NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 18.08.2014

Włocławek, dn. 18 sierpnia 2014 r.

  • W żłobku przy ul. Wienieckiej będzie cieplej. Jeszcze w tym roku obiekt zostanie ocieplony Włocławski Urząd Miasta ogłosił przetarg nieograniczony na zadanie: Termomodernizacja budynku Żłobka przy ul. Wienieckiej 34a oraz modernizacja ciągów komunikacyjnych. Przedmiot zamówienia obejmuje swoim zakresem roboty budowlane, w szczególności: 1. ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wraz ze ścianami piwnic, 2. wymianę pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej wraz z ociepleniem, 3. wymianę obróbek blacharskich, 4. wymianę instalacji odgromowej, 5. wymianę oświetlenia zewnętrznego, 6. wymianę rynien i rur spustowych wraz z przykanalikami, 7. wymianę nawierzchni z płytek betonowych, 8. przełożenie trylinki, 9. renowację nawierzchni z lastryka płukanego. Wykonawca zobowiązany jest do realizacji przedmiotu zamówienia w terminie od dnia podpisania umowy do dnia 30 listopada 2014. Na oferty Urząd Miasta czeka do 29 sierpnia 2014 roku w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Zielonym Rynku.
  • Kąpiele w zimnej wodzie, rodzinny konkurs fotograficzny oraz studyjna wizyta w jednym z sąsiednich miast. To jesienno-zimowe propozycje włocławskich „Morsów” Stowarzyszenie „Morsy Kujawskie Włocławek” złożyło ofertę w ramach zadania publicznego. Propozycja „Bądź aktywny z nami – włocławskimi Morsami” będzie realizowana, jeśli uzyska aprobatę Prezydenta Miasta. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, którego głównym celem jest ochrona i promocja zdrowia, propagowanie całorocznych kąpieli w otwartych akwenach wodnych, hartowanie ciała oraz propagowanie zdrowego stylu życia. W związku z wymienionymi celami statutowymi stowarzyszenie proponuje przeprowadzenie programu „Bądź aktywny z nami – włocławskimi Morsami”, w dniach od 01.10.2014 do 29.12.2014 r., którego celem będzie stworzenie warunków do bezpiecznych i komfortowych kąpieli zimowych oraz propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień, jak również zwiększenie aktywności mieszkańców Włocławka w okresie jesienno-zimowym. Atrakcyjność kąpieli w zimnej wodzie, możliwość uzyskania informacji w punkcie konsultacyjnym oraz rodzinny udział w konkursie fotograficznym wpłyną na propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach realizacji zadania publicznego organizowane będą cotygodniowe kąpiele w Jeziorze Czarne, podczas których będzie działał punkt konsultacyjny dla nowych członków oraz osób zainteresowanych. Ponadto zorganizowany zostanie rodzinny konkurs fotograficzny z nagrodami, pt. „Rodzinny spacer z Włocławskimi Morsami w tle”, kurs pierwszej pomocy dla członków stowarzyszenia oraz wizyta studyjna w stowarzyszeniu morsów w Toruniu albo w Płocku. „Morsowanie” ma we Włocławku rosnącą liczbę zwolenników. Liczba członków Stowarzyszenia to 21 osób w roku 2011, a 79 w ubiegłym. Teraz, w dwojaki sposób, do oferty złożonej przez włocławskich „Morsów” można składać uwagi. Druki można pobrać w wersji papierowej w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej, ul. Kościuszki 12, pokój nr 23, lub w wersji elektronicznej ze strony internetowej Urzędu Miasta Włocławek www.wloclawek.pl, zakładka „Organizacje pozarządowe – otwarte konkursy ofert – oferty w trybie pozakonkursowym”. Uwagi można składać do 19 sierpnia br.
