NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 14.06.2018

Włocławek, dn. 14 czerwca 2018 r.

  • Briefing prasowy w MOPR Dziś o godz. 14.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Ogniowej rozpocznie się briefing prasowy, którego tematem będzie świadczenie „Dobry Start 300+”.

    Zapraszamy przedstawicieli redakcji.

  • Spotkanie z Jubilatami Życia Dziś o godz. 12.00 w sali bankietowej „Casino” przy ul. Żytniej odbędą się obchody Święta Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

    Będzie to również spotkanie z Jubilatami Życia, którzy zostaną uhonorowani listami gratulacyjnymi Prezydenta Włocławka.

  • Dziś w katedrze msza święta w intencji Włocławka Dziś o godz. 18.00 w bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza święta w intencji Włocławka oraz jego patrona, biskupa Michała Kozala.

    Przypomnijmy, że 14 czerwca 1987 roku w Warszawie, podczas słynnej mszy przed Pałacem Kultury i Nauki, papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji biskupa Michała Kozala. Dokładnie 42 lata później, 8 października 2002 roku, Rada Miasta Włocławka uchwałą promulgowała uznanie przez Stolicę Apostolską błogosławionego Michała Kozala Patronem Miasta Włocławka.

    Michał Kozal urodził się 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Po ukończeniu niemieckiej szkoły średniej wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 23 lutego 1918 roku otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze gnieźnieńskiej. W 1939 roku papież Pius XII mianował ks. M. Kozala biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Sakrę biskupią otrzymał 13 sierpnia 1939 r. w katedrze we Włocławku z rąk bp. Karola Radońskiego.

    Podczas II wojny światowej został wywieziony do obozu w Dachau, gdzie służył przysługą kapłańską wszystkim potrzebującym. Zupełnie wycieńczony zachorował na tyfus i zmarł 26 stycznia 1943 roku.

    Informacja na ten temat jest opublikowana: http://www.wloclawek.pl/pl/wydarzenie/9/8927/msza-swieta-w-intencji-wloclawka

  • Jeszcze dziś i jutro trwa nabór propozycji do Budżetu Obywatelskiego, zachęcamy do udziału! Formularz zgłoszenia propozycji do Budżetu Obywatelskiego jest dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej wloclawek.pl oraz na stronie internetowej: https://bo.wloclawek.eu/ , a także w formie papierowej w: Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku 11/13, Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12a oraz w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Bojańczyka 11/13.

    Zgłaszający może złożyć więcej niż jedną propozycję do Budżetu Obywatelskiego Włocławka na rok 2019. Obowiązuje zasada, że każdą z propozycji należy złożyć na osobnym formularzu. Należy też pamiętać, że ta sama propozycja nie może być zgłoszona do dwóch puli środków. Wybór puli, do której propozycja zostaje zgłoszona (ogólnomiejska lub okręgowa), należy do zgłaszającego.

    Nabór propozycji do Budżetu Obywatelskiego zostanie zamknięty 15 czerwca,

    Weryfikacja propozycji oraz ogłoszenie listy propozycji nastąpi do dnia 17 sierpnia 2018 roku. Głosowanie odbywać się będzie od 20 sierpnia do 7 września.  Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 28 września.

    Ważne jest, że w edycji Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok może wziąć udział każdy mieszkaniec Włocławka, który ukończył 16 lat. Co więcej, w tej edycji można złożyć propozycję dotyczącą innego okręgu niż ten, w którym mieszkamy. Miejsce zamieszkania i teren, którego dotyczy dany projekt nie muszą mieć ze sobą związku. Ta sama zasada, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, będzie dotyczyła również głosowania.

    Łącznie do rozdysponowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 są 4 miliony złotych: 1 milion w puli ogólnomiejskiej i 3 miliony złotych do rozdysponowania w poszczególnych okręgach.

    Wyodrębnionych jest 7 okręgów z przypisanymi do nich maksymalnymi kwotami: Zazamcze – 600 000,00 zł; Małe Południe – 600 000,00 zł; Duże Południe – 300 000,00 zł; Śródmieście – 600 000,00 zł; Kazimierza Wielkiego – 400 000,00 zł; Michelin – 300 000,00 zł; Zawiśle – 200 000,00 zł.

