NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 08.02.2017

Włocławek, dn. 8 lutego 2017 r.

  • Dyżur w kawiarni obywatelskiej W każdą środę lutego dyżur w kawiarni obywatelskiej pełni pracownik Pracowni Zrównoważonego Rozwoju ( PZR ) – Piotr Wielgus. Każdy, kto przyjdzie do Śródmieście Cafe, będzie mógł porozmawiać na temat rewitalizacji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ul. 3 Maja 9 dziś w godzinach 11.00 – 15.00.

    Również dziś, tj. 8 lutego w godzinach od 13.00 do 15.00 w kawiarni obywatelskiej będzie dyżurował pracownik Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej nr 2 „Zazamcze”.

  • W temacie przyszłego centrum rewitalizacji Trwają konsultacje dotyczące przeznaczenia kamienicy mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 18, która w zamyśle ma być przyszłym centrum rewitalizacji.

    Czekamy na propozycje mieszkańców, czego im brakuje w Śródmieściu i co mogłoby funkcjonować w ich najbliższym sąsiedztwie.

    W wybranym obiekcie planujemy umieścić m.in.:

    * centrum aktywizacji i przedsiębiorczości, w tym inkubator podmiotów ekonomii społecznej, punkt doradztwa prawno-zawodowego, realizujący z PUP programy szkoleń zawodowych dla osób o specjalnych potrzebach zamieszkałych na terenie rewitalizacji, bank pracy;

    *  mieszkania dla uzdolnionych absolwentów kierunków technicznych, by zapobiec odpływowi zdolnej młodzieży oraz promować pozytywne wzorce;

    *  studio dla artystów pracujących w ramach programu rezydencjalnego: rezydent pracował będzie z lokalną społecznością, a efektem prowadzonych działań będzie dzieło pozostające w przestrzeni obszaru, program powstanie i będzie ściśle współpracował z instytucjami kultury;

    * kawiarnię obywatelską, która zapewni niezbędną partycypację społeczną, by właściwie przygotować GPR ( na dzień dzisiejszy, kawiarnia obywatelska mieści się przy ulicy 3 Maja 9);

    * siedzibę Lokalnej Grupy Działania, która została zawiązana we Włocławku na potrzeby realizacji projektów społecznych dofinansowanych ze środków UE w ramach RPO WK -P na lata 2014-2020.

    Informacja jest opublikowana: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/pl/blog/wpis/38

  • Czy znamy miejskie symbole? Herb Włocławka Herb naszego miasta przedstawia srebrny mur blankowany na czerwonym tle, ze złotą, zamkniętą bramą i trzema basztami, z których środkowa przykryta jest złotą infułą biskupią. Źródłami dla  wizerunków herbu Włocławka, którego wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków, są godła pieczęci miejskich. Na najstarszych z nich, pochodzących jeszcze  ze średniowiecza, czytelny jest rysunek murów miejskich z trzema wieżami nakrytymi szpiczastymi daszkami i bramą w środku.

    W okresie tzw. drugiej lokalizacji (1339 r.) w herbie miasta widniał mur blankowany z zamkniętą bramą, dwie blankowane baszty boczne oraz środkowa, nakryta daszkiem ze znakiem krzyża i opatrzona tarczą z herbem dynastii książąt kujawskich (półlew i półorzeł pod wspólną koroną).

    W XVI w. z pieczęci miejskich zniknęła tarcza z herbem kujawskim. Pieczęć z XVII w. (1641 r.) przedstawiała mur blankowany z zamkniętą bramą. Nad murem znajdowały się trzy baszty: boczne blankowane, środkowa nakryta biskupią infułą. Takiej pieczęci miasto używało do 1811 r., kiedy to prawodawstwo Księstwa Warszawskiego zakazało używać herbów i wprowadziło dla miast jednolite pieczęcie z godłem Księstwa.