  • Ponad tysiąc uczniów z Włocławku będzie mogło skorzystać z rządowego programu „Wyprawka szkolna 2014”. W całym kraju z tej formy pomocy skorzysta blisko 500 tysięcy uczniów W tym roku dla uczniów z wszystkich klas objętych programem wprowadzono jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w br. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie. Według wstępnych szacunków, we Włocławku ze wsparcia w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna 2014” skorzysta około 1 200 uczniów. Przypomnijmy: pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, obejmie uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w: klasach II, III lub VI szkoły podstawowej; klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum; klasach II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie III liceum plastycznego, klasie III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej. Wsparcie obejmuje także uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją; z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera; z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej. Uczniowie ci muszą posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dofinansowanie, w zależności od kategorii, będzie wynosić: do kwoty 175 złotych, do kwoty 225 złotych, do kwoty 325 złotych, do kwoty 350 złotych, do kwoty 390 złotych, do kwoty 445 złotych, do kwoty 607 złotych, do kwoty 770 złotych. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w 2014 r. z programu będzie mogło skorzystać ok. 488 tys. uczniów, w tym ok. 121 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Więcej o Wyprawce Szkolnej 2014 można przeczytać na: http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1118-wyprawka-szkolna-w-2014-r
  • Blisko 1,5 mln złotych, w tym ponad 700 000 tysięcy wkładu własnego przeznaczono dotychczas na budowę szkolnych placów zabaw we Włocławku 4 października 2013 r. został otwarty ósmy plac zabaw, wybudowany w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”. Plac powstał przy Zespole Szkół nr 8, na Zawiślu. Budowa placu zabaw na osiedlu Zawiśle była jedną z propozycji złożonych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim na rok 2013. Za wybudowaniem placu zabaw dla dzieci na Zawiślu głosowało ponad 250 mieszkańców. Samorząd Włocławka uzyskał dotację wojewody na ten cel, podobnie jak na budowę dotychczasowych siedmiu placów. Place zabaw „Radosna szkoła” funkcjonują już przy: Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Cyganka, Zespole Szkół nr 9 na ul. Promiennej, Szkole Podstawowej nr 10 na ul. Starodębskiej, Zespole Szkół nr 11 na ul. Papieżka, Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Wiejskiej 29, Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Gałczyńskiego i Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Wienieckiej. Wyposażenie placów stanowią estetyczne, bezpieczne elementy, m.in.: huśtawki, bujak, linarium, sześcian gimnastyczny oraz mostek-równoważnia.
  • „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”To projektprowadzony przez Stowarzyszenie „AZYL” Na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy z siedzibą w Toruniu. Celem pracowników Stowarzyszenia jest zapewnienie wsparcia w uzyskaniu bezpłatnej i profesjonalnej pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej i innych świadczeń osobom pokrzywdzonym przestępstwem, a także członkom ich rodzin. Projekt, który realizowany jest na terenie Włocławka, Chodcza i Dobrzynia nad Wisłą ma ułatwić osobom potrzebującym  pomocy dostęp do profesjonalnej pomocy świadczonej przez radcę prawnego oraz psychologa. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do rodzin osób uzależnionych i zagrożonym wszelkiego rodzaju uzależnieniami, które z kolei rodzą przemoc w rodzinie zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Pracownicy Stowarzyszenia prowadzą również działania ukierunkowane na zapobieganie wszelkiego rodzaju zjawiskom patologicznym oraz kładą nacisk na zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym oraz na promowanie właściwych postaw społecznych. Projekt finansowany jest z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości. Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać pod adresem: http://www.azyltorun.org.pl lub też w miejscowych filiach, gdzie udzielna jest pomoc: we  Włocławku przy ul. Okrzei 61  (Klub Integracji Społecznej) we wtorki w godzinach 13:00-18:00 w czasie dyżuru radcy prawnego i w godzinach 11:00–16:00 w czasie dyżuru psychologa (konsultacje) oraz w  godzinach 16:00-18:00 w grupach psychoterapii. Natomiastpomoc prawnika można uzyskać wśrody w godzinach 15:00-18:00  i wczwartki w godzinach 15:40:17:40. Dyżur telefoniczny osoby I kontaktu pod numerem: 796-106-802w każdy piątek  w godz. 15:30 – 18:30. Natomiast filia w Dobrzyniu n. Wisłą przy ul. Szkolnej 2 (Dobrzyński Dom Kultury ŻAK) czynna jest w czwartkiw godzinach: 13:00-19:30 – dyżur psychologa i w godzinach 14:00-19:00 dyżur radcy prawnego. Osoby chcące uzyskać pomoc w filii w Chodczu przy ul. Wyszyńskiego 16 (Świetlica)zapraszamy we wtorki w godzinach 15:30 – 20:30 na dyżur prawnika i w środy w godzinach 12:00–17:00 na dyżur psychologa (II i IV tydzień miesiąca). Dyżur telefoniczny osoby I kontaktu pod numerem: 796-106-802 w każdy poniedziałek w godz. 15:30–18:30.
