NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 09.02.2017

Włocławek, dn. 9 lutego 2017 r.

  • Działa już, pierwsza we Włocławku, pralnia samoobsługowa Od wczoraj, tj. 8 lutego działa pralnia samoobsługowa oraz punkt krawiecki w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Łęgskiej 20. Na początek dział samoobsługowy oraz punkt krawiecki będą otwarte w godz. 9:00 – 15:00.

    Na miejscu czekają profesjonalnie przygotowani pracownicy, którzy pomogą w obsłudze maszyn pralniczych oraz przyjęciu rzeczy do przeróbek krawieckich.

  • Dyżur w kawiarni obywatelskiej Dziś, tj. 9 lutego w godzinach od 13.00 do 15.00 w kawiarni obywatelskiej przy ul. 3 Maja 9 będzie dyżurował Piotr Grudziński – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

    Wykaz najbliższych dyżurów w kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” jest dostępny: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/pl/blog/wpis/47

  • Konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji dobiegają końca, warto mieć w nich swój udział! W terminie do 12.02.2017 roku, w ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Miasta Włocławek w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Włocławka, można zgłaszać swoje sugestie dotyczące rewitalizacji Śródmieścia:

    – w Wydziale Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, pok. 206, II piętro (budynek z windą i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)  w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 7.30 – 15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30 14.00,

    – w Kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”, 3 Maja 9, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 18.00, soboty w godz. 11.00 – 16.00.

    oraz wypełniając ankietę w formie papierowej lub elektronicznej dostępną pod adresem http://rewitalizacja.wloclawek.eu

    Zachęcamy również do zapoznania się z „Diagnozą służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Włocławka” oraz mapą obrazującą wyżej wymienione obszary. Dokument dostępny na stronie rewitalizacja.wloclawek.eu oraz w kawiarni obywatelskiej.

    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych!

  • Pod patronatem Prezydenta Włocławka. Miasto przygotowuje się do międzynarodowego turnieju W dniach 9-12 marca miłośnicy sportu będą kibicować uczestnikom XI Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Lider Karpol Cup 2017.

    Jak informują organizatorzy, w turnieju wezmą udział 24 drużyny, w tym 4 zagraniczne – rozgrywki dla rocznika 2001. Na 13 lutego w siedzibie OSiR planowane jest losowanie grup.

    Patronat nad turniejem sprawują: Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, Urząd Marszałkowski, Prezes PZPN, Prezes KPZPN.

  • Ruszyła akcja: „1% zostawiam we Włocławku” Jest to już kolejna edycja przedsięwzięcia, zainicjowanego przez Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Miejską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Celem akcji jest zachęcenie podatników, aby jeden procent z PIT przekazywali na statutową działalność organizacji pożytku publicznego działających we Włocławku.

    Przekazanie jednego procenta jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać w polu 132. zeznania rocznego PIT (28, 36, 36L, 37, 38) jego kwotę, a w polu 131. numer KRS organizacji pożytku publicznego. Przelewu na rachunek dokona Urząd Skarbowy.

    Działalność tych podmiotów jest bardzo szeroka. W wirze codziennego życia być może nie zawsze ją sobie uświadamiamy, ale funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego dotyczy nas wszystkich, dlatego serdecznie zachęcam do udziału w akcji „1% zostawiam we Włocławku” – powiedziała prezydent Barbara Moraczewska na spotkaniu inaugurującym tegoroczną edycję przedsięwzięcia.

    Akcji: „1% zostawiam we Włocławku” towarzyszą plakaty i ulotki ze szczegółowymi informacjami. Można je uzyskać m.in. w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Żabiej 12a.

  • Dla seniorów: punkt pomocy wypełniania PIT-ów Czy senior (emeryt, rencista) może przekazać 1% swojego podatku organizacji pożytku publicznego? Jak to wygląda w praktyce? Jak obliczyć kwotę 1% podatku?

    Odpowiedzi na te i wiele innych pytań seniorzy mogą uzyskać we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Starówka prowadzi punkt doraźnej pomocy dla seniorów w wypełnianiu PIT-ów.

    Punkt jest czynny w każdy wtorek w godzinach 10:00 do 12:00 przy ul. Żabiej 12a, w sali  nr 1.

    Pełna informacja na ten temat: http://cop.wloclawek.pl/2017/02/punkt-pomocy-w-wypelnianiu-pit-ow-dla-seniorow/

  • Trwa akcja doręczania decyzji podatkowych. Około 20 tysięcy dokumentów dotarło już do adresatów Od 12 stycznia doręczyciele Urzędu Miasta dostarczają mieszkańcom Włocławka roczne decyzje podatkowe związane z podatkiem od nieruchomości, leśnym i rolnym. Łączna ilość decyzji, które trafią do adresatów, to około 37 tysięcy.

    W przypadku nieobecności mieszkańca urzędnik jest zobowiązany zostawić w skrzynce pocztowej zawiadomienie o możliwości odbioru korespondencji w siedzibie Urzędu. Doręczyciel może również przekazać pismo osobom trzecim (pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu), jednak również wtedy umieszczane jest zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata, albo w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.

    Pracownicy doręczający decyzje podatkowe posiadają legitymacje służbowe wydane przez Urząd Miasta Włocławek. Osoby te nie przyjmują żadnych wpłat, wszelkich operacji finansowych należy dokonywać wyłącznie w kasach Urzędu przy Zielonym Rynku 11/13.

    I jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia: ponieważ w latach ubiegłych zdarzały się przypadki, że przy niektórych nieruchomościach nie było skrzynek pocztowych, do których doręczyciel powinien wrzucić zawiadomienie, Urząd Miasta Włocławek przypomina, iż zgodnie z prawem pocztowym „właściciele lub współwłaściciele nieruchomości, której częścią składową jest budynek (…) obowiązani są umieścić oddawczą skrzynkę pocztową”. Brak tych skrzynek powoduje znaczne utrudnienia w doręczaniu korespondencji urzędowej, szczególnie w przypadku konieczności pozostawiania zawiadomienia o możliwości odbioru korespondencji w magistracie. Urzędnicy zostawiają takie zawiadomienie po drugiej nieskutecznej próbie doręczenia dokumentu urzędowego. Doręczyciele, podczas wykonywania swoich obowiązków, zwracają także uwagę na inny, dość powszechny problem występujący głównie w przypadku budynków jednorodzinnych – brak dzwonka lub domofonu.
    W związku z powyższym Urząd Miasta zwraca się z prośbą do właścicieli nieruchomości o realizację ustawowego obowiązku montowania skrzynek pocztowych w dostępnym dla doręczyciela miejscu, a także sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania dzwonków i domofonów. Doręczanie decyzji zakończy się pod koniec lutego br.

  • Uczymy się Scrabble Klub Taktyk w Centrum Kultury Browar B. poleca planszówki. Na dzieci i młodzież, ale również dorosłych, czeka ponad 200 różnorodnych gier, w tym wydawnicze nowości. Przygodowe, ekonomiczne, kalamburowe, strategiczne – nuda w świecie gier nie jest możliwa!

    Dziś, tj. 9 lutego – uczymy się Scrabble, w piątek 10 lutego – pociągiem po świecie, czyli światowy bestseller Ticket to ride na 10 różnych planszach, natomiast w sobotę 11 lutego – Superfarmer, turniej dla dzieci i młodzieży (do lat 16), start g. 13.00, patronat GRANNA.

    Szczegółowy harmonogram: http://ckbrowarb.pl/radosc-grania-czyli-ferie-w-taktyku/