NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 16.03.2018

Włocławek, dn. 16 marca 2018 r.

  • Zakończenie naboru wniosków o udział w Programie priorytetowym EKOpiec2018 Prezydent Miasta Włocławek informuje, że w dniu 15 marca 2018 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie dotacji celowej z Programu priorytetowego EKOpiec2018 na wymianę źródeł zasilanych paliwami stałymi w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie miasta Włocławek.

    Została zebrana wymagana ilość wniosków, tj. 75 sztuk. Wnioski te zostały wstępnie ocenione i zakwalifikowane do programu. Dodatkowe 50 sztuk wniosków zostało przyjętych i umieszczonych na tzw. liście rezerwowej. Wnioskodawcy z listy rezerwowej będą mogli wziąć udział w programie jedynie w przypadku rezygnacji wnioskodawców z listy głównej.

    Wydział Środowiska w terminie od dnia 19 marca do dnia 28 marca 2018 r., wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, będzie prowadził oględziny terenowe zweryfikowanych wniosków.

  • Od 19 do 23 marca wspólnie z mieszkańcami będziemy ozdabiać ogromną pisankę
    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zachęcamy wszystkich mieszkańców Włocławka, by ozdobili wyjątkową pisankę, która stanie w holu Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku.

    W przyszłym tygodniu, od poniedziałku 19 marca do piątku 23 marca, pisanka będzie czekać na wszystkich chętnych, którzy chcieliby udekorować ją zgodnie ze swoją wyobraźnią.

    Wynik tego przedsięwzięcia będzie można podziwiać podczas zaplanowanego w dniach 24-25 marca Włocławskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się na placu Wolności.

  • Sportowcy włocławskich klubów ze stypendiami marszałka województwa Wczoraj w Toruniu odbyła się gala wręczenia tegorocznych stypendiów sportowych samorządu województwa. Finansowe wsparcie otrzymało 142 zdolnych zawodników, reprezentujących 20 dyscyplin sportowych.

    W gronie stypendystów są zawodnicy włocławskich klubów: LKS Vectra Włocławek (Klaudia Kazimierska), MKS Olimpijczyk Włocławek (Angelika Szymańska), KS Champion Włocławek (Michał Jarliński), WTW Włocławek (Fabian Barański, Tomasz Budzyński, Grzegorz Ziółkowski, Bartosz Jarzembowski).

    Stypendia w wysokości do 350 złotych miesięcznie zostały przyznane na okres dziesięciu miesięcy.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32227-stypendia-marszalka-dla-sportowcow

  • Podsumowanie projektu „Śródmiejskie obchody Święta Kobiet – Włocławek 2018” Projektu pn. „Śródmiejskie obchody Święta Kobiet – Włocławek 2018” realizowany był od 1 do 12 marca. W tym czasie w Śródmieście Cafe odbyło się 9 warsztatów: haftu i szydełkowania, malarstwa, plastyki i florystyki.

    Dodatkowo, 5 marca we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się spotkanie o tradycjach kujawskich.

    Minigrant zorganizowało Stowarzyszenie Starówka, które planuje kolejne przedsięwzięcia w przyszłości.

    14 marca w Szkole Podstawowej Nr 3 odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu.

    Na uroczystość przybyły m.in. Pełnomocnik Prezydenta ds. rewitalizacji – Barbara Moraczewska, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta – Agnieszka Biesiada oraz Dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu – Honorata Maj.

    Na uroczystości obecni byli również słuchacze Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Stowarzyszenia Starówka i uczestnicy warsztatów.

    Poza podsumowaniem działań odbywających się głównie w Śródmieście Cafe w ciągu ostatnich dwóch tygodni, wystąpił zespół wokalny „Echo Starówki” oraz dzieci ze Szkoły Tańca Judyty Witkowskiej.

    Założeniem projektu była integracja mieszkańców śródmieścia, członków stowarzyszenia oraz lokalnej społeczności poprzez uczestniczenie w warsztatach.

    Warsztaty i spotkania miały zbudować i wzmocnić dobre relacje pomiędzy seniorami śródmieścia, a pozostałymi mieszkańcami. Zadania skierowane były do lokalnej społeczności z uwzględnieniem wzajemnego uczenia się od siebie, kultywowania wspólnych spotkań związanych z rękodziełem – szydełkowaniem, haftem, florystyką i malarstwem.

    Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich pokoleń, co bardzo dobrze widoczne było podczas zajęć plastycznych. Współpracowali ze sobą najstarsi z najmłodszymi mieszkańcami Śródmieścia.

    Projekt Stowarzyszenia Starówka był kolejnym już minigrantem zrealizowanym w ramach Wsparcia Projektów Lokalnych. Do tej pory odbyły się już m.in.: Gwoździarnia i Włocławscy Seniorzy dla Śródmieścia.

    Fundusze na projekty lokalne jeszcze są – zachęcamy do złożenia wniosku.

  • Dziś we Włocławku odbędzie się finał III Regionalnego Konkursu Młodych Logistyków Zmagania rozpoczną się o godz. 9.00 w Kujawskiej Szkole Wyższej.

    Konkurs obejmuje podstawową wiedzę oraz umiejętności z zakresu logistyki, transportu i spedycji.

    Do II etapu przystąpi ok. 44 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Włocławka i regionu.

    Dziś poznamy zwycięzców Konkursu. Najlepsi otrzymają m.in. nagrody rzeczowe, dyplomy i wyróżnienia. Ale zanim to nastąpi, w oczekiwaniu na wyniki, wszyscy uczestnicy II etapu wraz z opiekunami wyjadą na krótką wycieczkę do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Finał Regionalnego Konkursu Młodych Logistyków odbędzie się ok. godz. 14.30-15.00 w sali nr 50 V p. Collegium Novum przy ul. Okrzei 94A.

    Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut Logistyki i Techniki Kujawskiej Szkoły Wyższej oraz Wydział Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

  • Dziś rozpoczyna się ogólnopolska konferencja: „Niepełnosprawni na rynku pracy – przeszkody, możliwości, marzenia” W dniach 16-18 marca br. Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych działające w PWSZ we Włocławku organizuje I Ogólnopolską Konferencję Naukowo – Szkoleniową dla studentów niepełnosprawnych pt. „Niepełnosprawni na rynku pracy – przeszkody, możliwości, marzenia”.

    Konferencja o charakterze ogólnopolskim jest organizowana pierwszy raz przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych. Celem konferencji jest ujęcie tematu niepełnosprawności pod względem aspektów ekonomicznych, społecznych, informatycznych, a także pod względem zachowań i relacji z osobami niepełnosprawnymi. Konferencja będzie mieć charakter naukowo-szkoleniowy.

    Gośćmi konferencji będą przedstawicieli różnych dziedzin nauki, doktoranci, studenci i osoby związane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

    Konferencja odbędzie się w Pensjonacie i Klubie Jeździeckim Michelin. Rozpoczęcie nastąpi dziś o godz. 16.00.

    Szczegółowa informacja na ten temat: https://www.pwsz.wloclawek.pl/8-aktualnosci/1424-zaproszenie-na-konferencje

  • Dziś dyżur pracownika Urzędu Skarbowego w Kawiarni Obywatelskiej Coraz mniej czasu pozostaje na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.

    Przypomnijmy – PIT należy złożyć do 30 kwietnia.

    Włocławski fiskus, podobnie jak w zeszłym roku, zorganizował w Kawiarni Obywatelskiej „Śródmieście Cafe” dyżury swoich pracowników.

    Kolejny dyżur odbędzie się dziś w godzinach 14.00 a 15.30.

    Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują pomocy przy swoim rozliczeniu podatkowym.

    Informacja jest opublikowana: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,dyzur_pracownika_urzedu_skarbowego_,226.html

  • Promocja tomiku poetyckiego Dziś o godz. 16.00 Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Łęgskiej zaprasza na promocję nowego tomiku Krzysztofa Niedziałkowskiego: „Na osi czasu i życia”.

    Oprawa muzyczna: Justyna Kacperska (kompozycje własne).

  • Spektakl: „Basia sama w domu, czyli moje najgorsze święta…” Dziś o godz. 17.30 na scenie Teatru Impresaryjnego zagości przedstawienie Teatru Rębacz: „Basia sama w domu, czyli moje najgorsze święta…”

    Reżyseria: Marek Rębacz. Grają: Klaudia Kuchtyk, Sławomir Pacek, Lech Dyblik, Mikołaj Roznerski.

