NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Tragedia to imitacja, nie ludzi, lecz przebiegu życia. Bez akcji nie ma tragedii, bez postaci–owszem”

zaproszenie_nieszawa

WERNISAŻ WYSTAWY „TRAGEDIA TO IMITACJA, NIE LUDZI, LECZ PRZEBIEGU ŻYCIA. BEZ AKCJI NIE MA TRAGEDII, BEZ POSTACI – OWSZEM” W MUZEUM STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO W NIESZAWIE.

W dniu 29 października 2016 roku o godz. 16.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa czasowa pt. „Tragedia to imitacja, nie ludzi, lecz przebiegu życia. Bez akcji nie ma tragedii, bez postaci–owszem”. Jest to wystawa różnych obrazów tragedii w pracach twórców z Nowej Grupy Kujawskiej i przyjaciół  z okazji 2400–lecia urodzin Arystotelesa.

Tragedia jest to naśladowcze przedstawienie akcji poważnej, skończonej
i posiadającej [odpowiednią] wielkość, wyrażone w języku ozdobnym,
odmiennym w różnych częściach dzieła, przedstawienie w formie dramatycznej,
a nie narracyjnej, które przez wzbudzenie litości i trwogi doprowadza
do „oczyszczenia” tych uczuć.

Arystoteles, Poetyka
w przekładzie H. Podbielskiego

Wystawa odbywa się w roku, w którym Grecy obchodzą 2400 urodziny Arystotelesa. Jest odniesieniem do, wyrażonej  w Poetyce, myśli kulturowej i wyrazem podziwu dla jego, wciąż aktualnych, poglądów o złotym środku, czyli równowadze między zuchwalstwem a tchórzostwem, umiarze między błazeństwem a nieokrzesaniem oraz proporcji między nadmiarem a niedostatkiem.

Tragedia to imitacja, nie ludzi lecz przebiegu życia. Bez akcji nie ma tragedii, bez postaci – owszem. Te dwa zdania z Poetyki Arystotelesa stały się przyczynkiem dla twórców z Nowej Grupy Kujawskiej oraz zaproszonych artystów do stworzenia zbioru prac obrazujących „gorszą”, odrzucaną i najczęściej pomijaną część życia emocjonalnego. Autorzy w swoich pracach pokazują różne obrazy tragedii, zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej. Odwołują się do wydarzeń z niedalekiej przeszłości, bądź z troską i niepokojem patrzą w przyszłość. Wystawa jako całość jest też próbą odpowiedzi na  pytanie:

Jak najtrafniej zilustrować tragedię? Odpowiedź winni znaleźć widzowie.

Jerzy Jabczyński
kurator wystawy

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, ul. Mickiewicza 6, Nieszawa
Scenariusz i komisariat: Jerzy Jabczyński
Oprawa plastyczna: Ryszard Lewandowski
Czas trwania: 29.10.2016 r. – 1.01.2017 r.

MZKiD

afisz_nieszawa