    Funkcjonuje specjalna zakładka z informacjami dotyczącymi BO 2019: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/251/bo-ty-decydujesz-budzet-obywatelski-miasta-wloclawek-na-rok-2019  Została też uruchomiona strona: https://bo.wloclawek.eu/

    W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących Budżetu Obywatelskiego Miasta Włocławek na rok 2019, do dyspozycji włocławian są: e-mail: budzet.obywatelski@um.wloclawek.pl, telefon: 54 414 43 55 (poniedziałek, środa, czwartek: 7.30-15.30, wtorek od 7.30 – 17.00, piątek 7.30 – 14.00).

  • Startup Poland Camp we Włocławku. Jak podnieść skuteczność sprzedaży w firmie, wykorzystując przy tym nowe technologie? Dziś o godz. 17.30 we Włocławskim Inkubatorze Innowacji i Przedsiębiorczości przy ul. Toruńskiej 148 rozpocznie się pierwszy Startup Poland Camp we Włocławku.

    To już druga edycja organizowana przez Fundację Startup Poland w polskich miastach. Pierwszą wersję campów fundacja tworzyła z Google, tym razem Partnerem kooperującym zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

    Tematem przewodnim wydarzenia będzie sprzedaż produktów i usług z zastosowaniem nowych technologii w tym narzędzi internetowych, wspartej nowoczesnym marketingiem.

    Do Włocławka przyjadą eksperci branżowi. Wśród zaproszonych spoza miasta gości pojawią się: Dominik Pokornowski (3.14 Public Relation), Artur Smolicki (New Creative), Joanna Makocka (NCBiR), Mariusz Wesołowski (Adwise.me). Nie zabraknie też lokalnego akcentu – w bloku ,,Rób Startupy we Włocławku” zaprezentuje się miejscowa firma, która opowie o tym jak sprzedaje swoje produkty.

    Pełna informacja na ten temat: https://inkubator.wloclawek.pl/jak-podniesc-skutecznosc-sprzedazy-w-firmie-wykorzystujac-przy-tym-nowe-technologie-rusza-pierwszy-startup-poland-camp-we-wloclawku/

  • Ogólnopolska konferencja na temat pomocy dzieciom i rodzinie W Wieńcu Zdroju trwa V Ogólnopolska Konferencja pt. „Jak skutecznie pomóc dziecku i jego rodzinie?”

    Jest to spotkanie praktyków instytucjonalnej pieczy zastępczej.

    Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „DLA NASZYCH DZIECI”.

  • Polecamy miejski serwis internetowy poświęcony rewitalizacji Wszystkim, którzy są zainteresowani tematyką rewitalizacji we Włocławku, polecamy miejski serwis internetowy: http://rewitalizacja.wloclawek.eu To źródło cennych informacji o tym, jak przebiega proces rewitalizacji w naszym mieście. A dzieje się w tym temacie bardzo dużo.

    Na stronie dostępna jest obszerna baza dokumentów, m.in.: informacje o obszarze rewitalizacji, projektach, a także diagnozy i raporty, które powstały w ramach prac nad przeprowadzeniem modelowej rewitalizacji we Włocławku. Są też, na bieżąco aktualizowane informacje o akcjach i wydarzeniach towarzyszących procesowi rewitalizacji (warto przypomnieć, że w maju bieżącego roku Włocławek był gospodarzem ogólnopolskiej konferencji dotyczącej rewitalizacji – materiał video z tego wydarzenia:   http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,eksperci_o_rewitalizacji_we_wloclawku_,317.html).

    W ramach rewitalizacji, Urząd Miasta wspiera projekty lokalne – są to tzw. minigranty, dzięki którym zmienia się Śródmieście Włocławka. Informacje o konkretnych przedsięwzięciach również są dostępne w serwisie http://rewitalizacja.wloclawek.eu

    Polecamy dział: „Aktualności”, a w nim m.in. informacje o dyżurach, warsztatach i innych wydarzeniach organizowanych w Kawiarni Obywatelskiej „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9.

    W miejskim serwisie poświęconym rewitalizacji można się naturalnie zapoznać z projektem Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, a także z wynikami dotychczas zorganizowanych konkursów, w tym ogólnopolskiego konkursu na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rozbudowy, przebudowy budynku i zmiany sposobu użytkowania na Centrum Rewitalizacji we Włocławku przy ulicy 3 Maja 18 (projekt opracowany przez koszalińskie Biuro ANALOG został nagrodzony w międzynarodowym konkursie THE PLAN AWARD 2018!).

