NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 21.10.2014

Włocławek, dn. 21 października 2014 r.

  • Monitoring poprawił bezpieczeństwo w centrum Włocławka Dzięki rozbudowie miejskiego monitoringu, w centrum Włocławka regularnie spada ilość wykroczeń. Potwierdzają to statystyki Straży Miejskiej. Od początku tego roku do połowy października włocławscy municypalni zarejestrowali około 1100 zgłoszeń. To kilkadziesiąt mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Cieszy przede wszystkim spadek wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia. Z kilkunastu w 2013, do ośmiu w tym roku. Zdecydowanie – o ponad sto – zmniejszyła się również ilość wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Pozytywne zmiany mają charakter faktyczny, a nie tylko statystyczny, co potwierdzają służby patrolowe, zarówno Straży Miejskiej jak i Policji. Również pracownicy obsługi monitoringu miasta informują, że w porównaniu do lat poprzednich jest znacznie mniej zdarzeń, co ma wpływ na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

    Kiedy podjęliśmy decyzję o rozbudowie monitoringu w centrum Włocławka, przyświecał nam przede wszystkim jeden cel: poprawa bezpieczeństwa – mówi Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka. – Minione dwa lata pokazały, że cel ten został osiągnięty na dwóch istotnych płaszczyznach. Pierwsza z nich, to ilość zgłoszeń i podejmowanych interwencji. Jak pokazują statystyki straży miejskiej, ich liczba systematycznie spada. A faktyczna poprawa bezpieczeństwa skutecznie przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa, na którym również bardzo nam zależy. Dlatego w przyszłości chcemy rozwinąć istniejący system monitoringu, ale przede wszystkim w oparciu o opinie i sugestie mieszkańców.

    Przypomnijmy, monitoring w centrum Włocławka został rozszerzony w lutym 2012 roku. Zainstalowano wówczas 30 kamer, trzy stacje retransmisyjne oraz utworzono centrum dozoru z dwoma stanowiskami operatorskimi. Kamery zainstalowano w szczególnie niebezpiecznych miejscach wytypowanych przez Straż Miejską i Policję w kwartale określanym jako priorytetowy obszar rewitalizacji, w tym na: Placu Wolności, Zielonym Rynku, ul. 3 Maja, Bulwarach. Do systemu włączono także 15 istniejących punktów kamerowych oraz dwa istniejące centra dozoru. Zainstalowane kamery posiadają funkcję optycznego zbliżenia obrazu, zoom cyfrowy, wysoką prędkość zmiany położenia kamery, automatyczne strojenie ostrości oraz przesłony, co umożliwia prowadzenia dokładnej obserwacji terenu. Bardzo rozbudowaną funkcjonalnością kamer można zarządzać zdalnie za pomocą pulpitu sterującego z centrum dozoru znajdującego się w budynku Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja, w siedzibie Straży Miejskiej oraz w Komendzie Miejskiej Policji.

