NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 20.10.2014

Włocławek, dn. 20 października 2014 r.

  • Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego (BO) na 2015 rok. Zachęcamy do składania propozycji i wysyłania formularzy. Do wydania jest okrągły milion złotych! Jeszcze tylko przez kilka godzin włocławianie mogą nadsyłać propozycje do Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji, które zdobędą największą liczbę głosów. W tym roku kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców jest rekordowo wysoka. Włocławianie wydadzą milion złotych! Formularze, poprzez które można zgłosić zadanie, dostępne są na stronie internetowej: bip.um.wlocl.pl oraz wyłożone w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku, we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz we włocławskich uczelniach: Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności. Przypomnijmy: propozycje do Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok mieszkańcy mogą zgłaszać na kilka sposobów: – złożyć wypełniony i podpisany formularz, wraz z załącznikami, w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13; – wypełniony i podpisany formularz wrzucić do skrzynek, które znajdują się w holu Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku, na I piętrze Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja oraz w holu na parterze budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki; – wysłać w formie papierowej na adres: Urząd Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek, z dopiskiem: Budżet Obywatelski Miasta Włocławek na 2015 rok, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji; – przesłać drogą elektroniczną (skan wypełnionego i podpisanego formularza wraz z załącznikami) na adres: prasa@um.wloclawek.pl. O zadaniach, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, zadecydują mieszkańcy poprzez głosowanie. Włocławianie mogą zgłaszać projekty i propozycje do 20 października. Kilka dni później ogłoszona zostanie lista z projektami. Do 10 listopada potrwa głosowanie mieszkańców na propozycje Budżetu Obywatelskiego. Zwycięskie zadania, których realizacja rozpocznie się w przyszłym roku, poznamy 12 listopada. O budżecie obywatelskim można również przeczytać tutaj: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/12756_55082.html.
  • Budowa Zakładu Radioterapii we Włocławku. Do końca roku obiekt osiągnie stan surowy zamknięty W grudniu 2012 roku Rada Miasta Włocławka jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty w wysokości 99% od ceny sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położnej przy ul. Łęgskiej, stanowiącej własność gminy, na rzecz Centrum Onkologii im. Profesora Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. W dniu 15 lutego 2013 roku w Urzędzie Miasta we Włocławku miało miejsce podpisanie aktu notarialnego, na mocy którego samorząd Włocławka przekazał Centrum Onkologii w Bydgoszczy teren, na którym powstaje Zakład Radioterapii. Warto podkreślić, że jest to działka w bardzo bliskiej lokalizacji filii Centrum Onkologii przy ul. Królewieckiej, dzięki czemu we Włocławku powstanie kompleks specjalistycznych placówek. Budowa obiektu przy ul. Łęgskiej formalnie ruszyła 28 lipca 2014 roku; tego dnia wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze. Termin realizacji budowy określony specyfikacją przetargową to 30 czerwca 2015 roku, jednak już do końca tego roku ma być gotowy budynek w stanie surowym zamkniętym. Obecnie wykonawca prowadzi zaawansowane prace przy wznoszeniu ścian budynku. Obiekt, który powstaje dzięki staraniom Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego, życzliwości Dyrektora Centrum Onkologii prof. Zbigniewa Pawłowicza oraz zaangażowaniu pacjentów, będzie wsparciem w leczeniu nawet 800 tysięcy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi. Z Zakładu Radioterapii przy ul. Łęgskiej będą korzystali nie tylko mieszkańcy Włocławka, ale także okolicznych powiatów i gmin. Prezydent Andrzej Pałucki jeszcze na etapie powstawania koncepcji budowy Zakładu we Włocławku wielokrotnie spotykał się z pacjentami, którzy mówili o problemach związanych ze specyfiką leczenia nowotworów i o potrzebie wybudowania w naszym mieście placówki umożliwiającej leczenie na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do innych ośrodków medycznych na zabiegi radioterapii. Wykonawcą inwestycji, wyłonionym przez Centrum Onkologii w trybie przetargu, jest Konrocjum Lech-Ebud z Liderem – Przedsiębiorstwem Wielobranżowym LECH Sp. z o.o. z Bydgoszczy, za cenę ostateczną brutto wynoszącą 17 709 481.48 zł.
