NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 15.02.2017

Włocławek, dn. 15 lutego 2017 r.

  • We Włocławku gości delegacja pedagogów z Ukrainy Dziś, tj. 15 lutego o godz. 14.00, programem artystycznym w Teatrze Impresaryjnym rozpocznie się wizyta przedstawicieli oświaty Ukrainy we Włocławku.

    Na godzinę 15.00 w Liceum Marii Konopnickiej przy ul. Bechiego zaplanowano panel dyskusyjny poświęcony m.in.: systemowi edukacji obecnemu i planowanemu w Polsce i na Ukrainie, nauczaniu języków obcych w obu krajach, a także najpopularniejszym kierunkom kształcenia w Polsce i na Ukrainie.

    Goście z Ukrainy zwiedzą również Centrum Kultury Browar B.

    Wizyta we Włocławku jest częścią pobytu delegacji w województwie kujawsko-pomorskim.

  • Przetarg na projekt pierwszego etapu średnicówki Urząd Miasta ogłosił kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. budowa trasy średnicowej – I etap od ul. Toruńskiej. Jest to trzecie postępowanie przetargowe, dwa poprzednie zostały unieważnione.

    Określony w specyfikacji przetargowej czas na sporządzenie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wynosi 14 miesięcy.

    Przedmiotowa inwestycja ma obejmować budowę nowego ciągu komunikacyjnego łączącego ulicę Toruńską i ulicę Promienną wraz z wykonaniem w szczególności: węzła drogowego z ul. Toruńską, drogowego wiaduktu/ obiektu mostowego nad linią kolejową nr 18 relacji Kutno – Piła, skrzyżowania z ul. Promienną, włączenia wewnętrznej drogi wjazdowej na teren lasu w rejonie Stacji Uzdatniania Wody „Zazamcze”, podziemnego tunelu dla pieszych i rowerzystów pod trasą średnicową w rejonie ul. Promiennej, likwidacji istniejącej i budowy nowej pętli autobusowej przy na ul. Promiennej.

    Data otwarcia ofert w tym przetargu to 22.02.2017.

  • Inwestycje drogowe w rejonie Włocławka Ruszają kolejne duże inwestycje na drogach wojewódzkich w rejonie Włocławka. W oparciu o środki Regionalnego Programu Operacyjnego w południowo-wschodniej części regionu zmodernizowanych zostanie około 180 kilometrów ważnych arterii – informuje Urząd Marszałkowski w serwisie kujawsko-pomorskie.pl

    Obecnie trwają postępowania przetargowe na wybór wykonawców, którzy zmodernizują 15- kilometrowy odcinek trasy z Brześcia do Kowala oraz 22-kilometrowy odcinek drogi z Lipna do Kamienia Kotowego. Projekty przewidują wzmocnienie jezdni i poszerzenie ich do 7 metrów. Poprawi się geometria najważniejszych skrzyżowań, przebudowane zostaną zatoki autobusowe, chodniki oraz zjazdy na teren posesji. W miejscowości Kamień Kotowy na drodze nr 559  powstanie rondo, które zastąpi mało bezpieczne skrzyżowanie z drogą nr 541. W Gołaszewie na drodze nr 265 powstanie nowy przejazd kolejowy – takie rozwiązanie (zamiast wiaduktu) wybrano w toku konsultacji społecznych. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasach pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe.

    Kolejne przygotowywane inwestycje to przebudowy dróg nr 269 (Kowal-Izbica Kujawska, 42 kilometry) oraz nr 270 (Brześć Kujawski-Izbica Kujawska, 29 kilometrów). W opracowaniu są programy funkcjonalno-użytkowe dla tych zadań. Ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców planowane jest jeszcze w tym roku.

    Zgodnie z Kujawsko-Pomorskim Planem Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej ze środków europejskich finansowana będzie też przebudowa 58-kilometrowego odcinka drogi nr 266 łączącej Ciechocinek, Aleksandrów Kujawski, Radziejów i Piotrków Kujawski oraz 14 kilometrowego odcinka trasy nr 563 z Rypina do granicy województwa. Łącznie na modernizację dróg w południowo-wschodniej części województwa w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny trafi około 260 milionów złotych.

    Wśród innych planowanych zadań inwestycyjnych w tej części regionu są remonty odcinków dróg nr 265 z Kowala do granicy województwa oraz nr 558 z Lipna do Dobrzynia nad Wisłą. Trwa już opracowywanie dokumentacji projektowej dla tych zadań. W tym roku kontynuowane będą też prace na trasie nr 268 Brześć Kujawski-Brzezie.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/30438-drogowe-inwestycje-w-rejonie-wloclawka

  • Dyżur w kawiarni obywatelskiej Dziś, tj. 15 lutego w kawiarni obywatelskiej będzie można się spotkać z pracownikiem Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej Nr 3 „Wschód”.

    Na dyżur zapraszamy w godzinach od 13.00 do 15.00.

