NaszWłocławek.pl zawiesza swą działalność
Published On: śr, Lip 19th, 2017

Już po raz X, wehikuł czasu przeniesie nas do epoki kamienia

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z „wehikułu czasu” przenoszącego w odległe czasy budowniczych grobowców megalitycznych z epoki kamienia. Tę ciekawą podróż można odbyć 10 września br. na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicach gm. Izbica Kujawska, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Oprócz prezentacji najstarszych i najcenniejszych w skali Europy zabytków architektury, jakimi są niewątpliwie wietrzychowickie megality, można będzie przyjrzeć się dokładniej aspektom życia codziennego w okresie neolitu. Będziemy mogli zobaczyć pełną gamę naczyń i innych przedmiotów glinianych oraz poznać techniki ich lepienia, zdobienia i wypału. Wśród różnorodnych prezentacji, można się będzie dowiedzieć, jakie przedmioty wykonywano w tamtych czasach i do jakich celów były wykorzystywane. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę mieszkańca wioski zajmującego się np. mieleniem ziaren na mąkę, budową chaty, czy też przygotowaniem broni łowieckiej lub narzędzi. Można będzie skosztować podpłomyków z miodem, pieczonej ryby lub przyprawionego ziołami i suszonego nad ogniem mięsa.

Warto nadmienić, że oprócz prezentacji rozmaitych form rzemiosła wspomnianej epoki, można obejrzeć wystawę „Pradzieje Kujaw – Rejon Parku Kulturowego Wietrzychowice”. Jest to druga część, zapoczątkowanego w 2012 roku cyklu, ilustrującego m.in. efekty badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kujaw (I część dotyczyła rejonu Brześcia Kujawskiego). Ekspozycja ma na celu zarówno przybliżenie wiedzy o życiu codziennym mieszkańców Kujaw w pradziejach, jak również promocję turystyki archeologicznej. Jest także zwieńczeniem rozpoczętych w 2014 roku (podobnie jak w Biskupinie) obchodów 80-lecia odkrycia i zapoczątkowania badań archeologicznych na grobowcach kujawskich.

Podczas tegorocznej edycji tej ciszącej się dużą popularnością imprezy, zostaną zainaugurowane obchody jubileuszu 10-lecia realizacji „Wehikułu czasu” na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicach i Gaju gmina Izbica Kujawska. Ponadto podobnie jak każdego roku, została wybita pamiątkowa moneta „Wietrzychowice 3500 lat p.n.e. – EDD 2017”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego.
Impreza dofinansowana przez: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat Włocławski oraz Gminę Izbica Kujawska.
Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

MGOK Izbica Kujawska

Jamróz - Rowery” height=
MartinezFilm

Archiwa