Opublikowano: nie, Mar 12th, 2017

„Marsz Pamięci Policji Państwowej”

Z inicjatywy Biura Historii i Tradycji KGP w Warszawie, Muzeum Katyńskiego oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939r. włocławska Komenda Miejska Policji zorganizowała uroczystości poświęcone wydanemu 5 marca 1940 roku wyrokowi śmierci na polskich jeńcach wojennych którzy zostali zamordowani przez NKWD w 1940r. wśród których byli funkcjonariusze Policji Państwowej.

Uroczystości rozpoczęły się celebracją Mszy Świętej przez kapelana włocławskich policjantów ks. Sebastiana Osińskiego w Bazylice Katedralnej we Włocławku. Po mszy w Katedrze złożono wiązanki kwiatów pod tablicą „Pamięci pomordowanych jeńców w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku oraz zesłańcom Syberii i Kazachstanu”.

Po uroczystościach w Katedrze uczestnicy przeszli ulicami Włocławka w „Marszu Pamięci Policji Państwowej” ulicami: Plac Kopernika, Brzeska, Wojska Polskiego, do Teatru Impresaryjnego.

W Teatrze odbyła się ostatnia część uroczystości gdzie zaproszeni goście m.in Magdalena Merta wygłosili prelekcje. Na koniec wszyscy obecni goście mogli obejrzeć widowisko teatralne przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 4 oraz Liceum Ogólnokształcącego im.Marii Konopnickiej z Włocławka, pod kierunkiem Dyrektora Teatru Impresaryjnego Jana Polaka oraz Agaty Wiśniewskiej z Gimnazjum nr 4.

W holu głównym teatru dostępna była wystawa fotograficzna autorstwa Aleksandra Załęskiego. Zdjęcia zostały wykonane podczas prac ekshumacyjnych w Miednoje.

Jamróz - Rowery” height=
MartinezFilm

Archiwa