NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”

2 marca, o godz. 17.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”, przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Robert Pokora urodził się w 1899 r. we wsi Sucha (Bory Tucholskie), gdzie mieszkał do śmierci w 1981 r. Z wykształcenia był szewcem. Przez całe życie pracował w wyuczonym zawodzie. Równolegle zajmował się fotografią, z którą zetknął się prawdopodobnie w czasie I wojny światowej, gdy służył w armii niemieckiej. Uwieczniał zarówno wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, jak i jej codzienność. Fotografie zachowane do współczesności stały się niezwykłym dokumentem życia pomorskiej, borowiackiej wsi z 1. poł. XX w.

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia zostały przygotowane ze szklanych negatywów, odnalezionych w 1993 r. na strychu chaty R. Pokory. Powstawały one od lat 20. do końca 50. XX w. — z wyjątkiem czasu okupacji niemieckiej, podczas której R. Pokora przebywał najpierw w niemieckim obozie jenieckim, a potem na przymusowych robotach w III Rzeszy. Są to fotografie pozowane, przede wszystkim portrety rodzinne, wykonywane podczas uroczystości: ślubów, Pierwszych Komunii Świętych, rzadziej chrzcin, rocznic ślubów, a także pogrzebów. Mniej liczne zdjęcia upamiętniają obchody dorocznych świąt — Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, Dożynek. Ciekawe są fotografie ukazujące przedstawicieli grup zawodowych w miejscu pracy oraz strojach roboczych (młynarzy, piekarzy, kominiarzy), a także Borowiaków podczas prac polowych. Ze względu na czas jaki minął od ich powstania, są one nie tylko świadectwem przeszłości, ale zyskują interesujący wymiar estetyczny.

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog wystawy.

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6, Włocławek.
Autor wystawy: Magdalena Ziółkowska-Mówka (Muzeum Etnograficzne w Toruniu)
Komisariat: Michał Kwiatkowski (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku)
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania wystawy: 02.03–28.10.2018 r.

MZKiD