  • 40 km ścieżek rowerowych we Włocławku Cykliści mają w naszym mieście do dyspozycji ok. 40 km ścieżek rowerowych. Co ważne, są one tak poprowadzone, by umożliwić rowerzystom sprawne przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi dzielnicami. Najnowsze, a zarazem najdłuższe obecnie ścieżki, zostały wybudowane wraz z przebudową krajowej „jedynki” (dziś DK 91). Oto wykaz ulic, w ciągu których znajdują się we Włocławku ścieżki rowerowe: 1. Drogi krajowe: Toruńska, Okrzei, Chopina, Kruszyńska, aleja Królowej Jadwigi. 2. Drogi powiatowe: Długa, Okrężna, Ostrowska, Węglowa, Wiejska, Wieniecka, Jana Pawła II, Kaliska, most stalowy z dojazdami, 3-ego Maja. 3. Drogi gminne i wewnętrzne: Barska, Bracka, Cmentarna, K. Górskiego, Komunalna, Kruszyńska, Leśna, Miła, Piaski, Planty I, Planty II, Wronia, Tumska, Chełmicka, Widok, Obrońców Wisły 1920 r., Fredry, Zgodna, Gajowa. Przy okazji warto wspomnieć, że poprawa infrastruktury drogowej we Włocławku, to nie tylko budowa ścieżek rowerowych. W ubiegłym miesiącu w naszym mieście zainstalowanych zostało 17 nowych stojaków na rowery. Stojaki pojawiły się w następujących lokalizacjach: – 5 sztuk na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Królewiecka/Warszawska; – 6 sztuk na Placu Wolności przy budce telefonicznej; – 2 sztuki przy ul. Kościuszki w sąsiedztwie budynku Urzędu Miasta oraz 4 sztuki przy ulicy Kościuszki przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pisaliśmy o tym tutaj: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/5077_55010.html.
  • Z Kartą Dużej Rodziny taniej do muzeum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku honoruje Kartę Dużej Rodziny. To oznacza, że wstęp do placówek prowadzonych przez MZKiD, jest tańszy dla członków rodzin wielodzietnych. Od teraz dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzą do muzeum za darmo, a dorosłym wstęp umożliwi zakup biletu ulgowego. Oczywiście dokumentem uprawniającym do wyżej wymienionych ulg jest Karta Dużej Rodziny (KDR). Z danych Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej wynika, że do tej pory włocławianie złożyli 131 wniosków o przyznanie KDR. Przypomnijmy, o Kartę mogą się starać rodziny posiadające co najmniej 3 dzieci. Ustawowy czas oczekiwania na KDR to 30 dni. Karta daje rodzinom szereg ulg. Są to m.in. na bilety do muzeum i innych instytucji edukacyjnych w całej Polsce. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w swoim internetowym serwisie szczegółowy wykaz miejsc i uprawnień, jakie przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Informacje są dostępne tutaj: Oferta partnerów i tutaj Duża rodzina. Wnioski można pobierać i składać w Wydziale Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 12, tel. 414 43 87.
  • Urzędnicy czekają dziś na mieszkańców. Przez półtorej godziny będą rozmawiać o strategii dla Włocławka Trwają konsultacje społeczne projektu Strategii rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego Włocławka na lata 2014-2020 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. W czasie trwania konsultacji, w każdy wtorek, tj. dziś oraz 28 października, w godzinach od 16.00 do 17.30 w holu głównym Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku będzie można dyskutować nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie Strategii z pracownikami Wydziału Rozwoju Miasta. Projekt dokumentów sporządziła firma „Ageron Polska” na zlecenie Urzędu Miasta Włocławek, realizującego projekt pn. „Delimitacja miejskich obszarów funkcjonalnych Włocławka oraz ich wsparcie poprzez przygotowanie dokumentów planistyczno-strategicznych”. Zainteresowani mogą zapoznać się z projektem dokumentów na stronach internetowych: www.wloclawek.pl, www.bip.um.wloclawek.pl, www.wof.wloclawek.eu. Dokumenty są również do wglądu w siedzibie Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, Wydział Rozwoju Miasta, pokój 206, 207 oraz 210 w godzinach pracy Urzędu. Uwagi i wnioski można składać w wersji pisemnej, ustnie do protokołu lub drogą elektroniczną na formularzu konsultacji społecznych, zamieszczonym podanych wyżej stronach internetowych oraz dostępnym w siedzibie Urzędu. Wypełnione formularze należy wysłać na adres e-mail: rozwoj@um.wlocl.pl lub a.jedrzejowski@ageron.pl, składać osobiście, bądź wysyłać tradycyjną drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Włocławek, Wydział Rozwoju Miasta, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek. Uwagi i wnioski należy przedstawić do 30 października tego roku. Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zostanie zamieszczone na stronie internetowej ratusza oraz na stronie: www.wof.wloclawek.eu. Więcej informacji na temat konsultacji społecznych pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/?app=obwieszczenia&nid=7861.