    Pełna informacja o spektaklu: http://teatrwloclawek.pl/basia-sama-w-domu-czyli-moje-najgorsze-swieta-2/

  • Wernisaż fotografii Tomasza Sobeckiego pt. „Dynamika miasta” Dziś o godz. 18.00 w Centrum Kultury Browar B. nastąpi wernisaż wyjątkowej ekspozycji fotografii Tomasza Sobeckiego.

    Artysta w swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych w prestiżowych polskich galeriach artystycznych i fotograficznych oraz liczne wystawy indywidualne za granicą.

    Na wernisaż – wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 29 kwietnia 2018 r.

    Pełna informacja o wydarzeniu i artyście: http://ckbrowarb.pl/wernisaz-fotografii-tomasza-sobeckiego-pt-dynamika-miasta/

  • Eachtra – Celtycka Podróż w Wigilię dnia św. Patryka To multimedialny spektakl muzyczno-taneczny, który włocławska publiczność zobaczy dziś o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Browar B.”. Wystąpią muzycy z Jig Reel Maniacs oraz tancerze Tuatha & Ellorien.

    Muzycy i tancerki współtworzą widowisko muzyczno-taneczne łączące elementy kultur Szkocji i Irlandii, Walii i Bretanii. Delikatne tańce w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, naturalnie komponują animacjami, recytowanymi fragmentami literatury oraz żywą muzyką.

    Pełna informacja na ten temat: http://ckbrowarb.pl/eachtra-celtycka-podroz-w-wigilie-dnia-sw-patryka/

  • Włocławek w akcji Global Greening 17 marca dziewiętnaście polskich miast z okazji Dnia św. Patryka podświetli na zielono słynne obiekty. Staną się one częścią projektu Global Greening wraz z Empire State Building w Nowym Jorku, wodospadami Niagara, Krzywą Wieżą w Pizie, Operą w Sydney oraz wieloma innymi znanymi miejscami na całym świecie.

    Z bursztynowego na zielony swoją iluminację zmieni również Centrum Kultury Browar B.

  • Mobilne PSZOKI w sobotę na ulicach Jutro dostępne będą mobilne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. MPSZOK-i. Do MPSZOK będzie można dostarczyć odpady komunalne, m.in. baterie, akumulatory, świetlówki oraz odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

    Zostało wyznaczonych 6 lokalizacji: aleja Jana Pawła II w godz. od 7:30 do 10:30, ul. Promienna w godz. od 7:30 do 10:30, ul. Broniewskiego w godz. od 7:30 do 10:30, ul. Witoszyńska 16/Grodzka 82 w godz. od 11:00 do 14:00, Zielony Rynek w godz. od 11:00 do 14:00, ul. Ostrowska w godz. od 11:00 do 14:00.

    Informacja jest opublikowana: http://www.zbierajselektywnie.pl/mobilne-punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-organizowane-w-dniu-17-marca-2018r

  • Sympozjum naukowe: „Ks. Janusz Stanisław Pasierb – zanurzony w Bogu, sztuce i poezji. 25 lat po śmierci” Jutro we Włocławku odbędzie się sympozjum poświęcone ks. Januszowi Stanisławowi Pasierbowi – znanemu polskiemu poecie i eseiście, historykowi oraz wybitnemu znawcy kultury i sztuki. Do naszego miasta zjadą wybitni specjaliści działalności ks. Pasierba, współpracownicy i przyjaciele.

    Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem JE ks. bp. dr. Andrzeja Suskiego z homilią JE ks. bp. prof. dr hab. Michała Janochy. Następnie, o godz. 11.30 w Collegium Novum Kujawskiej Szkoły Wyższej przy ul. Okrzei 94A rozpocznie się sympozjum, gdzie w pierwszej jego części będą wystąpienia poświęcone działalności naukowej i kulturalnej ks. Pasierba, a w drugiej części – wspomnienia o Nim.

    Wstęp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

  • Bieg: „Od Nas – dla Was” 17 marca na terenach Nadleśnictwa Włocławek (okolice jeziora Łuba) odbędzie się bieg: „Od Nas – dla Was”. Głównym celem imprezy będzie zbiórka pieniędzy na pomoce i specjalistyczny sprzęt do zajęć hortiterapii dla osób niepełnosprawnych.