  • Przystań przy ul. Piwnej i Centrum Kultury Browar B. to kolejne, po Bulwarach im. marszałka Józefa Piłsudskiego, obiekty docenione przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa W tegorocznej edycji ( 2014 ) Konkursu „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw”, Grand Prix w poszczególnych kategoriach otrzymali projektanci: Przystani Wioślarskiej przy ul. Piwnej (mgr inż. arch. Wojciech Ryżyński i firma Modern Construction Systems Sp. z o. o. z Poznania) oraz Centrum Kultury Browar B. (Pracownia Architektoniczna ARCHI-SIZE Jakub Kaczorowski z Włocławka). Przy pomnijmy, że są to już kolejne włocławskie obiekty, docenione przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa i Kapitułę Konkursu „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw”. W 2012 roku Grand Prix w kategorii „obiekty modernizowane objęte ochroną konserwatora zabytków” otrzymały Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przebudowane w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Włocławka. Dziś wszystkie obiekty tętnią życiem, a mieszkańcy uczestniczą w ofercie sportowej i kulturalnej organizowanej przez samorząd Włocławka. Przystań przy ul. Piwnej wraz z bulwarami oraz Centrum Kultury Browar B. promują dobre budownictwo w regionie kujawsko-pomorskim; są także inspiracją twórczych postaw zespołów projektowych i wykonawczych w dziedzinie budownictwa i architektury.
  • MZD poszukuje wykonawcy, który przez 4 lata będzie odpowiedzialny za włocławskie drogi Firma, wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego, przez 4 lata będzie odpowiedzialna za remonty i utrzymanie dróg krajowych, powiatowych, wojewódzkich, gminnych i wewnętrznych we Włocławku. Do obowiązków wykonawcy należeć będą m.in.: roboty ziemne, remonty rozbiórkowe, remont i utrzymanie kanalizacji deszczowej, remonty nawierzchni, konserwacja i remonty sygnalizacji świetlnych, oznakowanie poziome i pionowe, opracowanie projektów organizacji ruchu, roboty i utrzymanie obiektów mostowych, dbałość o zieleń drogową oraz utrzymanie czystości w przejściu podziemnym i windach w rejonie dworca PKP/PKS. Na oferty firm Miejski Zarząd Dróg we Włocławku czeka do końca października. Firma, która złoży najkorzystniejszą ofertę, będzie odpowiedzialna za włocławskie drogi w okresie od 1 stycznia 2015 roku do końca 2018 roku. Więcej szczegółów pod adresem: http://mzdwloclawek.bipgov.net/przetarg,remonty_i_utrzymanie_ulic_na_terenie_miasta_wloclawek_w_latach_2015-_2018,116,1.html.
  • Jutro kolejna okazja, by porozmawiać z urzędnikami o strategii dla Włocławka Trwają konsultacje społeczne projektu Strategii rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego Włocławka na lata 2014-2020 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. W czasie trwania konsultacji, w każdy wtorek, tj. 21 i 28 października, w godzinach od 16.00 do 17.30 w holu głównym Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku będzie można dyskutować nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie Strategii z pracownikami Wydziału Rozwoju Miasta. Projekt dokumentów sporządziła firma „Ageron Polska” na zlecenie Urzędu Miasta Włocławek, realizującego projekt pn. „Delimitacja miejskich obszarów funkcjonalnych Włocławka oraz ich wsparcie poprzez przygotowanie dokumentów planistyczno-strategicznych”. Zainteresowani mogą zapoznać się z projektem dokumentów na stronach internetowych: www.wloclawek.pl, www.bip.um.wloclawek.pl, www.wof.wloclawek.eu. Dokumenty są również do wglądu w siedzibie Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, Wydział Rozwoju Miasta, pokój 206, 207 oraz 210 w godzinach pracy Urzędu. Uwagi i wnioski można składać w wersji pisemnej, ustnie do protokołu lub drogą elektroniczną na formularzu konsultacji społecznych, zamieszczonym podanych wyżej stronach internetowych oraz dostępnym w siedzibie Urzędu. Wypełnione formularze należy wysłać na adres e-mail: rozwoj@um.wlocl.pl lub a.jedrzejowski@ageron.pl, składać osobiście, bądź wysyłać tradycyjną drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Włocławek, Wydział Rozwoju Miasta, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek. Uwagi i wnioski należy przedstawić do 30 października tego roku. Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zostanie zamieszczone na stronie internetowej ratusza oraz na stronie: www.wof.wloclawek.eu. Więcej informacji na temat konsultacji społecznych pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/?app=obwieszczenia&nid=7861.