    Po stu latach przywrócono herby miejskie i władze włocławskie zatwierdziły nowy wizerunek symbolu, który był powtórzeniem herbu z 1641 r. Ciekawostką jest, że na przełomie XIX i XX wieku przedstawiano niekiedy otwartą bramę w herbie, zapewne dla podkreślenia gościnności włocławskiej. Urzędowy powrót herbu na miejską pieczęć nastąpił krótko przed odzyskaniem niepodległości, po 1914 r., kiedy Włocławek znajdował się pod zarządem niemieckim. Magistrat włocławski sporządził wtedy nową pieczęć, która zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem, zawierała herb miasta.

    W związku z oficjalnym przywróceniem w 1919 r. herbów miejskich na pieczęciach, podjęto akcję porządkowania wizerunków herbowych.

    W 1925 r. Magistrat Włocławka przygotował opis herbu: „W czerwonej tarczy mur srebrny blankowany ze złotą zamkniętą bramą. Nad murem trzy baszty, z których dwie boczne mniejsze blankowane, zaś środkowa nakryta złotą infułą biskupią”. Po II wojnie światowej władze miasta zamówiły nowe pieczęcie: powielały one wizerunek herbu z biskupią infułą. W 1950 r. wprowadzono znaczne zmiany – infułę zastąpiono daszkiem, jednocześnie na środkowej baszcie umieszczając tarczę opatrzoną herbem kujawskim, ale bez korony.

    W 1990 r. powrócono do wizerunku herbu sprzed 1950 r.

    Więcej m.in. o herbie Włocławka: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/33/symbole-miejskie

  • Ruszył konkurs „Ośmiu Wspaniałych” Prezydent Miasta Włocławek już po raz siódmy zaprasza uczniów włocławskich szkół  podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Lokalnej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

    Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie  życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

    Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie; http://www.bip.um.wlocl.pl/konkurs-osmiu-wspanialych-formularz-zgloszeniowy/

    Opiekunowie wolontariuszy mogą zgłaszać swoich kandydatów do dnia 24 lutego br. Dokumenty należy składać wyłącznie w formie papierowej do Koordynatora Konkursu Lokalnego, Edyty Seider – podinspektor Wydziału Edukacji  (Urząd Miasta, budynek B, 3 piętro, pokój Nr 31, telefon 54-414-40-85, mail: eseider@um.wloclawek.pl ).

    Organizatorem konkursu jest Fundacja „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie.

  • Przeszkolą miłośników Facebooka Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza na szkolenie pn. „Social media – Facebook”. Szkolenie z praktycznej wiedzy w przystępnej formie adresowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, społeczników.

    Szkolenie odbędzie się 16 lutego w siedzibie WCOPiW przy ul. Żabiej 12a, rozpoczęcie o godz. 16: 30.

    W programie szkolenia znajdą się m.in.: Facebook w Polsce i na świecie – charakterystyka polskich użytkowników, Główne zalety mediów społecznościowych w porównaniu z tradycyjnymi kanałami komunikacji, Fanpage – zastosowania, możliwości i ograniczenia.

    Szczegółowa informacja na ten temat: http://cop.wloclawek.pl/2017/02/szkolenie-pn-social-media-facebook/

  • Dzień Bezpiecznego Internetu Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli zaprasza nauczycieli, rodziców, grupy przedszkolne, uczniów szkół podstawowych oraz inne osoby zainteresowane tematyką bezpieczeństwa w Internecie do aktywnego włączenia się w obchody 13. edycji Dnia Bezpiecznego Internetu.

    Hasłem przewodnim nadchodzącego wydarzenia jest „Razem zmieniamy Internet na lepsze”.

    Tematyka spotkań:

    1.Bezpiecznie żeglujemy po Internecie z elementami programowania (lekcje/zajęcia)

    2.Co wiesz o bezpiecznym Internecie? (interaktywny quiz)

    3.Bądź bezpieczny w Internecie (wystawa wirtualna i ekspozycja biblioteczna)

    4.Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 (zestawienie bibliograficzne)

    5.Jak bezpiecznie kupować, przeglądać, logować się w Internecie? (konsultacje indywidualne/prezentacje/wykład)

    Zapisy na spotkania: 54 231 33 42 w. 32.

    Informacja jest opublikowana: http://www.cen.org.pl/