NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Miodobranie na Kujawach”, który odbędzie się w dniu 26 czerwca (niedziela), w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.

Pomysłodawcą imprezy poświęconej miodobraniu jest p. Bogumił Pawłowski – Prezes Koła Pszczelarzy z Lubienia Kujawskiego, propagator pszczelarstwa w regionie.

Program zapowiada się interesująco. Po raz pierwszy w skansenie w Kłóbce wystąpią Zespoły Folklorystyczne „Kurpiowszczyzna” i „Kurpiaki” z Kurpiów – regionu, gdzie bartnictwo istniało już w XV wieku, było najbardziej rozpowszechnionym i prawdopodobnie najwcześniejszym na tych terenach stałym zajęciem miejscowej ludności. Głównym tematem prezentowanego przez nich widowiska będą dawne zwyczaje bartnicze na Kurpiach i sposób, w jaki uzyskiwano, czyli podbierano miód.

Pszczelarze z Kowala, Chodcza, Lubania i Lubienia Kujawskiego zaprezentują pokazy podbierania i wirowania miodu, odymiania pszczół za pomocą podkurzacza, odsklepiania ramek, zakładania węzy, wystawę replik uli. Zaproszą na degustację miodu i potraw z niego, warsztaty wyrobu świec, konkursy, udzielą porad na temat tworzenia pasiek, gatunków miodu, wartości odżywczych i właściwości leczniczych wynikających z jego spożywania.

Szczególne atrakcje przygotowujemy dla dzieci – zachęcamy, żeby przyjechały na festyn w przebraniu pszczółki i wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy strój oraz w warsztatach plastycznych.

Poza tym uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć występy Zespołów Folklorystycznych „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin i „Ziemia Kujawska” z Chocenia, wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych, m.in. kucia żelaza na gorąco, toczenia  naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, tłoczenia oleju, wyrobu masła, prania. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą kramy z haftami (kujawskimi i kurpiowskimi), rzeźbami w drewnie, naczyniami z gliny, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, słomy oraz ze swojskim jadłem.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

MZKiD

miodobranie-na-kujawach-plakat-2016