NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 10.02.2017

Włocławek, dn. 10 lutego 2017 r.

  • Konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji dobiegają końca, warto mieć w nich swój udział Ostatnie spotkanie dyskusyjne w ramach konsultacji społecznych, które trwają od 8 grudnia 2016 roku, miało miejsce we wtorek 7 lutego w kawiarni obywatelskiej przy 3 Maja 9.

    Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji zdjęć ze spaceru badawczego po proponowanym obszarze rewitalizacji, który odbył się w sobotę 4 lutego. Rozmowę moderował Paweł Kołacz z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Opowiadał, które miejsca i dlaczego należałoby poddać rewitalizacji.

    Podobnie jak podczas sobotniego spotkania, także w czasie wtorkowego wniesiono uwagi, wnioski, spostrzeżenia dotyczące m.in. gminnej pomocy zarządcom nieruchomości w remontowaniu elewacji kamienic i przywrócenia życia na ul. 3 Maja (podobny postulat pojawił się podczas sobotniej dyskusji).

    Więcej na ten temat: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/pl/blog/wpis/48

    Jeszcze przez kilka dni, w terminie do 12.02.2017 roku, w ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Miasta Włocławek w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Włocławka, można zgłaszać swoje sugestie dotyczące rewitalizacji Śródmieścia:

    – w Wydziale Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, pok. 206, II piętro (budynek z windą i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)  w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 7.30 – 15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30 14.00,

    – w Kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”, 3 Maja 9, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 18.00, soboty w godz. 11.00 – 16.00.

    oraz wypełniając ankietę w formie papierowej lub elektronicznej dostępną pod adresem http://rewitalizacja.wloclawek.eu

    Zachęcamy również do zapoznania się z „Diagnozą służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Włocławka” oraz mapą obrazującą wyżej wymienione obszary. Dokument dostępny na stronie rewitalizacja.wloclawek.eu oraz w kawiarni obywatelskiej.

    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych! Warto dodać, że do procesu tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji planuje się zaprosić przedstawicieli wszystkich interesariuszy rewitalizacji, w tym m.in. mieszkańców obszaru, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, właścicieli, czy zarządców nieruchomości.

  • Twoja fotografia może promować Włocławek! Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Włocławek w roku 2017 przygotowuje nową publikację o naszym mieście, w której znajdą się fotografie upamiętniające najważniejsze wydarzenia z naszego miasta ale również obrazujące jego transformację, rozwój i dokonania od 2015 roku.

    Zmieniające się oblicze Włocławka udokumentowane w fotografiach zapisane na nośnikach elektronicznych (płyta CD/DVD) w plikach JPG o rozdzielczości min. 300 dpi prosimy dostarczać do pokoju nr 105 w budynku magistratu przy Zielonym Rynku w godzinach pracy urzędu w dni powszednie w terminie do końca lutego br., opatrzone danymi kontaktowymi autora fotografii. Wybrane zdjęcia znajdą się w wydawnictwie, a z wyłonionymi autorami zostaną zawarte stosowne umowy cywilno-prawne z wypłatą honorarium.

    Informacja jest opublikowana: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/4465/twoja-fotografia-moze-promowac-wloclawek

  • We wtorek 14 lutego zapraszamy na Walentynki W dniu 14 lutego o godz. 14.00 na placu przy Centrum Handlowym Wzorcownia rozpocznie się impreza pod hasłem: „Włocławek zatrzymany miłością”.

    Będą słodkie upominki, a także gorąca kawa i herbata. Uczestnicy festynu zostaną obdarowani balonami w kształcie serca, a na tle specjalnego baneru będą mogli zrobić sobie walentynkowe zdjęcie.

    W trakcie imprezy odbędą się liczne konkursy, a do wygrania są fantastyczne nagrody: weekendowy pobyt w Osadzie Popowo, weekendowy pobyt w ośrodku agroturystycznym Pod Zachrypniętym Kogutem, kolacje w Restauracji Aleksander, Restauracji Pasja Cafe, Restauracji Ratuszowa; wejściówki na lodowisko i na imprezy w Centrum Kultury „Browar B.”, bony na zakupy we Wzorcowni.

    Serdecznie zapraszamy w godz. 14.00-18.00!

  • Tysiąc Kart Seniora we Włocławku, będą kolejne! Tysiąc osób w wieku 60+ korzysta już z Ogólnopolskich Kart Seniora – edycja Włocławek; do programu dołącza też coraz więcej lokalnych partnerów, czyli firm, które w ramach Karty Seniora oferują różnorodne bonusy. A to dopiero początek!

    W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami m.in. Klubów Seniora i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które aktywnie włączyły się w promowanie Włocławka jako miejsca przyjaznego seniorom. Seniorzy najlepiej wiedzą, jakie usługi w ramach Karty są im najbardziej potrzebne, dlatego chcą sami namawiać lokalnych przedsiębiorców, aby ci przystąpili do programu. Miasto wydrukowało specjalne pakiety informacyjne adresowane do firm, a seniorzy, mając na uwadze własne potrzeby i zainteresowania, będą przekonywać włocławskich przedsiębiorców, że warto przystąpić do programu Ogólnopolska Karta Seniora – edycja Włocławek.

    Dlaczego warto? Bo dobrze jest mieć swój udział w działaniach na rzecz środowisk senioralnych, które z kolei – dysponując wolnym czasem i dużym zapałem – propagują wiadomości o zniżkach i bonusach oferowanych we Włocławku. Warto zatem dla reklamy, za którą nie trzeba płacić i dla uśmiechu starszych pań i panów, którzy skorzystają z rabatów w ramach Karty Seniora.