    Te i wiele innych informacji o rewitalizacji we Włocławku serdecznie polecamy, również na Facebooku: https://www.facebook.com/RewitalizacjaWloclawek/

  • Finał konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie” Dziś o godz. 11.00 w Centrum Kształcenia Praktycznego CKZiU przy ul. Ogniowej 2 nastąpi uroczysty finał konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie”.

    Zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla najlepszych w zawodzie absolwentów działu budowlanego, mechanicznego i elektrycznego, listy gratulacyjne dla rodziców wytypowanych absolwentów, dyplomy dla najlepszych w zawodzie uczniów z pozostałych klas realizujących zajęcia praktyczne w placówce oraz dyplomy za 100 % frekwencję na zajęciach praktycznych w roku szkolnym 2017/2018.

    Informacja o wydarzeniu: http://ckziu.wloclawek.pl/

  • Wstrzymanie przepływu przez Stopień Wodny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie Inspektorat we Włocławku informuje, że w związku z koniecznością dokonania przeglądu technicznego progu stabilizującego poziom wody dolnej Stopnia Wodnego we Włocławku oraz wykonania badań batymetrycznych dna dolnego stanowiska, dziś w godz. 9.00-13.00 zostanie wstrzymany przepływ wody przez stopień.

    Spowoduje to obniżenie się poziomu wody w Wiśle o ok.1,5 metra w rejonie Włocławka i o ok. 1 metr w rejonie Torunia. Pogorszenie się warunków do żeglugi poniżej Stopnia wodnego będzie się utrzymywało do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu.

    W związku z tym służby proszą o zachowanie szczególnej ostrożności.

    Szczegółowe informacje można uzyskać a Nadzorze Wodnym we Włocławku, tel. 54 233 93 95 wew. 25 lub 601 38 11 89.

  • Dziś odbędzie się IV Włocławski Festiwal Sztuki Wokalnej Seniorów Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 w Centrum Kultury Browar B. Wystąpią zespoły seniorskie działające w klubach seniora, kołach, stowarzyszeniach i Uniwersytetach III Wieku.

    Jury konkursu będzie oceniać dobór repertuaru, muzykalność, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

    Festiwal ma na celu popularyzowanie działań artystycznych seniorów, rozwijanie kreatywności  seniorów; służy też wymianie doświadczeń między zespołami artystycznymi.

    Łącznie wystąpią 22 zespoły: z Włocławka, Lubienia Kujawskiego, Baruchowa, Nowej Wsi koło Bydgoszczy, Lipna, Gniewkowa, Rypina, Chełmna, Tłuchowa, Rogowa, Małej Nieszawki, Wagańca i Podkowy Leśnej.

    Szczegóły wydarzenia: http://ckbrowarb.pl/iv-wloclawski-festiwal-sztuki-wokalnej-seniorow/

  • Tenisowy Turniej Miast Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na trzecią edycję Tenisowego Turnieju Miast pod Honorowym Patronatem Prezydenta.

    Włocławek reprezentować będą: Wojciech Nowak, Jarosław Dembek, Tomasz Lipigórski, Jarosław Bińkowski, Arkadiusz Szychulski i Sebastian Sadziński. Nasi zawodnicy rywalizować będą z reprezentacją Płocka, Torunia i Łodzi. Do rozegrania będzie 6 meczów singlowych i trzy mecze deblowe.

    Losowanie gier i mecze półfinałowe odbędą się w sobotę, w godzinach 10:00 – 18:00, natomiast w niedzielę od godz. 10:00 zobaczymy pojedynki finałowe i rywalizację o trzecie miejsce. Turniej zakończy się ok. godz. 18:00.

    Zapraszamy do wspólnego kibicowania zawodnikom z Włocławka.

  • Uczniowie „Elektryka” projektują inteligentne systemy sterowania budynków
    W Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku trwa realizacja projektu „Programowanie i montaż systemów inteligentnych budynków – jakie to proste!” finansowanego ze środków Fundacji „ANWIL dla Włocławka” w ramach konkursu grantowego „Uczę się z ANWILEM” – II edycja.