  • Kierowcy za darmo sprawdzą samochody. W najbliższą sobotę akcja bezpłatnych usług W związku z dużym zainteresowaniem posiadaczy „czterech kółek”, Prezydent Miasta Włocławek wspólnie ze stacjami kontoli pojazdów działającymi na terenie naszego miasta, organizują kolejną akcję bezpłatnych usług. Polega ona na bezpłatnym sprawdzeniu układów zespołów pojazdów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jak i ochronę środowiska. W ramach bezpłatnych usług w pojazdach zostaną sprawdzone: – skuteczność i równomierność działania hamulców, – luzy w elementach zawieszenia i układu kierowniczego, – stan techniczny ogumienia, – ustawienie i pomiar światłości świateł oświetleniowych, – skuteczność działania amortyzatorów, – zawartość tlenku węgla (CO) oraz węglowodorów (CH) w spalinach silników o zapłonie iskrowym, – stopień zadymienia spalin silników o zapłonie samoczynnym. Akcja bezpłatnych usług przeprowadzona zostanie w sobotę 25 października, w godzinach od 8.00 do 14.00, w stacjac kontroli pojazdów działających we Włocławku przy: – warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych, ul. Żytnia 10; – Przedsiębiorstwie Wielobranżowym „EURO – TRANSCHEM”, ul. Inowrocławska 12; – AUTO SERWIS P2 Sp. z o.o., al. Kazimierza Wielkiego 6b oraz AUTO – HANDEL Jacek Turbiak, ul. Spokojna 7a i 7b. W wyżej wymienionych stacjach mogą być badane wszystkie pojazdy, osobowe i ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton. Natomiast w stacjach wymienionych poniżej, badane będą samochody osobowe i ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton: – Polski Związek Motorowy, ul. Łęgska 49; – POLMOZBYT Toruń HOLDINGS S.A., ul. Toruńska 121; – PUH „TOS”, ul. Kaliska 14/16; – AUTO STYL Sp. z o.o., ul. Toruńska 85; – JAWORSKI AUTO Sp. z o.o., ul. Okrężna 2G, – WĄTARSKI Sp. z o.o., ul. Toruńska 169; – AUTO COMPLEX Konrad Witowski, ul. Węglowa 9; – „DYLEWSKI” Mariusz Dylewski, ul. Miła 1/3 oraz MAXOIL Elżbieta Małkowska, ul. Metalowa 18. Warto jednak pamiętać, że świadczone usługi nie będą traktowane jako obowiązkowe badanie techniczne pojazdu i nie będą potwierdzane w dowodzie rejestracyjnym.
  • Kursy umiejętności zawodowych dla uczestników projektu „Aktywna Integracja” Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku poszukuje osób, które poprowadzą kursy umiejętności zawodowych dla uczestników projektu „Aktywna Integracja”. Kursy obejmą 40 uczestników projektu, którzy zostaną przydzieleni do 6 grup. Każda z nich zostanie objęta innym szkoleniem: 1. kurs zawodowy florysta, 2. grafik komputerowy – projektowanie stron www, 3. pomoc kuchenna, 4. pracownik gospodarczy, 5. pracownik ochrony/portier, 6. pracownik administracyjno-biurowy (rejestrator, recepcjonista). Wszystkie kursy zostaną zakończone w grudniu tego roku. Celem przeprowadzenia kursów umiejętności zawodowych jest podniesienie kompetencji zawodowych poprzez przygotowanie do pracy w zawodzie. Każdy z uczestników uzyska zaświadczenie bądź certyfikat o ukończeniu kursu. Włocławski MOPR do najbliższego czwartku czeka na oferentów, którzy podejmą się przeprowadzenia kursów. Więcej szczegółów pod adresem: http://www.bip.mopr.wloclawek.pl/?bip_id=1488&cid=174.
  • DKTK zaprasza na podsumowanie konkursu „WŁOCŁAWSKIE IMPRESJE 2014” oraz wernisaż wystawy pokonkursowej Podsumowanie odbędzie się w piątek 24 października o godz. 18.00 w galerii „dk” w Czarnym Spichrzu przy ul. Piwnej. W tegorocznej, już XXI edycji konkursu, wzięło udział 18. artystów profesjonalnych z Włocławka i Kujaw, którzy przedstawili do oceny jurorów 40 dzieł powstałych w tym roku. Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska plastycznego oraz popularyzacja aktualnego dorobku regionalnego w tej dziedzinie. Konkurs oraz wystawa pokonkursowa zrealizowana jest ze środków Urzędu Miasta Włocławek oraz Dobrzyńsko – Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wystawa pokonkursowa, na którą wstęp jest wolny, będzie czynna od poniedziałku do piątku do 21 listopada. Regulamin konkursu „WŁOCŁAWSKIE IMPRESJE 2014” dostępny jest na stronie: http://www.wloclawek.pl/g2/2014_05/7970_fileot.pdf
  • Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spotkanie z okazji 10-lecia pracy twórczej Wojciecha Rybickiego Autor znany jest włocławskiej publiczności ze swej działalności kompozytorskiej i literackiej. W piątek o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Warszawskiej odbędzie się promocja albumu słowno-muzycznego „Romanse”, zatytułowana „W magiczną noc”. Obok autora wystąpią także zaproszeni goście. Zaśpiewają Renata Hincz, Barbara Zwolińska i Aleksandra Małecka, ponadto Wojciech Marciniak, który zagra również na fortepianie. Na akordeonie będzie także okazja posłuchać Romana Kamińskiego.
  • „Sextet czyli Roma i Julian”. Browar B. pokaże komedię z udziałem m.in. Hanny Śleszyńskiej i Pawła Wawrzeckiego Wartka akcja, dowcipne dialogi i zaskakujące rozwiązania to najkrótszy opis komedii w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego. Spektakl będzie można zobaczyć 24 października o godz. 20.00 w Centrum Kultury przy ul. Bechiego. Bohaterów poznajemy w klinice transseksuologii, gdzie na operację zmiany płci czeka para młodych ludzi. Bilety w cenie 80 zł są do kupienia w pon. i wt. 8.00-18.00 oraz śr., czw., pt. 8.00-15.30. Organizatorem spektaklu jest ArtImpress tel. 888739 323. Więcej o przedstawieniu na stronie: http://ckbrowarb.pl/sextet-czyli-roma-i-julian/