanu. Zespół występuje również w wersji pomniejszonej o instrument harmoniczny pod nazwą Kocin Kociński Trio (Kociński-Święs-Szmańda). W tym składzie nagrali płytę Proverbs 3:5 (2013), na której gościnnie wystąpili Kuba Badach i Patrick Jiya. Tak o zespole wypowiedział się Krzysztof Herdzin „Muzyka zespołu Soundcheck wpędza mnie w zmieszanie połączone z niezdrowym uczuciem zwanym zazdrością̨… Nie znam drugiej takiej polskiej grupy, która z żelazną konsekwencją̨, rozszerzając z płyty na płytę̨ formułę̨ swojego grania, odważnie i twórczo realizuje swoje artystyczne ambicje. Ich muzyka jest piekielnie trudna i wyrafinowana, siłą rzeczy może zostać́ w pełni doceniona tylko przez bardzo doświadczonych melomanów lub kolegów muzyków, a jednak pozostają̨ wierni swojej drodze, świadomie rezygnując z grania pod publiczkę̨. Chylę czoła, pozostając pod olbrzymim wrażeniem tego materiału muzycznego, pełnego maestrii wykonawczej, znakomitych tematów, odwagi i bezkompromisowości.”. Więcej informacji o zespole na oficjalnej stronie internetowej www.soundcheck.pl oraz na profilu portalu społecznościowego Facebook. Z kolei w sobotę, 22 listopada o godzinie 17:00 i 20:30 zapraszamy do Teatru Impresaryjnego na spektakl „Ślub doskonały” w wykonaniu aktorów Teatru Kwadrat. Na scenie zobaczymy Pawła Małaszyńskiego, Katarzynę Glinkę, Martę Żmudę Trzebiatowską, Aldonę Jankowską, Ilonę Chojnowską, Andrzeja Nejmana i Andrzeja Grabarczyka. „Ślub doskonały” to komedia, która rozbawi, pouczy, a najwrażliwszych może nawet przerazi. Przede wszystkim jednak będzie świetną okazją dla włocławskiego widza do spotkania z gwiazdami sceny, filmu i telewizji… Spektakl opowiada o panu młodym, który w dniu swojego ślubu budzi się rano, a właściwie w południe, w pokoju hotelowym po obficie oblewanym wieczorze kawalerskim… U jego boku leży piękna, naga nieznajoma… Niestety, wśród zapamiętanych atrakcji kawalerskiego wieczoru, obraz tej ślicznej osóbki nie występuje… Natomiast w hotelowym korytarzu już słychać głos przyszłej żony… Od tego momentu życie bohatera komedii „Ślub doskonały” Robina Hawdona już nigdy nie wróci na dotychczasowe tory. Sztuka łączy dwa elementy ukochane przez widzów, czyli romantyzm przedstawienia „Kiedy Harry poznał Sally” z absurdalnym dowcipem i matematyczną precyzją najlepszych światowych fars. Zamierzony przez autorów barokowy weselny kicz, jest doskonałą oprawą dla lokomotywy nieprawdopodobnych zdarzeń, możliwych jedynie w najlepszych farsach. Każdemu z nas zapewne typowa ślubna przesada wydaje się ze wszech miar żenująca. Nic dziwnego zatem, że gdy w taką scenerię wprowadzić absurdalny wątek narzeczonego, przyłapanego na zdradzie w noc przedślubną – mieszanka taka musi prowadzić do wybuchów nieposkromionego śmiechu, a momentami także wzruszeń, choć tego akurat twórcy, trwającego ponad dwie godziny przedstawienia, już nie gwarantują… Bilety na spektakl do nabycia w kasie Teatru czynnej w dni powszednie w godzinach 10:00 – 18:00, tel.: 54 231 47 66. Więcej informacji na stronie http://teatrwloclawek.pl/. Natomiast w niedzielę 23 listopada o godzinie 12:00 Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza na Muzyczny bajkoranek z Filharmonią Pomorską. Jest to niezapomniane słuchowisko, które łączy poezję dziecięcą i muzykę klasyczną. Dzieci usłyszą znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy, a także będą miały okazje poznać instrumenty: klarnet, instrumenty perkusyjne, instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Na scenie zobaczymy Karolinę Kasprzak-Albińską – recytacja, Marcina Gumiela – kompozytor, fortepian, Mateusza Szwankowskiego – klarnet, Jacka Kwaśniaka – instrumenty perkusyjne oraz kwartet smyczkowy Nova Quartet w składzie: Wojciech Górecki – skrzypce, Przemysław Nawrocki – skrzypce, Mateusz Bocheński – altówka i Adam Szurka – wiolonczela. Bilety po 10zł do kupienia w piątek w godzinach 8:00-15:30 w CK „Browar B.” przy ul. Łęgskiej 28. W niedzielę warto odwiedzić także Muzeum Etnograficzne, gdzie o godzinie 12:00 odbędzie się kolejne spotkanie z kustoszem na ekspozycji Sakramentalia i inne pamiątki życia. Autorka wystawy – Krystyna Pawłowska opowie o roli pamiątek w życiu człowieka. Zwróci uwagę na pamiątki związane z sakramentami kościelnymi wyznaczającymi drogę życia (chrzest, I Komunia Święta, ślub, śmierć) oraz wszelkimi innymi inicjacjami w życiu społecznym i zawodowym (rozpoczęcie nauki w szkole, zdobycie zawodu – świadectwa szkolne, listy czeladnicze, majstrowskie, dyplomy mistrzowskie oraz odbycie służby wojskowej). Pośród „rzeczy minionych”, które prezentuje wystawa cenne są zwłaszcza muzealia o charakterze biograficznym, które po latach pozwalają zrekonstruować życiorys danej osoby, a nawet dzieje całych pokoleń. Na wystawie są także fotografie upamiętniające pełnienie funkcji społecznych, przynależność do określonego stowarzyszenia, towarzystwa itp. Koszt oprowadzenia po ekspozycji czasowej zawarty jest w cenie biletu (normalny – 7 zł i ulgowy – 5 zł) wstępu do Muzeum i daje również możliwość samodzielnego zwiedzenia ekspozycji stałej.