    Obecnie na liście partnerów lokalnych programu Karta Seniora znajduje się 13 podmiotów działających we Włocławku. Są to podmioty różnego typu: sklepy, placówki kultury, podmioty świadczące usługi z zakresu rehabilitacji czy szeroko pojętego zdrowia publicznego, zaś samorząd Włocławka oraz seniorzy czynią starania, by lokalnych partnerów było jak najwięcej.

    Wspaniale jest widzieć, jak aktywnie włączacie się Państwo w tę akcję. Bardzo Wam dziękuję i mam nadzieję, że wspólnie zachęcimy jak najwięcej podmiotów, by działały na rzecz seniorów we Włocławku, bo to ogromna radość i satysfakcja – powiedziała prezydent Barbara Moraczewska na spotkaniu ze środowiskiem seniorów.  

    Przypomnijmy: wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora-edycja Włocławek dostępne są w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławek przy ul. Kościuszki 12, w pok. 24, w godzinach pracy Urzędu. Aby uzyskać kartę należy: ukończyć 60 rok życia, być mieszkańcem Włocławka oraz okazać się dowodem tożsamości.

    Szczegółowe informacje na ten temat: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/205/wloclawska-karta-seniora

  • Strażnicy miejscy sprawdzają, czy właściciele psów uiszczają coroczną opłatę Jednym z zadań, które strażnicy miejscy realizują wobec właściciela lub opiekuna psa podczas interwencji lub kontroli związanej z zachowaniem się zwierzęcia, jest między innymi sprawdzenie opłaty podatku od jego posiadania.

    W 2016 roku strażnicy miejscy 152 razy stwierdzili brak tej opłaty, w styczniu 2017 roku 38 razy, w związku z powyższym wystawiono tyle samo informacji do Wydziału Finansów Urzędu Miasta.

    Należy pamiętać, że wysokość opłaty za posiadanie psa wynosi 40 zł. Termin do wpłaty to 31 marca każdego roku. Od lipca każdego roku opłata przy rejestracji psa wynosi połowę opłaty stałej tj. 20 zł. Zwolnione z opłaty podatku są osoby, które ukończyły 65 lat i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe, osoby posiadające orzeczoną I grupę inwalidztwa oraz rodziny, w których jest niepełnosprawne dziecko. Osoby, które przyjęły psa ze schroniska w tym samym roku i następnym zwolnione są z opłaty, zwolnione z opłaty za 2 psy są także osoby prowadzące gospodarstwo rolne.

  • Piłkarze Lidera Włocławek gościli w Barcelonie Dziesięć dni spędzili zawodnicy Lidera Włocławek w wyjątkowych miejscach Hiszpanii, m.in. takich jak: Sagrada Familia, deptak La Rambla, port morski czy Camp Nou, stadion, którego trybuny mieszczą 99 354 osób, czyniąc go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie.

    Goście z Włocławka obejrzeli mecz FC Barcelona vs Bilbao Atlethic; odbyli też mnóstwo treningów i sparingów z drużynami z różnych krajów Europy, przygotowując się do rundy wiosennej.

  • Domowe obowiązki na wesoło W dniu 11 lutego o godz. 20.00 w Hali Mistrzów wystąpi kabaret Neo-Nówka z najnowszym programem: „Kazik sam w domu”. Tym razem mistrzowie ciętej riposty zabierają widzów w realistyczny świat codziennych obowiązków domowych.

    Elementem spinającym cały program jest zgrabnie poprowadzona fabuła archetypowej polskiej rodziny. W programie nie zabraknie autorskich piosenek, które są stałym elementem koncertów i niewątpliwym atutem Neo-Nówki.

    Sami artyści nowy program streszczają jednym zdaniem: „Każdy jest Kazikiem swego losu”.

    Informacja o tym wydarzeniu: http://www.wloclawek.pl/pl/wydarzenie/10/4430/kabaret-neo-nowka

  • Bal dla dzieci w klubie „Łęg” W niedzielę 12 lutego o godz. 16.00 klub „Łęg” zaprasza na wyjątkową imprezę. To będzie bal dla dzieci i ich rodziców, z okazji zakończenia ferii zimowych. Wstęp wolny, organizatorzy zachęcają do udziału w zabawie!
  • Niedzielny Spektakl Familijny W niedzielę 12 lutego o godz. 11.00 na Scenie Kameralnej Teatru Impresaryjnego zagości spektakl „Brzechwa dzieciom”.

    Jest to przedstawienie oparte na wierszach Jana Brzechwy, przygotowane przez Teatr Ludzi Upartych. Wybór tekstów i inscenizacja: Jan Polak; scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski; opracowanie muzyczne, dźwięk: Piotr Matuszkiewicz; światło: Włodzimierz Stawisiński; występują: Katarzyna Misiak, Piotr Gutowski.

  • Polecamy wydarzenia w muzeum Dziś, tj. 10 lutego o godz. 17.00 w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej otwarta zostanie wystawa czasowa pt. „Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”.

    Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ok. 300 zabytkowych przedmiotów wybranych z kolekcji ceramiki polskiej, liczącej prawie 2000 obiektów, zgromadzonych w Dziale Fajansu oraz w Dziale Sztuki włocławskiego muzeum. Polecamy.

    Natomiast w niedzielę 12 lutego o godz. 11.00 w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach rozpoczną się warsztaty rodzinne z cyklu „TRADYCJA W MUZEUM”, podczas których ich uczestnicy dowiedzą się, czy uniwersalne jest nadal powiedzenie: „Gdzie koza chodzi, tam żytko się rodzi…?”. Czym charakteryzują się żywe do dziś na Kujawach zwyczaje zapustne? Jakie postaci maszerują przez kujawskie wsie w ostatnie dni karnawału? Czy zwyczaj ewoluował przez lata?

    Zajęcia uzupełnione będą projekcją filmu/zdjęć z przemarszu grup zapustnych.