  • Zdrowo żyj – to przedostatni motyw przewodni „Barki” dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia Do końca wakacji Centrum Kultury Browar B. realizuje program „Barka”, który skierowany jest do młodych włocławian w wieku 8+ z terenu Starego Miasta, chcących  aktywnie spędzić wakacje. Na program składa się dziewięć motywów przewodnich – tematów tygodnia, które realizowane są poprzez warsztaty, animacje, gry, zabawy i eksperymenty. W programie tematy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, skautingu, tańca, plastyki, sportu, nauk ścisłych, zdrowego stylu życia oraz wiele innych. W tym tygodniu motywem przewodnim jest Zdrowie. Dzieci i młodzież ze Śródmieścia mogą uczestniczyć w zajęciach od 19 do 21 sierpnia w godzinach od 10.00 do 15.00 na Bulwarach przy pomniku Ludzi Pracy. Program „Barka” finansowany jest przez Gminę Miasto Włocławek.
  • Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na przedstawienia kukiełkowe Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku zaprasza na przedstawienia kukiełkowe w wykonaniu Teatru Lalek „Czarodziej” z Warszawy. Przedstawienia odbędą się 20 sierpnia br. o godzinie 11:00 w Świetlicy „Zachęta” przy ul. Wienieckiej 42 – przedstawienie „Zaczarowana Zatoka”. Następne przedstawienie o godzinie 14:00 w Filii nr 6 przy ul. Żytniej 66/68 (czytelnia) zatytułowane „O Kasi, co gąski zgubiła” oraz o godzinie 16:30 na Placu Zabaw przy ul. Norwida (Osiedle Południe)  przedstawienie pod tytułem „Zaczarowana Zatoka”. W przypadku niepogody przedstawienie odbędzie się na Placu Zabaw przy Przedszkolu nr 36 przy ul. Wyspiańskiego 3. Przedstawienia zorganizowane są w ramach projektu „Z książką mądrze i zdrowo” finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.
  • Zapraszamy na Biesiadę Kasztelańską pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławek To już ostatnia okazja w tym roku, by wspólnie z przyjaciółmi bawić się w ramach Biesiad Kasztelańskich, organizowanych przez markę Kasztelan. Zapraszamy wszystkich włocławian 23 sierpnia od godziny 15:00 na plac przy Hali Mistrzów. Dla gości organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. Na scenie pojawi się grono najlepszych polskich artystów – zespół Perfect, Alexandra Jabłonka, D-Bomb i ShowTime. Poza sceną będzie równie ciekawie – spotkanie z koszykarzami Anwil Włocławek, pokazy kulinarne i wiele konkursów z nagrodami. Program tegorocznej Biesiady Kasztelańskiej jest szczególnie bogaty. Poza wspomnianymi koncertami, pokazami i konkursami, organizatorzy przygotowali muzyczne zakończenie – na specjalnym after party zagra DJ Mafia Mike. Biesiady Kasztelańskie to cykl imprez od lat z powodzeniem organizowany w wybranych miastach Północnego Mazowsza i Kujaw. Biesiady Kasztelańskie to doskonała okazja do spotkań i wspólnej zabawy dla tysięcy mieszkańców regionu.  W tym roku, poza Włocławkiem, odbyły się też w Płocku, Ciechanowie i Mławie. Szczegółowe informacje na temat wszystkich Biesiad Kasztelańskich można znaleźć na stronie www.browarkasztelan.pl\biesiady.