  • Świetliki – prezentacje artystyczne świetlic środowiskowych W klubie „Zazamcze” po raz pierwszy odbędzie się impreza z udziałem włocławskich świetlic MOPR. „Zacisze”, „Zefir”, „Zachęta”, „Zorza” to miejsca, które stwarzają dzieciom i ich rodzicom przyjazne warunki do rozwoju edukacyjnego, aktywizacji, integracji, a przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo, którego podstawą jest przekonanie o możliwościach uzyskania pomocy w wielu dziedzinach życia. Rola świetlic nie ogranicza się wyłącznie do takiego wsparcia – są one bardzo często oazami twórczego rozwoju dla dzieci i młodzieży. Wiele dzieci posiada talent i potencjał do rozwoju, nie wszystkie mają jednak równe szanse na jego pełną realizację. To właśnie w świetlicach środowiskowych „Zorzy”, „Zachęcie”, „Zefirze” czy „Zaciszu” mają szansę rozwijać zainteresowania i kreatywność oraz podejmować wspólne inicjatywy uczestnicząc w zajęciach artystycznych. Dlatego sprawą bardzo ważną jest pokazanie działalności artystycznej, którą na co dzień realizują włocławskie świetlice. Świetliki – I Przegląd Działalności Artystycznej Świetlic Środowiskowych organizowany jest właśnie z myślą o takich miejscach i ich beneficjentach, a głównym jego założeniem jest umocnienie w dzieciach poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Każda ze zgłoszonych świetlic przygotowała ok. 20 minutowy, autorski program: piosenka, taniec, teatr, plastyka itp., który zaprezentują 25 października o godzinie 11:00 w Klubie „Zazamcze” przy ul. Toruńskiej 87. Wstęp wolny.
  • „Wypędzeni 1939…”  22 października o godzinie 12:00 Centrum Kultury Browar B. zaprasza do głównego holu na wystawę fotografii „Wypędzeni 1939…” upamiętniającą deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. Ekspozycja autorstwa Jacka Kubiaka, Małgorzaty Schmidt oraz Janusza Zemera jest zbiorem ok. 500 fotografii zebranych z polskich i niemieckich archiwów prezentowanych na wielkoformatowych planszach w formie kolażu. Wystawę uzupełniają niemieckie kroniki filmowe.
  • Wirtualna Czytelnia w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zachęca do korzystania z nowej oferty Biblioteki Pedagogicznej – Wirtualnej Czytelni IBUK Libra. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania. Umożliwia szybkie i nowoczesne czytanie książek oraz zaawansowaną pracę z tekstem. Od 1 października Biblioteka Pedagogiczna oferuje bezpłatny dostęp do ponad 900 publikacji elektronicznych, głównie z zakresu nauk pedagogicznych. Z zasobów Wirtualnej Czytelni mogą korzystać przez całą dobę wszyscy aktywni czytelnicy biblioteki. Kod dostępu do zasobów zainteresowani mogą odbierać w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Nowomiejskiej 15 A w godzinach jej otwarcia.
  • Warsztaty rodzinne pt. Zwierzyniec pana Wita Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza dzieci wraz z opiekunami do udziału w rodzinnych warsztatach twórczych pt. „Zwierzyniec Pana Wita”, które odbędą się w niedzielę 26 października 2014 r., o godzinie 11.00, w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.  Rodzinne spotkanie w Zbiorach Sztuki MZKiD będzie miało miejsce na wystawie czasowej „Wit Płażewski (1932-2004). Inspiracja życiem”. Twórczość tego wybitnego włocławskiego rzeźbiarza, projektanta i ceramika, w całym bogactwie tematów i technik, obejmuje także przedstawienia zwierząt. Uczestnicy warsztatów poznają niezwykle ciekawy, fantastyczny „Zwierzyniec Pana Wita”. Artysta obdarzony wybitnym zmysłem obserwacji i analizy kształtów naturalnych, czerpał z nich inspiracje dla fajansowych i szamotowych form. Podążając śladami Wita Płażewskiego, uczestnicy spróbują popatrzeć inaczej na znane nam zwierzęta i zaprojektować wzorowane na nich figurki lub przedmioty użytkowe. Na przygotowanych rysunkach stworzą także propozycje dekoracji malarskich, które podkreślą charakter prac. Po wykonaniu szkiców, tak jak Wit Płażewski, przystąpią do pracy z gliną, z której uformujemy końcową, wzorcową formę. Zapraszamy wszystkich młodych projektantów z opiekunami na wyprawę do „Zwierzyńca Pana Wita” w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, w dniu 26 października 2014 r. o godzinie 11.00. Koszt warsztatów to 5 zł od osoby. Organizatorzy zapewniają materiały. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia chęci udziału do dnia 24 października 2014 r. pod numerem telefonu 54 2323001 lub e-mailem: w.osinskamzkid@op.pl. Zapisy przyjmuje Wioleta Osińska. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Posiedzenia komisji Rady Miasta Dziś (poniedziałek, 20 września) odbędą się posiedzenia dwóch komisji Rady Miasta. O godz. 9.00 w sali nr 302 Urzędu Miasta przy ul. Zielony Rynek 11/13 zaplanowane są obrady Komisji Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej. Natomiast o godz. 11.00, w pokoju nr 20 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku, posiedzenie rozpocznie Komisja Kultury i Sportu.