    Bieg odbędzie się na dystansie 5 km.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.zs3wek.pl/7-zespol-szkol-nr-3/1768-zapraszamy-do-udzialu-w-charytatywnym-biegu

  • Warsztaty „Z malowanej skrzyni – Malujemy jajka” Impreza odbędzie się 17 marca w godz. 9.30 -11.30 w Izbie Tradycji Kujaw w Centrum Kultury „Browar B.”.

    Organizatorzy chcą przypomnieć, że choć w sklepach można dziś kupić gotowe pisanki, żadne nie mają takiego uroku, jak własnoręcznie malowane, zaś okres przed Wielkanocą jest dobrym czasem na ocalenie tradycji malowania jaj.

    Warsztaty malowania jaj w kujawskie wzory poprowadzi artystka ludowa Krystyna Zagrabska. Imprezę wzbogacą występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

    Pełna informacja na ten temat: http://ckbrowarb.pl/warsztatow-z-malowanej-skrzyni-malujemy-jajka/

  • „Bawialnia” – warsztaty w Klubie Zazamcze 17 marca o godz. 11.00 w Klubie „Zazamcze” przy ul. Toruńskiej 87 rozpoczną się warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy stworzą oryginalne ozdoby związane ze Świętami Wielkanocnymi.

    W wykonywaniu zajączków, kurek, baranków i stroików wielkanocnych pomagać będzie Małgorzata Tomaszkiewicz, która pokaże również jak przyozdobić wielkanocny koszyczek. Do wykonania ozdób świątecznych używane będą tradycyjne materiały: bibuła, bukszpan, kolorowe wycinanki itp.

    Pełna informacja o wydarzeniu: http://ckbrowarb.pl/bawialnia-wielkanoc/

  • Przedświąteczny kiermasz w muzeum 18 marca w godzinach od 10.00 do 15.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się XIV Kiermasz Wielkanocny.

    Wśród wystawców znajdą się twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz rękodzielnicy z Aleksandrowa Kujawskiego, Inowrocławia, Izbicy Kujawskiej, Kowala, Torunia, Włocławka i wielu innych miejscowości.

    Na stoiskach pojawią się ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, drewna.

    Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów mogą liczyć na  kramy z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, biżuterią ze srebra i kamieni, torbami, zabawkami.

    Wytwórcy swojskiego i ekologicznego jadła zaproponują tradycyjne wypieki, przetwory, miody, sery, chleby, wędliny, kawy i herbaty.

    Świąteczny nastrój wprowadzą warsztaty plastyczne dla dzieci oraz wystawa pt. „Wielkanocne pisanki”, na której zaprezentowane zostaną klasyczne i współczesne dekoracje jajek (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt). Uczestnicy imprezy będą mogli również zwiedzić nowo otwartą wystawę czasową „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”.

    Pełna informacja na ten temat: http://muzeum.wloclawek.pl/swieta-tuz-tuz-3/

  • Rodzinny spektakl familijny: „Wielkanocy renifer” 18 marca o godz. 11.00 w Teatrze Impresaryjnym rozpocznie się przedstawienie dla całych rodzin, zatytułowane: „Wielkanocny renifer”.

    Co wspólnego ma renifer ze Świętem Wielkanocy? Żeby się tego dowiedzieć, organizatorzy zapraszają na spektakl, w którym poznacie młodego renifera Renia z mikołajkowego zaprzęgu.

    Pełna informacja na ten temat: http://teatrwloclawek.pl/wielkanocny-renifer-2/

  • IX Wielkanocne Święto Żuru Kujawskiego W niedzielę o godz. 00 na placu przy Klubie Łęg (ul. Płocka 246) rozpocznie się tegoroczne Święto Żuru Kujawskiego.

    Impreza ta jest pierwszą propozycją plenerową wiosny 2018, otwierającą sezon imprez „pod chmurką”.

    W czasie oceny jurorów oraz degustacji wystąpią: zespół „Łęgowianie” oraz gawędziarka ludowa.

    Wstęp wolny, organizatorzy serdecznie zapraszają.