  • Szkolenie „Fundraising i kampania 1% – mity i fakty” Czym jest fundraising? To budowanie relacji z darczyńcami. W Polsce fundacje i stowarzyszenia potrafią zazwyczaj lepiej lub gorzej pisać wnioski o dotacje, ale rzadko potrafią wykorzystać inne źródła finansowania swoich działań, takie jak datki od osób indywidualnych i 1%.

    Podczas seminarium uczestnicy wraz ze szkoleniowcem zastanowią się wspólnie nad tym, jak zacząć fundraising w organizacji i od czego zależy sukces w pozyskiwaniu środków. Skupią się i będą ćwiczyć na przykładach kampanii 1%.” Rozprawią się także z najbardziej powszechnymi mitami na temat pozyskiwania funduszy dla organizacji pozarządowych.

    Szkolenie odbędzie się 24 lutego w godzinach od 11:30 do 18:00 we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej.

    Liczba miejsce ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Szczegóły naboru na szkolenie oraz harmonogram spotkania są dostępne na stronie: http://cop.wloclawek.pl/2017/02/fundraising-i-kampania-1-mity-i-fakty/

  • Najpiękniejsze melodie świata w Browarze B. Dziś, tj. 15 lutego o 19.00 w Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się występ Jacka Silskiego i Marty Pagacz-Janik.

    Jacek Silski współpracował m.in.: z Operą Śląską, Państwową Operą we Wrocławiu czy Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Obecnie jest solistą Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Przy Pałacu w Wilanowie. Jackowi Silskiemu towarzyszyć będzie Marta Pagacz-Janik, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym, artystka Opery Śląskiej w Bytomiu.

    Informacja o koncercie: http://ckbrowarb.pl/koncert-jacka-silskiego-i-marty-pagacz-janik/

  • Rodzinne warsztaty twórcze z papierem w roli głównej Dnia 26 lutego w Galerii przy ul. Miedzianej odbędą się kolejne warsztaty twórcze o familijnym charakterze.

    Plastyczne spotkanie dzieci, rodziców i dziadków będzie nosiło tytuł: „Z papieru”. Uczestnicy poznają surowce i narzędzia do produkcji papieru. Z barwnej masy przygotują własne dekoracyjne arkusze papieru.

    Na warsztaty można się zapisywać, dzwoniąc pod numer telefonu: 54 411 21 20.

  • Zabytki we Włocławku. Kościół św. Witalisa Skromnie „przytulający się” do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, kościół pod wezwaniem świętego Witalisa jest najstarszym zachowanym zabytkiem Włocławka i jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w regionie.

    W latach 1330 – 1411 pełnił funkcję katedry, potem był kościołem przyszpitalnym, w osiemnastym wieku chciano go przejąć na cerkiew – dzieje tej niewielkiej świątyni odzwierciedlają bogatą historię włocławskiego grodu.

    Dla wielu osób kościół św. Witalisa jest miejscem dość tajemniczym, a to dlatego, że jako kościół seminaryjny Wyższego Seminarium Duchownego dostępny jest dla wiernych jedynie w dniu odpustu św. Witalisa, tj. w drugą niedzielę maja i sporadycznie w innych okolicznościach.

    Zatem, jakie tajemnice kryje ta świątynia i jej otoczenie?

    Odwiedzając kościół św. Witalisa warto spojrzeć w górę. W połowie szesnastego wieku drewniane, gotyckie sklepienie zastąpiono sklepieniem murowanym, które zachowało się do dziś. Uwagę zwiedzających zwraca również oryginalne zdobienie z motywem czteroliścia. Motyw ten, w różnych kombinacjach, był podstawą konstrukcji gotyckiego maswerku ściennego.

    W kościele św. Witalisa do dnia dzisiejszego zachowały się i pozostają w użyciu, organy wykonane przez włocławska firmę S. Truszczyńskiego.

    Do początku dziewiętnastego wieku kościół św. Witalisa otoczony był cmentarzem, na którym spoczywali duchowni z katedry i ubodzy z pobliskiego szpitala, a w czasie okupacji świątynia służyła do odprawiania niedzielnych nabożeństw dla żołnierzy niemieckich, którzy przebywali w szpitalu wojennym.

    Setki lat istnienia kościoła owocowały kolejnymi pracami restauratorskimi. Pierwsza, gruntowna renowacja miała miejsce w latach 1534 – 1544. Ponad 170 lat później, po roku 1717, od północnej strony prezbiterium dobudowano niewielką zakrystię sklepioną kolebkowo. Począwszy od polowy dziewiętnastego wieku, kościół pod wezwaniem świętego Witalisa, zwany już kościołem seminaryjnym, był wielokrotnie remontowany. W 1928 roku zniesiono ogrodzenie zasłaniające świątynię, a w jego miejsce pojawiło się nowe, które znamy do dziś – w postaci betonowych słupków połączonych żelaznymi łańcuchami. Kościół ponownie, gruntownie odrestaurowano w latach 70. dwudziestego wieku.

    Ostatnie prace miały miejsce w latach 2000-2002 i w roku 2009. Renowację kościoła świętego Witalisa wsparł samorząd Włocławka z puli środków na prace przy zabytkach.