NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Festyn folklorystyczny „W trudzie dla chleba”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „W trudzie dla chleba”, który odbędzie się w dniu 3 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00–18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

W roku jubileuszowym 200-lecia urodzin Oskara Kolberga, ojca etnografii polskiej, kolejny festyn folklorysty przeniesie gości skansenu w XIX wiek. W inscenizowanych widowiskach przywoływana będzie osoba i spuścizna Oskara Kolberga (1814-1890), wielkiego etnografa, folklorysty, muzykologa i kompozytora, autorem serii wydawniczej pn. Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, które nie ma odpowiednika w żadnym europejskimi kraju. Za życia badacza ukazały się 33 tomy dzieła opisujące różne regiony w obrębie przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Jako jedna z pierwszych w 1867 r. ukazała się monografia Kujaw. Jest ona do dziś nieocenioną skarbnicą wiedzy z zakresu kultury ludowej Kujawiaków. Kolberg przebywał na Kujawach w 1860 i 1865 roku, goszcząc w ziemiańskich dworach i zbierając cenne materiały. Dlatego widowisko pn. „Kolberg na Kujawach” opracowane przez zespół „Marynia” z Kłóbki w swobodny sposób przeniesie nas na kujawskie pole, gdzie trwają wielkie żniwa, a obserwujący je badacz notuje ich przebieg, opisując związany z nim zwyczaj „pępkowego” zakończony wesołą zabawa przed dworem. Z inscenizacji „Lato zarobi, zima zje” kobiety z zespołu „Lubominanki” z gminy Boniewo jak zwykle żywą gwarą i ciętym dowcipem opowiedzą o dawnych wiejskich zajęciach. Charakter dawnej wsi przybliżą różnorodne pokazy, także ustawianie do pracy wiatraka „koźlaka”. Pomiędzy opowieściami o pracy nie zabraknie tradycyjnego śpiewu i kujawskiego muzykowania. Tym razem wystąpią laureaci tegorocznych prestiżowych festiwali. Pieśni kujawskie usłyszymy w pięknym wykonaniu Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic, zdobywczyni I miejsca w kategorii – Solistów – Śpiewaków 48 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym, a muzykować w duchu kujawskim będzie znana ludowa kapela „Na ksebkę” z Lubania, która zdobyła I miejsce w XXXVIII Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

Dawną wieś ożywią rzemieślnicy przy swoich tradycyjnych zajęciach oraz ludowi twórcy oferujący swoje prace. Dzieciom proponujemy warsztaty plastyczne, a dorosłym stoiska ze swojskim jadłem.

Wstęp w cenie codziennego biletu:
normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
rodzinny – 25 zł
dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Afisz, proj. M. Kolanowska
Afisz, proj. M. Kolanowska

MZKiD