    W czasie realizacji projektu uczniowie kształcący się w zawodach technik elektryk i technik elektronik pod opieką nauczycieli zaprojektowali i dokonują montażu urządzeń w postaci stanowisk dydaktycznych do nauki tworzenia inteligentnych systemów sterowania budynków. Efektem tego będzie jest zbudowanie trzech stanowisk dydaktycznych dotyczących: systemu sterowania włącz-wyłącz urządzeniami domowego użytku, systemu sterowania roletami okiennymi i ekranami projekcyjnymi, oraz systemu elektronicznego zabezpieczania drzwi wejściowych. Przygotowane w sposób stanowiska będą umożliwiały konfigurację systemu sterowania inteligentny budynków oraz rozbudowę poprzez dodawanie kolejnych elementów i odbiorników.

    Planuje się umożliwienie działania całości zamontowanej aparatury w zintegrowanym systemie on-line, z możliwością sterowania za pomocą np. smartfonu lub tabletu. Po zamontowaniu ww. urządzeń uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania sterowania powstałą aparaturą, szyfrowania oraz poznawania technik dostępu do pomieszczeń. Część zajęć włączona została w tok lekcyjny, pozostałe elementy projektu odbywają się w formie pozalekcyjnej.

    Pełna informacja na ten temat: http://zsel.edu.pl/wiadomosci/php_2017_2018/inteligentny_dom.php

  • Dobre praktyki i uczniowskie talenty na konferencji Dziś o godz. 11.00 w Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Nowomiejskiej rozpocznie się konferencja pt. „Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku Miejscem Odkrywania Talentów – przykłady dobrych praktyk”. Nastąpi również uroczyste podsumowanie szóstej edycji konkursu: „Odkryj talent w swoim uczniu”.

    W części artystycznej konferencji wystąpią laureaci konkursu „Talencik” – dzieci z Przedszkola Publicznego nr 25. Będzie też pokaz tańca ludowego w wykonaniu grupy młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

    Szczegółowy harmonogram konferencji: http://www.cen.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1853:odkrywamy-talenty&catid=39:aktualnoci

  • Seminarium o eksporcie 19 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędzie się bezpłatne seminarium Informacyjne pt. „Jak skutecznie i bezpiecznie eksportować do Chin”.

    Organizatorem jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów. Partnerzy merytoryczni spotkania to: Ministerstwo Finansów, Urząd Patentowy RP, Centrum Studiów Polska Azja, Action, Amber Global Consulting, Poland Premium.

    Zgłaszanie udziału odbywa się poprzez elektroniczny formularz rejestracyjny: http://formularze.mojregion.eu//index.php?sid=66589&newtest=Y&lang=pl

  • Datek zamiast kwiatka w „Baczyńskim” Nauczyciele Zespołu Szkół nr 4 we Włocławku wystąpili z bardzo szlachetną inicjatywą związaną ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.

    Kwiaty, którymi uczniowie obdarowują nauczycieli, są zawsze bardzo sympatycznym gestem. Jednakże w tym roku w „Baczyńskim” prowadzona jest zbiórka pieniędzy dla Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej we Włocławku. Grono pedagogiczne skierowało prośbę do uczniów i ich rodziców, aby kwotę przeznaczoną na zakup symbolicznego kwiatka potraktować jako datek i wrzucić do jednej z puszek wystawionych na terenie szkoły.

    W ten sposób nauczyciele „Baczyńskiego” chcą pokazać swoim uczniom, że pomagać innym ludziom, którzy znajdują się w trudniejszej życiowej sytuacji, można na wiele sposobów.  Uwrażliwienie młodzieży na potrzeby drugiego człowieka jest jednym z priorytetów szkoły.

  • Twórcy Regionu – Panu Antoniemu Dziś o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Warszawskiej rozpocznie się spotkanie zatytułowane: „Twórcy regionu – Panu Antoniemu”, poświęcone życiu i twórczości Antoniego Cybulskiego

    Antoni Cybulski – poeta, nauczyciel oraz wieloletni pracownik Biblioteki Pedagogicznej we Włocławku. Założyciel i Prezes Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Jako poeta zadebiutował w 1968 r.

    Informacja na ten temat: http://www.biblioteka.wloclawek.pl/index.php?page=&topic=2&page=1